Slobodni mediji govore u ime svih građana, zato sve novinarke i novinari u treba da budu ohrabreni da slobodno govore i da otvaraju javne debate od društvenog značaja, da rade u bezbjednom okruženju i na uređenom tržištu, a sve vlade da rade više kako bi im to omogućile.
To je povodom Svjetskog dana slobode medija kazala dosadašnja ministarka javne uprave uprave, digitalnog drustva i medija Tamare Srzentić.
Prema njenim riječima, 42. Vlada je zatekla medijsko tržište "iscrpljeno od dugogodišnje krize" koja je pogodila taj sektor i visoko polarizovanu scenu.
Zato su, ističe ona, u prethodnom periodu, napore fokusirali na rješavanje lošeg socio-ekonomskog položaja novinara/ki i usmjerili podršku i pomoć kako bi se omogućila održivost medija, sačuvala radna mjesta, povećao medijski pluralizam i unaprijedila medijska scena kroz razne aktivnosti.
Srzentić navodi i da su sproveli "jako ambiciozan proces" izrade prve Medijske strategije i izmjene seta tri medijska zakona koji treba da urede scenu.
Ona navodi i da su slušali potrebe novinara, "prevazišli gapove koji su obilježili ranije procese", te uključili predstavnike novinara u sve važne procese koje su vodili.
"U godini i po dana za nama: izradili smo Nacrt prve medijske strategije u Crnoj Gori; kroz Fond za podsticanje pluralizma i raznovrsnosti medija podržano 36 projekata i tri mehanizma samoregulacije; u završnoj fazi su izmjene tri medijska zakona; pomoć u vidu preuzimanja obaveza ka RDC-u za 34 komercijalna radio i TV emitera, u iznosu od 400 hiljada eura u 2022. godini; tri javna konkursa u ‘21/22, kroz koje se/će se medijima raspodijelilo/raspodijeliti ukupno 462 hiljada eur za proizvodnju sadržaja od javnog interesa,koji će podići svijest o štetnim uticajima govora mržnje,lažnih vijesti i smanjiti štetne ekonomske posljedice izazvane Covid19", napisala je Srzentić na svom Tviter nalogu.
Kazala je i da nju lično, "kao i vas drage kolege iz medijskog sektora, opterećuje i zabrinjava veliki broj napada na novinare i novinarke i vašu imovinu, koji su brojčano kulminirali u 2021. godini".
Nada se da novinare ipak malo ohrabruju brže rekcije policije i tužilaštva na otkrivanju napadača, kao i nedavne promjene Krivičnog zakonika koje predviđaju strože kazne i šalju poruku da će ometanja novinara u radu biti strogo sankcionisani.
Novoj ministarki kulture i medija u Vladi, Maši Vlaović, poželjela je sreću u daljem radu i istakla da je ohrabruje što je ekspozeom premijera Dritana Abazovića planiran nastavak procesa izmjene medijskih zakona.
"Sve ovo su razlozi zbog kojih vjerujem da ste današnji dan 3. maj Svjetski dan slobode medija, dočekali u boljim uslovima nego ranijih godina", kazala je Srzentić.
Bonus video: