Simović; Nudolski region predstavlja dragulj za poznavaoce vina

Simović je istakao da su Dabovići od resornog ministarstva dobili bespovratnu podršku u iznosu od 16,5 hiljada eura koju su iskoristili za adaptaciju vinarije, nabavku repro materijala, mehanizacije i opreme za vinarstvo
871 pregleda 1 komentar(a)
Ažurirano: 13.10.2017. 12:01h

U junu je završena Studija o rejonizaciji vinogradarskih geografskih proizvodnih područja Crne Gore, kojom je Nudo postao vinogradarski region i to najmanji u Evropi.

„Primjera radi površinom od 409 hektara hiljadu puta je manji od najmanjeg vinogradarskog regiona u Francuskoj. Prosječna nadmorska visina vinograda u Crnoj Gori je oko 50 metara, a nudolskih vinograda 434 metra. Nudolski region predstavlja pravi dragulj i za poznavaoce vina i za sve brojnije turiste“, kazao je ministar poljoprivrede i potpredsjednik Vlade Milutin Simović koji je obišao gazdinstvo porodice Dabović u Nudolu.

Zahvaljujući toj porodici i njihovoj proizvodnji vina Nudo je ponovo vraćen na vinogradarsku mapu. Selo u kojem Dabovići žive i imaju vinariju nekada je bio najpoznatiji vinarski kraj u Crnoj Gori, a „Žilavka“ autohtono bijelo vino koje se proizvodilo u nudolskim vinogradima, i za koje Dabovići tvrdi da je “kraljica” bijelog vina, završavalo je i na Bečkim dvorovima.

O kvalitetu vina i vinogradu površine 1,7 hektara sa 5.000 čokota „Vranca“ i „Žilavke“ brinu Dragan Dabović, njegova supruga Jovanka, sin Aćim i kćerka Andrijana. Tu je i površina sa 2.000 čokota „Žilavke“, koju Dabovići uzimaju u zakup. Godišnje proizvedu blizu deset hiljada jedinica vina (vrste „Žilavka“ i „Serdar“) i oko 500 litara lozove rakije.

Simović je istakao da su Dabovići od resornog ministarstva dobili bespovratnu podršku u iznosu od 16,5 hiljada eura koju su iskoristili za adaptaciju vinarije, nabavku repro materijala, mehanizacije i opreme za vinarstvo.

„Sada su konkurisali na dva javna poziva – za investicije u preradu na gazdinstvu i za razvoj ruralnog turizma. Gazdinstvo će kroz ova dva javna poziva investirati 20 hiljada eura i adaptirati podrum, degustacione sale i nabaviti neophodnu ugostiteljsku opremu, uz bespovratnu podršku ministarstva u iznosu od 11 hiljada eura“, kazao je Simović.

Prema riječima Aćima Dabovića podrška ministarstva im puno znači. Kada su, kako je rekao, krenuli u ovu priču niko nije vjerovao da će uspjeti, a sada su podstakli mlade iz toga kraja da se bave poljoprivredom i da pokreću svoj biznis.

Vina i rakije iz podruma Dabovića osvojili su brojne nagrade za kvalitet u zemlju i okruženju, ali i na sajmovima u Austriji, a oni obećavaju proširivanje posla i nove sorte.

Posjetu Dabovićima i nudolskom kraju ministar Simović je iskoristio da predstavi rezultate javnih poziva za dodjelu podrške investicijama za preradu na gazdinstvima, za razvoj ruralnog turizma, u adaptaciju planinskih katuna i za investicije u vinogradarstvu i vinarstvu, kao i Studiju o rejonizaciji vinogradarskih geografskih proizvodnih područja Crne Gore.

„Realizacijom ova četiri poziva ukupno je investirano 1,2 miliona eura, a ministarstvo je obezbijedilo bespovratnu pomoć u iznosu od 660 hiljada eura. Ukupno je podržano 188 korisnika i to 51 odsto iz sjevernog, 44 odsto iz centralnog i pet odsto iz primorskog regiona“, kazao je Simović.

Urađenom studijom Crna Gora je podijeljena na tri vinogradarska regiona i jednim potencijalnim regionom. Regioni su basen Skadarskog jezera, koje se sastoji od sedam subregiona, crnogorsko primorje sa četiri subregiona i Nudo, dok je crnogorski sjever označen kao potencijalni region, sa četiri potencijalna subregiona (Dragaljsko polje, Nikšić, Šćepan polje i Bijelo Polje).

„U okviru potencijalnog rehiona ne postoji komercijana poizvodnja grožda, ali su kroz istraživanja u okviru elaborata utvrđene određene oblasti koje ispunjavaju ekološke i klimatske uslove za gajenje vinove loze“, kazao je Simović.

Galerija

Bonus video: