Mladunče lava, koje je početkom februara pronađeno na teritoriji Opštine Budva, smješteno je na lokaciji pumpne stanice Reljići u bizini tunela Sozina po zahtjevu Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma kojim je rukovodi doskorašnji ministar Ratko Mitrović.
Ova informacija do koje su “Vijesti” došle zvanično je potvrđena “Vijestima” u državnom preduzeću Regionalni vodovod koje upravlja pumpnom stanicom Reljići.
”Rješenjem Mnistarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma od 10. marta ove godine nam je naloženo da se privremeno ustupi prostor za smještaj mladunčeta lava (Panthera leo) na lokaciji pumpne stanice Reljići “, kazali su u Regionalnom vodovodu.
Pošto se lav nalazi na dodacima CITES konvencije, ako se ne može utvrditi porijeklo i vlasnik, država odnosno, Upravni organ za CITES, u našoj zemlji Agencija, automatski preuzima ingerencije kada je u pitanju nalaženje smještaja za privremeno prihvatilište lava”, navelo je u rješenju Ministarstvo ekologije
Iz ovog državnog preduzeća su objasnili da se Agencija za zaštitu životne sredine obratila Ministarstvu ekologije radi hitnog pronalaženja adekvatnog rješenja za privremeno zbrinjavanje pronađene divlje životinje mladunčeta lava.
”Pošto naše preduzeće upravlja prostorom na lokaciji pumpne stanice Reljići, koji je obezbijeđen 24-časovnim nadzorom, taj je prostor određen kao lokacija za zbrinjavanje mladunčeta lava. Sve to u cilju privremenog zbrinjavanja pronađene divlje životinje, kao i aktivnog unapređenja zaštite životinskog svijeta na profesionalan način, služeći tako prirodi, zdravlju i dobrobiti pronađene životinje”, objašnjeno je u ovoj državnoj firmi.
Mladunče lava je nelegalno prokrijumčareno u Crnu Goru i do danas nije otkriveno ko je to uradio, da bi krajem januara nestalo u mjestu Pobori iznad Budve. Nakon toga je uslijedila potraga za njim u koju su bili uključeni Agencija za zaštitu životne sredine, policije, lovici, službe zaštite i spasavanja, udruženja za zaštitu životinja.
Životinja je pronađena u mjestu Pobori iznad Budve na putu ka selu selu Krapina 10. februara i privremeno je bila smještena u prihvatilište za životinje dok se ne pronađe adekvatno rješenje za njen smještaj.
U rješenju Ministarstva ekologije koje je dostavljeno Regionalnom vodovodu navodi se da je Agencija za zaštitu životne sredine shodno Zakonu o zaštiti prirode i Zakonu o potvrđivanju konvencije o međunarodnom prometu ugroženih vrsta divlje flore i faune nadležna za sprovođenje postupka smještaja, izvoza, izdavanja dozvola kada su divlje životinje u pitanju.
”Pošto se lav nalazi na dodacima CITES konvencije, ako se ne može utvrditi porijeklo i vlasnik, država odnosno, Upravni organ za CITES, u našoj zemlji Agencija, automatski preuzima ingerencije kada je u pitanju nalaženje smještaja za privremeno prihvatilište lava”, navodi se u rješenju Ministarstva ekologije.
Odbjeglog lava je locirao službenik policije, koji je pozvao predstavnike Agencije za zaštitu životne sredine koji su ga uhvatili.
U hvatanju mladunčeta su učestvovali budvanski vatrogasci, lovci i mještani i Centar za istraživanje ptica (CZIP), kao i Društvo za zaštitu iz Prištine.
Bonus video: