Izmjenama paketa medijskih zakona osiguraće se njihova usklađenost, učinkovitost i obezbijediti dosljedniji razvoj zakonodavnog okvira, kako bi u Crnoj Gori imali slobodne medije i ubrzali reformske procese, kazala je ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija, Tamara Srzentić.
Ona je to kazala povodom početka rada Radne grupe za izradu medijskih zakona.
“Vlada je postavila ambiciozan cilj da u inkluzivnom i konstruktivnom procesu, slušajući struku, težeći evropskim standardima i preporukama partnera iz Evropske komisije i Savjeta Evrope, uredi medijsku oblast”, rekla je Srzentić.
Kako je precizirala, to su izmjene i dopune Zakona o medijima i nacionalnom javnom emiteru, Nacrt zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama i krovna medijska Strategija.
“Imamo priliku da u istom trenutku djelujemo na cijeli paket medijskih zakona, čime možemo osigurati njihovu usklađenost, olakšati učinkovitost i obezbijediti dosljedniji razvoj zakonodavnog okvira”, kazala je Srzentić.
Prema njenim riječima, raznolikost sastava ove radne grupe, garantuje i raznolikost perspektiva u kreiranju najboljih odgovora na stare i nove izazove koji se preklapaju.
“A koji bi trebalo da budu prevaziđeni kako bi u Crnoj Gori imali diversifikovane i slobodne medije, i normativni okvir koji će ubrzati reformske procese koji su započeti”, kazala je Srzentić.
Ona je rekla da je praksa pokazala da Zakon o medijima iz 2020. godine treba korigovati i riješiti određena pitanja da bi u potpunosti bio u skladu sa primjenjivim međunarodnim i regionalnim standardima.
“Neke od najbitnijih oblasti koje ćemo izmjenama zakona probati da unaprijedimo su unapređenje regulisanja zaštite novinarskih izvora, finansiranje samoregulacije od države, kroz Fond za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija i sam Fond, u smislu njegove veličine, prioriteta, kriterijuma i načina distribucije sredstava”, kazla je Srzentić.
Prema njenim riječima, kod Zakona o nacionalnom javnom emiteru, posljednje novine i pravila koja uređuju imenovanje i razrješenje članova Savjeta RTCG, donijela su najviše sjenki na proces kojim je trebalo da se dobije nezavistan i profesionalan javni servis svih građana.
“Očekujem da ćemo u ovom dijelu ponuditi rješenja, koja će omogućiti da se nastave započete reforme, koje su poslije dugo godina i konstatovane u posljednjem Izvještaju o napretku Crne Gore Evropskoj uniji”, istakla je Srzentić.
Kako je navela, kod Nacrta Zakona o audio vizuelnim uslugama, otvoren je jos jedan krug konsultacija kako bi obezbijedili da odgovori svim izazovima modernog digitalnog doba i pruži osnov za pravilan rast i razvoj medijske industrije, ali i da posveti dužnu pažnju medijskoj pismenosti.
“Očekuje nas rad i na krovnom dokumentu, medijskoj strategiji, alatu koji će strateški pokriti sve bitne oblasti koje se tiču medijske zajednice: zaštite novinara, govora mržnje, medijske pismenosti, tržišta medija, rada medija, njihove odgovornosti”, rekla je ministarka.
Srzentić je najavila da će ona i njene kolege lobirati da se osigura politička volja da se u Parlamentu prihvate svi predlozi koji će dovesti do toga da se unaprijedi stanje medijske zajednice, stvore bezbjedniji i bolji uslovi za rad novinara i medija u Crnoj Gori.
Članovi radne grupe su predstavnici nevladinog sektora, Medijskog savjeta za samoregulaciju, emitera sa nacionalnom pokrivenošću i komercijalnih radio emitera, Agencije za elektronske medije.
U radnoj grupi su i predstavnici ministarstava prosvjete, nauke, kulture i sporta, vanjskih poslova, pravde, ljudskih i manjinskih prava i Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost.
Bonus video: