Dan nakon izbora i pritvoreni Milo Božović popunjava kabinet

Opština Budva raspisala je pet oglasa za prijem stalnih radnika u ionako prebukiranoj administraciji, u kojoj u javnim preduzećima, ustanovama kulture i lokalnom mediju radi čak 1.771 radnik, a procjena je da ih ima još 500

15033 pregleda 41 reakcija 40 komentar(a)
Šampioni po broju zaposlenih: Zgrada Opštine Budva, Foto: Vuk Lajović
Šampioni po broju zaposlenih: Zgrada Opštine Budva, Foto: Vuk Lajović

Dan nakon izbora, Opština Budva raspisala je pet oglasa za prijem stalnih radnika u ionako prebukiranoj administraciji. Interesantno je da se popunjava i kabinet pritvorenog predsjednika Opštine Mila Božovića, koji se godinu i po nalazi u spuškom zatvoru.

To potvrđuju oglasi objavljeni na sajtu Zavoda za zapošljavanje u koje su “Vijesti” imale uvid.

Opština je u ponedjeljak raspisala oglas za popunu slobodnog radnog mjesta samostalni referent - dostavljač pošte, kao i samostalni savjetnik za praćenje vanrednih situacija u Službi predsjednika Opštine. Takođe, raspisani su i oglasi za zapošljavanje referenta u Sekretarijatu za lokalnu samoupravu, kao i zaštitara i šefa Službe zaštite lica i imovine pri tom sekretarijatu.

Time je nastavljena serija zapošljavanja u lokalnoj upravi, gdje je samo tokom ove godine uoči i za vrijeme izbornog procesa primljeno na desetine radnika, uprkos upozorenjima opozicionih stranaka i pozivima nadležnim inspekcijama da reaguju.

Budva je neslavni šampion, kada je riječ o broju zaposlenih koji se nalazi na gradskim jaslama, odnosno na teretu građana, o čemu su “Vijesti” nedavno pisale, objavljivanjem podaka Ministarstva finansija, po kojima u Opštini i javnim preduzećima, ustanovama kulture i lokalnom mediju radi čak 1.771 radnik, a procjena je da ih ima još 500.

To znači da deset odsto punoljetnog stanovništva metropole turizma radi u lokalnoj upravi, čime građani za plate nefunkcionalne administracije plaćaju deset miliona eura godišnje.

U organima lokalne samouprave radi čak 519 radnika od kojih 394 na neodređeno vrijeme, njih 95 imaju ugovore o privremenim i povremenim poslovima, dok je 30 radnika angažovano putem ugovora o djelu. U javnim ustanovama radi ukupno 217 radnika od kojih 192 na neodređeno vrijeme, 17 na određeno vrijeme, pet po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima, a tri putem ugovora o djelu.

“Vijesti” su do sada u više navrata pisale o o preglomaznoj administraciji, jer sama zgrada Opštine praktično je prostorno nedovoljna da primi sve radnike, koji su u proteklih osam godina, od pada DPS vlasti, a posebno unazad dvije godine zapošljavani, uglavnom po partijskoj, kumovskoj, prijateljskoj, rodbinskoj vezi.

Iz Opštine su gotovo uvijek reagovali uz napomenu da se raspisuju oglasi za popunjavanje radnih mjesta koja su, kako tvrde, sistematizovana Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta, te da je svaki oglas raspisan i sproveden u skladu sa zakonom.

Komunalno zaposlilo 24 radnika dva dana prije izbora

Uprkos moratorijumu na zapošljavanje koji je donio Upravni odbor Komunalnog preduzeća, rukovodstvo firme zaposlilo je samo par dana uoči izbora 24 radnika.

Naime, Upravni odbor je prije deset dana, kada je Komunalno preduzeće raspisalo oglase za prijem čak 34 radnika u stalni radni odnos, smijenilo direktora Predraga Ivanovića, donijelo moratorijum i imenovalo novog v.d. direktora Iliju Gigovića. Po svemu sudeći, odluke Upravnog odbora nijesu ispoštovane, a slučaj je prijavljen policiji.

Bonus video: