Mutacija na šiljatom spike proteinu delta soja koronavirusu je obezbijedila bolje vezivanje i veći afinitet za receptore naših ćelija. Samim tim i nesmetan ulazak u njih.
Iz Instituta za javno zdravlje (IJZ) još jednom su upozorili građane da se delta soj mnogo brže umnožava.
"Koncentracija virusa u nosu i ždrijelu osobe inficirane delta sojem je hiljadu puta veća nego kod infekcije prvobitnom varijantnom virusa. Jedna osoba inficirana delta sojem može virus prenijeti na pet do osam osoba. Sve ovo za posledicu ima nagli porast inficiranih", pojašnjeno je iz IJZ.
Vakcinisane osobe zaražene delta sojem, kako su naveli, takođe mogu prenijeti virus drugima, kako vakcinisanim, tako i nevakcinisanim.
U ranoj fazi infekcije, osobe koje su vakcinisane imaju istu koncentraciju virusa u nosu i ždrijelu kao nevakcinisane osobe. Upravo iz tog razloga je važno nositi masku u zatvorenom prostoru. Ali, i kada niste u mogućnosti, održati distancu veću od dva metra.
"Podaci i studije u Engleskoj govore u prilog nešto niže efikasnosti vakcine u prevenciji same infekcije. Prema ovoj studiji, efikasnost trenutno dostupnih vakcina u prevenciji same infekcije je između 50 i 60 procenata. Međutim, i dalje prućaju efikasnu zaštitu od teških formi bolesti (preko 95%). Dosadašnje studije pokazuju da su nevakcinisane osobe u pet puta većem riziku da budu inficirane, nego vakcinisane. A u dvadeset pet puta većem riziku od hospitalizacije", saopšteno je iz IJZ.
Još jednom su pozvali građane da se vakcinišu.
Bonus video: