Očekuje se nastavak oporavka turizma u 2022. godini

Na generalnom sastanku usvojeni su izvještaji o radu ETC za 2021. godinu, razmatrani su aktuelni i budući odnosi između ETC i Evropske komisije, kao i potencijalna pridruživanja novih članova.

13298 pregleda 0 komentar(a)
Foto: Nacionalna turistička organizacija Crne Gore
Foto: Nacionalna turistička organizacija Crne Gore

Direktorica Nacionalne turističke organizacije Crne Gore Ana Tripković Marković, sa saradnicama, učestvovala je u radu 103. sjednice Generalne skupštine Evropske komisije za putovanja (European Travel Commision - ETC), koja je održana 19. maja o.g. u Ljubljani.

Sjednicu, koja je prvi put održana uživo od početka pandemije, otvorio je predsjednik ETC-a Luís Araújo iz Portugala, a prisustvovao je rekordan broj učesnika iz 31 zemlje članice. On je ocijenio da je turizam krenuo putem snažnog opravka, obzirom da se povjerenje turista vraća, zajedno sa obnavljenjem avio konekcija, te da se mogu očekivati pozitivni rezultati u ovoj turističkoj sezoni na nivou Evrope, uz neophodan oprez i jasan starteški okvir za dalje djelovanje u kriznim situacijama sa kojima se evropski turizam suočava i ubrzanje transformacije ka održivom, digitalnom i inovativnom turizmu.

“Dvije godine pandemije, praćene rusko-ukrajinskim konfliktom, dovele su do toga da se turizam širom Evrope suočava sa teškim izazovima. Kao međunarodna organizacija koja traje već preko 70 godina, dobro razumijemo geopolitičke promjene, ali takođe znamo da je turizam katalizator mira i razumijevanja. Prepoznajemo priliku da iskoristimo ovaj osjetljivi trenutak, govorimo jednim glasom i obezbijedimo da se čuju naše ključne poruke, podržane od strane turističke industrije, ističe Araújo.

Nacionalna turistička organizacija Crne Gore
foto: Nacionalna turistička organizacija Crne Gore

Podaci ETC pokazuju pozitivne turističke trendove kada je u pitanju Evropa, obzirom da se očekuje da tražnja u 2022. godini ostane na nivou od 30% ispod predpandemijskih nivoa, uglavnom podržana domaćim turizmom i putovanjima unutar Evrope. Preciznije, očekivanja su da će domaći turizam u ovoj godini premašiti nivo iz perioda prije pandemije, dok kada je riječ o međunardonim putovanjima projekcije su da će ovaj nivo biti dostignut 2025. godine. Poslednja istraživanja pokazuju da je, uprkos pandemiji i rusko-ukrajinskom ratu, 77% Evropljana optimistično u vezi putovanja, u periodu od aprila do septembra ove godine, a najveće interesovanje bilježe Mediteranske destinacije.

Tokom diskusije o uticaju rusko-ukrajinske krize na putovanja i turizam, konstatovano je da određene zemlje koje su teritorijalno bliže ratnom području trpe veći negativni uticaj, te da će ETC dalje raditi na promociji i održanju imidža sigurnih putovanja u Evropu.

Nacionalna turistička organizacija Crne Gore
foto: Nacionalna turistička organizacija Crne Gore

Predsjednica ukrajinske agencije za razvoj turizma- Visit Ukraine, Mariana Oleskiv, putem online uključenja informisala je o trenutnoj dramatičnoj situaciji u toj zemlji sa akcentom na posljedice po sektor turizma. Imajući u vidu da je jedno od osnovnih načela ETC, da je turizam instrument za mir, svi članovi ove organizacije izrazili su solidarnost sa kolegama iz Ukrajine. U znak podrške, na sjednici je donešena odluka da se Ukrajini obezbijedi besplatno članstvo u ovoj organizaciji u narednom trogodišnjem periodu, kao i da se realizuje kampanja kojom će se podržati promocija njenog kulturno-istorijskog nasljeđa pod zaštitom UNESCO-a.

Tokom dvodnevnog programa, posebna pažnja posvećena je temi održivosti i edukaciji na planu djelovanja sektora turizma u oblasti klimatskih promjena. Obzirom da je Evropska komisija za putovanja potpisnica Glasgovske deklaracije o klimatskoj akciji u turizmu, održan je industrijski forum na temu “Održive turističke prakse” sa ciljem da pomogne turističkom biznisu da se fokusira na održivost i urgentnost klimatskih akcija, kako bi se planeta sačuvala za generacije koje dolaze,. Predstavljeni su primjeri dobre prakse strategija održivog razvoja i dekarbonizacije u sektoru turizma, sertifikacije i načina motivisanja turističke privrede da se pridruži ovim inicijativama.

Nacionalna turistička organizacija Crne Gore
foto: Nacionalna turistička organizacija Crne Gore

Turistička organizacija Slovenije kao domaćin sastanka, predstavila je dostignuća Slovenije u oblasti održivog razvoja, koja su rezultirala brojnim međunarodnim priznanjima, među kojima je projekat zelene evolucije slovenačkkog turizma i sertifikat Slovenia Green Platinum Destination.

Na generalnom sastanku usvojeni su izvještaji o radu ETC za 2021. godinu, razmatrani su aktuelni i budući odnosi između ETC i Evropske komisije, kao i potencijalna pridruživanja novih članova.

Podsjećamo, ETC je osnovana 1948. sa sjedištem u Briselu, a uz nacionalne evropske turističke organizacije okuplja i pridružene članice iz privatnog sektora, odnosno agencije, prevoznike, globalne online platforme i druge pružaoce usluga u turizmu. Glavni cilj ETC-a je unapređenje turističkih politika na nivou Evrope, te dalja promocija Evrope kao vodeće svjetske turističke destinacije.