Nezgoda na avionu Vlade Crne Gore dogodila u 22:17 časova, nesporedno nakon što je sletjela na pistu letjelica sa predsjednikom Skupštine Aleksom Bečićem i delegacijom koja se vratila iz Slovenije.
”Putnici su iskrcani, a potom u tkz. tehničkom taksiranju, rulanju aviona prema hangaru, desilo se da se stajni, nosni trap, uvukao bez komande pilota. Posada je tada zaustavila motore, ali nakon toga dogodilo se i da desna noga nagne, nakon čega je letjelica malo krilom zagrebala po pisti, a potom se zaustavila. Pilot, kada se to dogodilo, odmah je prijavio problem, nakon čega je aktivirana vanredna situacija, zbog čega su do njih stigle vatrogasne i druge ekipe koje su inače bile na nekoliko metara udaljenosti. Drugi dan je ekipa domaćih servisera osposobila stajni trap, a potom u srijedu avion dovukla do hangara”, ispričao je sagovornik uključen u istragu nezgode na podgoričkom aerodromu.
Vladin avion Bombardier - Learjet 45, registracije 4O-MNE, proizveden 1999. godine, doživio je nezgodu u ponedjeljak 27. septembra na podgoričkom aerodromu.
Kako je došlo do oštećenja te letjelice nakon slijetanja na pistu i rulanja ka hangaru, utvrdiće se tokom istrage kojom se bave Generalni sekretarijat Vlade, Komisija za istraživanje nesreća i ozbiljnih nezgoda vazduhoplova, ali i Aviohelikopterska jedinica MUP-a.
Sagovornici Vijesti bliski istrazi saopštili su da je taj avion prije tri mjeseca bio na redovnom godišnjem servisu u Njemačkoj, u ovlašćenom avio-servisu “Aero-Dienst GmbH” u Nirnbergu.
Avion je nakon nezgode - loma prednjeg stajnog trapa, dva dana proveo na bočnom dijelu piste u blizini hangara, a potom su domaći serviseri uspjeli da letjelicu osposobe i dovuku do garaže.
Prema informacijama Vijesti, sada se očekuje dolazak ovlašćenih servisera iz “Aero - Dienst GMbH”, koji će u Podgorici popraviti kvar.
Ovlašćeni avio-servis u Njemačkoj, tvrde isti izvori, godinama je obavljao rutinske i dopunske radove održavanja kao i sve vanredne preglede, modifikacije, primjene AD i SB na motorima, elisama i opremi Vladinog aviona “bombardier - learjet 45”, starog 22 godine.
”Vijesti” su Generalni sekretarijat Vlade i MUP pitale da li mogu saopštiti preliminarne rezultate - kako je došlo do oštećenja Vladinog aviona, ali i kada je posljednji put servisiran kao i koja vrsta održavanja je urađena u državi, a koja u servisu u inostranstvu.
Iz te dvije institucije nijesu stigli ni odgovori šta je pilot aviona napisao u službenom izvještaju menadžmentu Generalnog sekretarijata Vlade i Helikopterskoj jedinici MUP-a, kao ni da li je i kada saopštio Kontroli letjenja da ima problem sa letjelicom.
Paralelno sa istragom kako je došlo do nezgode, Komisija za istraživanje nesreća i ozbiljnih nezgoda vazduhoplova, će provjeriti i da li svi subjekti u avio saobraćaju u Crnoj Gori poštuju propisane sigurnosne procedure.
Svi avioni, koji imaju operacije u međunarodnom vazdušnom saobraćaju, imaju uređaje koji evidentiraju broj letova ali i vrijeme kada su obavljeni servisi.
”Gotovo da ne postoji mogućnost da avion poleti, a da nijesu urađeni svi servisi i kontrole, koji su predviđeni od strane ovlašćenih servisera, koji imaju licencu za održavanje letjelica”, tvrdi izvor.
Bonus video: