Institut za javno zdravlje Crne Gore (IJZCG) stoji rame uz rame sa najsavremenijim medicinskim centrima u Evropi i svijetu, kazao je ministar zdravlja Dragoslav Šćekić na svečanoj akademiji u Crnogorskom narodnom pozorištu, kojom je u petak obilježeno stotinu godina rada Instituta.
Direktor IJZCG Igor Galić kazao je da su, naročito tokom pandemije koronavirusa, pokazali da su zasluženo u vrhu ustanova zdravstvenog sistema u Crnoj Gori.
„Institut za javno zdravlje Crne Gore jedna je od vodećih zdravstvenih ustanova tercijarnog nivoa, koja je stasavala cijeli jedan vijek i od Stalne bakteriološke stanice osnovane 1922. godine na Cetinju, sa svojih tada 11 zaposlenih, izrasla u renomiranu ustanovu, koju čine izuzetni profesionalci posvećeni i predani zdravlju stanovništva. Tačno prije stotinu godina postavljen je temelj na koji je decenijama izgrađivan današnji Institut, čiji je osnovni zadatak očuvanje i unapređenje zdravlja građana“, rekao je Šćekić na početku svečanosti.
„Zahvaljujući njihovom pravovremenom i stručnom pristupu, utemeljenom na naučnim i medicinskim doktrinama u ovoj oblasti, proteklih decenija ozbiljne i smrtonosne zarazne bolesti stavljene su pod kontrolu, a neke čak i u potpunosti iskorijenjene. Ovo je prilika da zato svima njima Crna Gora danas kaže jedno veliko - hvala“, rekao je ministar, kako je saopšteno iz IJZCG.
Šćekić je rekao da je ugled koji IJZCG uživa, zahvaljujući rezultatima, prepoznat i van granica naše zemlje od strane renomiranih međunarodnih institucija, što potvrđuju brojne licence, akreditacije i sertifikati koje je ta ustanova, kako je kazao, sasvim zasluženo dobila. "Svojim kadrovskim, prostornim i tehničko-tehnološkim kapacitetima naš Institut stoji rame uz rame sa najsavremenijim medicinskim centrima, u Evropi, a zašto ne reći i u svijetu“, naveo je ministar.
Galić je kazao da danas, kada Institut obilježava 100 godina rada, mogu biti veoma zadovoljni rezultatima koje su postigli na svim poljima zaštite zdravlja stanovništva.
„Danas je Institut moderna zdravstvena ustanova, slična onima u regionu i Evropi, povezana sa svjetskim javnozdravstvenim ustanovama i organizacijama kroz niz mreža saradnje. Danas je Institut baza Medicinskog fakulteta, respektabilna naučno-obrazovna ustanova, sa referentnim laboratorijama, sertifikovanim procesima i akreditovanim metodama rada. Zahvaljajući kadru, znanju i opremi, pokazali smo da smo zasluženo u vrhu ustanova zdravstvenog sistema u Crnoj Gori, poštovani i cijenjeni naročito tokom bespoštedne borbe sa pandemijom novog korona virusa koja je testiralana naše profesionalne i lične sposobnosti. Institut danas broji 230 stalno zaposlenih radnika, od kojih je 5 profesora, 12 doktora nauka, 15 magistara, 65 specijalista, koji su nosioci naše ideje, misije i želje za daljim razvojem i napretkom“, rekao je Galić.
Govoreći o budućim planovima, posebno je istakao da su pred Institutom važni projekti poput izgradnje javnozdravstvenog centra za krizne situacije. Taj centar će, kako je pojasnio, učiniti da Institut bude središte prikupljanja informacija i koordinator svih aktivnosti u odgovoru na neku buduću pandemiju.
"Bićemo sposobni da na jedan potpun i brz način reagujemo sveobuhvatno u skladu sa protokolima. Takođe, planirano je i uspostavljanje Centra za kontrolu trovanja, čime ćemo dodatno proširiti djelatnost kojom se trenutno bavimo, a time odgovoriti i na međunarodne obaveze koje su postavljene i pred našom državom“, dodao je.
Na svečanoj akademiji je, osim Šćekića i Galića, govorio i regionalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije za Evropu Hans Kluge. Putem video poruke prisutnima se obratila i direktorica Evropskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti Andrea Amon.
Pisutnima je prikazan i kratki film o 100 godina rada Instituta za javno zdravlje Crne Gore, u kojem su prikazana svejdočanstva eminentnih radnika Instituta od njegovog osnivanja do danas.
Bonus video: