Mještani koji žive na Vrelima ribničkim su svakodnevno izloženi zagađenju vazduha, zbog paljenja guma, kablova i drugog otpada. Sa tim problemom se suočovaju i stanari zgrada na Tuškom putu, Starom aeordormu... Sugrađanin, koji živi kod Tuškog puta, kazao je "Vijestima" da se ne radi o običnom dimu, već o vrlo neprijatnom mirisu topljene plastike i gume, koji se posebno osjeća u predvečerje i ujutro ako ima i makar malo istočnog i jugoistočnog vjetra.
"Na višim spratovima zgrada, smrad je još intenzivniji, vjerovatno zbog vazdušnih struja. Ako pak imalo duva sjeverni vjetar, sve ide prema Plantažama, odnosno, grožđu i nektarinama koje gotovo svi kupujemo na pijaci", kazao je sugrađanin.
On je istakao da paljenje intenzivno traje već mjesecima, a da to niko od nadležnih institucija ne primjećuje i ne reaguje.
"Vijestima" je iz Uprave za inspekcijske poslove saopšteno da je problem nelagalnog sakupljanja otpada najviše izražen na području naselja Konik, gdje veći broj osoba uzurpira javnu površinu za obavljanje ove djelatnosti.
"Činjenica da je uzurpirana javna površina i da se djelatnost obavlja na otvorenom prostoru, predstavlja veliki problem za adekvatno djelovanje Ekološke inspekcije na ovom prostoru, a naročito kada je u pitanju utvrđivanje identiteta vlasnika otpada i preduzimanja drugih radnji", saopšteno je iz Uprave.
U prethodnom periodu Ekološka inspekcija je, kako je odgovoreno, u saradnji sa Komunalnom inspekcijom Glavnog grada i Upravom policije, vršila zajedničke kontrole kod nelegalnih sakupljača otpada na prostoru naselja Konik. Protiv više osoba koje su obavljale djelatnost sakupljanja otpada bez potrebnih dozvola i inspekcija je podnosila zahtjeve za pokretanje prekršajnog postupka.
"Paljenje otpadnih guma i kablova većinom obavljaju maloljetni Romi, na lokaciji kampa ili na lokaciji do koje je teško doći manjim automobilom, između Konika i Tuzi, i to u popodnevnim ili večernjim satima...", saopštneo je iz Uprave.
Iz Uprave navode da je glavni nedostatak u sistemu upravljanja otpadom činjenica da još uvijek u Crnoj Gori u skladu sa Zakonom o upravljanju otpadom nema privrednog subjekta koji ima koncesiju za sakupljanje ili obradu otpadnih guma.
"Pravna lica koja imaju dozvolu Agencije za zaštitu prirode i životne sredine za sakupljanje otpadnih auto- guma odbijaju da iste preuzimaju iz razloga što nije riješeno pitanje njihovog tretmana", odgovoreno je iz Uprave.
Bonus video: