Zaposleni u Radio televiziji Pljevlja nalaze se u teškoj materijalnoj situaciji, jer im se duguju zarade za tri mjeseca, a situaciju dodatno komplikuje blokada računa zbog nagomilanog duga za poreze i doprinose.
Uprava prihoda i carina blokirala je krajem novembra račun RTV Pljevlja na iznos od oko 21.000 eura, a do sada je sa računa skinuto oko 5.000 eura.
Predsjednik Sindikalne organizacije RTV Pljevlja Edin Zuković kazao je da je zaposlenima posljednja isplaćena avgustovska zarada.
”Neizvjesno je da li ćemo i do Nove godine za praznike primiti makar jednu zaradu jer je blokiran račun, a kako saznajemo Poreska uprava prijeti novom blokadom”, rekao je Zuković.
U Radio televiziji Pljevlja zaposlena su 33 radnika.
Zuković ističe da zaposleni već godinama žive u neizvjesnosti zbog čestih blokada računa i nikada nisu sigurni da li će primiti zarade.
”Nadam se da će se naći neko rješenje i da nećemo biti primorani da stupimo u štrajk. Apelujemo na poresku upravu da ima razumijevanja za našu situaciju jer je poreski dug zbog kojeg nas često drže u blokadi nije od juče već se stvarao u pethodnih desetak godina. Trebaju da imaju više razumijevanja i da od nas ne stvaraju socijalne slučajeve”, rekao je Zuković.
Istakao je da im je po prvi put u posljednjih nekoliko godina ove godine pet plata isplaćeno u bruto iznosu.
Podsjetio je da 2010. deset mjeseci nisu primali zarade jer im opština nije uplaćivala novac što im po zakonu pripada. Zbog toga je RTV Pljevlja bila prinuđena da podigne kredit od 250.000 eura.
”Opština nas praktično jednu godinu nije finansirala, pa smo morali da podižemo kredit. Vraćajući rate za kredit nismo mogli da plaćamo redovno preske obaveze”, rekao je Zuković.
Direktor RTV Pljevlja Dejan Miličić kaže da su poreski dug od 377.000 eura koliko je iznosio 13. januara ove godine smanjili za tridesetak hiljada eura.
”Nakon blokade na iznos od 21.000 eura sa računa RTV do sada je skinuto”, kaže MIličić, “oko pet hiljada eura”.
Glavni i odgovorni urednik RTV Pljevlja Milo Džaković kaže da je blokada računa ukočila rad ove firme i da je pet puta ove godine Uprava prihoda i carina blokirala račun RTV Pljevlja.
”Zaposleni u RTV Pljevlja nisu krivi zbog nagomilanog poreskog duga, ali sve sad ide po našim leđima. Mi smo svjesni da se porez mora platiti i od toga ne bježimo, ali ono što me pogađa kao novinara što je nas država ili određeni državni organ svrstala u isti koš sa prevarantima koji su nagrdili ovu opštinu. Kada kažem prevarantima, prije svega mislim na “Vektru Jakić” i Dragana Brkovića koji je zvanino optužen za neke prevare u Herceg Novom, a tek slijedi šta su ovdje u Pljevljima radili. Svrstavaju nas sa određenim bacačima magle koji su obećavali stotine miliona da će uložiti u pljevaljsku opštinu, a taj novac niko nikad nije vidio ovdje”, rekao je Džaković.
On kaže da se o slobodi medija ne može govoriti praznog džepa.
”Da li bilo koji radnik pa i zaposleni u RTV Pljevlja mogu biti slobodni ljudi ako ne primaju platu. Mi smo 2010. godine kao medijska kuća bili kažnjeni i deset mjeseci nismo primali plate. Kasnije se ispostavilo da je to urađeno politički”, rekao je Džaković.
On je kazao da će zaposleni u RTV Pljevlja svim dozvoljenim sredstvima boriti za svoja prava.
”Opština nam redovno uplaćuje ono što je predviđeno ugovorom, ali to nije dovoljno. Da li će ovoga puta pomoći ne znam. Apelujem radi čuvanja javne riječi u ovoj opštini da nam pomognu i ne samo nama nego i svim lokalnim preduzećima koja se nalaze u blokadi. Opština je u suficitu samo treba naći zakonski način i prebaciti novac preduzećima koja duguju određena poreska sredstva”, rekao je Džaković
G. M.
Neko je kupovao poreski mir neplaćajući poreze i doprinose, a taj neko je Miomir M. Mugoša koji je bio direktor Poreske uprave. Znači, mi smo kažnjeni zbog nerada nekadašnjeg direktora Poreske uprave Miomira M. Mugoše. On je, a ne ja, omogućio da neko prima platu bez uplata poreza i doprinosa. Ako se ovako nastavi, svaki javni emitet na sjeveru Crne Gore će da se ugasi. Počeće se i sa gašenjem lokalnih javnih preduzeća
Bonus video: