Ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava Vladimir Leposavić poručio je da će to ministarstvo pružiti svu pomoć u vidu ekspertize Opštini Budva u arbitražnim postupcima koji se u inostranstvu vode protiv lokalne uprave vezano za slučaj izgradnje postrojenja za tretman otpadnih voda.
Leposavić je danas boravio u Budvi, gdje se sastao sa gradonačelnikom Markom Carevićem, a jedna od glavnih tema bila je korupcionaška afera „otpadne vode“ i arbitražni postupak koji je njemačko austrijski koncern WTE/ EVN pred međunarodnim Tribunalom u Ženevi i Frankfurtu pokrenuo protiv Opštine Budva gdje traži gotovo stotinu miliona eura odštete.
"Ministarstvo pravde će dati, koliko je to u njegovim moćima svu pomoć u vidu ekspretize pravnom timu i zastupnicima Opštine Budva. Takođe, s obzirom da se radi o aferi za korupciju i organizovani kriminal prethodne vlasti i republičke i ove u Budvi, bilo bi bi izuzetno važno da ti slučajevi, barem jedan od njih budu pokrenuti sa mrtve tačke gdje istraga predugo traje. Neki drugi postupci gdje postoji osnovi sumnje, koji su takođe pokrenuti da se tužilaštvo ozbiljnije pozabavi, jer su arbitraže u Ženevi i Frankfurt neće čekati, kao što naši organi mogu čekaju sa vještačenjem ili previše dugim trajanjem postupka… oni će donijeti odgovarajuće odluke, koje ako pogode Budvu, one će pogoditi i Crnu Goru“, kazao je Leposavić.
Prema njegovim riječima afera otpadne vode je važna za cijelu državu .
"Neophodno je da Vlada stane iza Opštine Budva i da zajendo sa njom prođe kroz arbitražne postupke. Ja sa svoje strane mogu da apelujem na ubrzanje postupaka i istražnih i onih koji su u fazi pretkrivičnog postupka ili izviđaja, da se lica koja su odgovorna za ovo procesuiraju“, naveo je Leposavić.
Zahvaljujući se Leposaviću koji je došao u Budvu kako bi u jednom od najtežih trenutaka za Opštinu dao podršku u arbitražnim postupcima, Carević je kazao da je jedna od tema sastanka bilo i to da Budva kao privredni i turistički centar dobije odjeljenje ili Osnovni sud, te tužilaštvo.
Leposavić je kazao da nema da Budva treba da ima odjeljenje ili Osnovni sud kako bi građani brže dolazili do pravde, odnosno kako ne bi trpjela privredna aktivnost.
On je naglasio da je zato potrebna izmjena Zakona o sudovima, te očekuje da bi u radnoj grupi koja bude radila na zakonskim promjenama, budu i eksperti iz Opštine Budva, poput Nikole Jovanovića.
Leposavić je kazao da je Ministarstvo prije dvije sedmice pokrenulo izmjene odgovarajućeg Pravilnika kojim su predvidjeli da Budva dobije jednog notara više.
Bonus video: