Usvajanjem Zakona o slobodnom pristupu informacijama (SPI), Vlada je potvrdila da ima ogromnu političku volju da se bori protiv korupcije, ocijenila je ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija, Tamara Srzentić.
Vlada je u srijedu usvojila Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama (SPI) sa Akcionim planom za efikasnu implementaciju Zakona.
Prema riječima Srzentić, Zakon će omogućiti efikasnije ostvarivanje prava građana na pristup informacijama u posjedu organa vlasti i transparentniji rad, podsticanje djelotvornosti, odgovornosti i afirmacije integriteta i legitimnosti organa vlasti.
Ona je rekla da je postupanje vlasti transparentno samo ako objavljuje informacije o aktivnostima i politici koju vodi.
„Sa druge strane, postupanje neke institucije je transparentno, kada svako ko je zainteresovan ima mogućnost da vidi i razumije šta ona radi i kako to čini”, kazala je Srzentić.
Ona je navela da su to bile ideje vodilje dok se radilo na pripremi izmjena i dopuna Zakona o SPI, i da su zato tom zakonu dali veliki značaj.
“Kao i njegovoj stvarnoj primjeni i kulturi, kako bismo izgradili efikasne, odgovorne i inkluzivne institucije za javno dobro“, dodala je Srzentić.
Značajna novina Zakona o SPI, kako je istakla, je da će omogućiti javnosti da uvijek zna kojom imovinom raspoložu javni funkcioneri, i oni koji su to bili, kao i sve sa njima povezane osobe.
“Osim na imovinu ovo se odnosi i na njihove prihode, i eventualni sukob interesa tih lica ili sa njima povezanih lica, bez obzira na to da li su članovi zajedničkog domaćinstva”, dodala je Srzentić.
Ona je kazala da je veoma važna novina Zakona preciziranje ograničenja koje se odnosi na poslovnu tajnu, koja je do sada bila najčešći izgovor za skrivanje podataka, posebno informacija kojima se može otkriti korupcija.
“Razlozi koji se odnose na pretežni javni interes su prošireni u odnosu na važeći Zakon, što će omogućiti da više informacija bude dostupno javnosti”, navela je Srzentić.
Ona je napomenula i novine u članu jedan Zakona kojima se više ne isključuju apsolutno od primjene ovog zakona informacije koje su označene stepenom tajnosti, već i one podliježu testu štetnosti.
“Izuzetak od primjene zakona koji je vezan za tajne podatke drugih država i međunarodnu saradnju fokusiran je samo na oblast bezbjednosti i odbrane. Proširuje se obim informacija koje organi moraju proaktivno da objavljuju, a naročito onih koje se tiču finansija”, kazala je Srzentić.
Kako je navela, upravo prepoznajući značaj koji Zakon o SPI ima u borbi protiv korupcije, Vlada je ojačala djelove zakona koje je ranije kritikovao nevladin sektor.
“I ovim Zakonom ova Vlada potvrđuje da ima ogromnu političku volju da se bori protiv korupcije, a najbolji dokaz za to je što njime omogućava javnosti da kontroliše njen rad više nego što je to uradila bilo koja vlada do sad”, rekla je Srzentić.
Zakon o SPI je, kako je dodala, jedan od fundamentalnih alata za ostvarivanje ljudskih prava, jer svakom građaninu i građanki omogućava da dobiju informacije od državne uprave, a samo informisan građanin može adekvatno uživati svoja prava.
Bonus video: