Predsjednik Opštine Tivat Željko Komnenović uputio je Institutu za javno zdravlje inicijativu za reviziju važećih epidemioloških mjera u dijelu postupka sprovođenja izolacije i karantina za kompletno vakcinisana lica.
Komnenović je u dopisu koji je upućen direktoru IJZ Igoru Galiću zatražio da se pod hitno revidiraju ove mjere zbog evidentnog sve većeg broja oboljelih od korone u Tivtu, a koji se prethodno već vakcinisani.
Iz IJZ juče nisu odgovorili “Vijestima” da li će propisati obaveznu samoizolaciju i za vakcinisane građane koji žive u domaćinstvu sa osobom koja ima dijagnostikovan kovid-19.
”Po podacima koje lokalnoj upravio diostavlja Epidemiološka služba Doma zdravlja Tivat, ukupan broj trenutno aktivnih slučajava oboljevanja od koronavirusa u Tivtu na dan 9. novembar, je 195 od čega je 79 vakcinisanih osoba, kao i 56 djece. Dodatno, vrijednost stope kumulativne incidencije u Tivtu je trenutno vrlo visoka i iznosi 1.696 na 100.000, što predstavlja visok stepen epidemiološkog rizika”, naveo je gradionačelnik Tivta u dopisu čelnicima IJZ-a.
Komnenović je precizirao da prema “Opštem protokolu za postupanje sa oboljelima od COVID-19, bliksim kontaktima oboljelih, sprovođenjem i kriterijumima za prekid izolacije i karantina” od 22. oktobra, u dijelu koji se odnosi na postupak sa kompletno vakcinisanim osobama, “nije dozvoljeno izdavanje rješenja o samoizolaciji za ova lica”.
”U trenutno vrlo složenoj epidemiološkoj situaciji, u Tivtu je zabilježen veliki broj slučajeva lica koja su oboljela, ili su u bliskom kontaktu sa zaraženima od kovid-19, a kojima po navedenom Protokolu, nije izdato rješenje o samoizolaciji jer su vakcinisana. Kao rezultat toga, ta lica se nesmetano kreću i obavljaju aktivnosti, odlaze na posao, odnosno nastavljaju da ostvaruju brojne kontakte. Ovaj problem je posebno izražen u školskim i predškolskim ustanovama, u kojima je evidentan nagli porast boja zaražene djece u posljednjih sedam dana”, naveo je gradonačelnik Tivta.
On smatra da imajući u vidu to, kao i činjenicu da je u tom gradu trenutno izuzetno visoka incidencija i udio vakcinisanih među aktivno oboljelima od koronavirusa, kao i saznanja da vakcinisane osobe ne samo da i pored toga, mogu da obole već i da one dalje šire virus, “mišljenje je Epidemiološke službe Doma zdravlja Tivat da bi i komploetno vakcinisane osobe trebale da podliježu mjerama karantina, bez obzira na vakcinalni statis, odnosno da li je osoba primila jednu, dvije ili tri doze vakcine”.
U Crnoj Gori prvom dozom vakcine protiv koronavirusa do juče je vakcinisano 57,4 odsto punoljetnog stanovništva, a revakcinisano 54,1 odsto.
Prvu dozu vakcine primile su 262.433 osobe ili 42,3 odsto, a drugu 247.330 ili 39,9 odsto ukupnog stanovništva.
Treću dozu vakcine protiv koronavirusa do juče je primilo 22.108 osoba.
Masovna vakcinacija protiv kovida- 19 u Crnoj Gori počela je 4. maja.
Bonus video: