U Rudniku uglja Pljevlja obavljena probna destilacija timijana, isto će biti urađeno sa miloduhom i lavandom

Iz pljevaljske kompanije navode da je riječ je o prvoj destilaciji sirove mase ljekovitog bilja

3173 pregleda 2 komentar(a)
Foto: Rudnik uglja Pljevlja
Foto: Rudnik uglja Pljevlja

U Rudniku uglja u Pljevljima danas je obavljena probna destilacija ljekovitog bilja, posađenog na rekultivisanim površinama nekadašnjih kopova.

Iz najveće pljevaljske kompanije su saopštili da je urađena probna destilacija ljekovite biljke timijan, dok će za desetak dana biti urađena probna destilacija miloduha i lavande.

"Firma Solar mont DOO Gradiška montirala je destilator koji je izgrađen po najsavremenijim standardima od materijala inoks, kapaciteta 500 litara. Proces destilacije i obuku za upotrebu destilatora uradio je Slaboljub Tasić, magistar farmacije, dok je pregled biljaka na terenu i obuku ljudi koji će realizovati prvu žetvu realizovao prof. dr Aleksandar Leposavić sa Instituta za voćarstvo Čačak. Dobijeni finalni proizvod, tj. eterično ulje, biće poslato na detaljno hemijsko ispitivanje na osnovu koga će se utvrditi kvalitet i kvantitet ove proizvodnje", piše u saopštenju.

Iz pljevaljske kompanije navode da je riječ je o prvoj destilaciji sirove mase ljekovitog bilja.

Izvršni direktor kompanije Milan Lekić, kako se navodi u saopštenju, kazao je da da je rekultivacija zemljišta zakonska obaveza kompanije i da se, za razliku od prethodnih godina, kada se sijala isključivo travno-djetelinska smješa, ovoga puta Rudnik uglja odlučio na formiranje plantaža ljekovitog bilja.

"Agrotehnička i biološka rekultivacija koju trenutno sprovodimo je, mogu slobodno da kažem, pionirski poduhvat na koji smo, kao kompanija, izuzetno ponosni. Istina, tokom 1980-ih godina rađeni su određeni eksperimentalni zasadi ljekovitog bilja i određenih žitarica na rekultivisanim površinama u Borovici i Potrlici, ali sa daleko manjim kapacitetima i očekivanjima. Danas, Rudnik uglja je, vođen idejom o postepenoj diversifikaciji djelatnosti i, ne želeći da se prepusti stihiji vremena i određenim negativnim trendovima po našu kompaniju, odlučio da, kroz mnoge projekte, dočeka spremnim tzv. pravednu tranziciju. Podsjetiću javnost da smo kao kompanija, upravo vođeni tim ciljevima, napravili odlučne iskorake prema Vladi Crne Gore po pitanju otvaranja fabrike za proizvodnju cementa", kazao je Lekić.

Plantaže ljekovitog bilja su tvrdi on dio šireg projekta koji ima za cilj nova radna mjesta i postepenu diversifikaciju djelatnosti.

"U tom pravcu smo formirali i Službu za agrotehničku i biološku rekultivaciju, napravili eksperimentalne zasade ljekovitog bilja, ojačali profesionalne kapacitete, nabavili neophodnu mehanizaciju - od koje posebno izdvajamo nabavku traktora čuvenog proizvođača McCormick, jačine 300 ks. Riječ je o jedinstvenom primjerku u Crnoj Gori i jednoj od najsavremenijih mašina koja posjeduje najsavremeniju opremu i mnoge neophodne priključke. Naša namjera je da nakon sprovedene naučne analize i potvrde o ispunjenim standardima dobijenih proizvoda, dodatno širimo i jačamo kapacitete proizvodnje, i u tome ćemo, čvrsto sam ubijeđen, uspjeti. Takođe, želio bih da napomenem da smo na našim površinama zasijali i određene biljne kulture poput krompira, graška, pasulja, koje ćemo plasirati na tržište, dok ćemo određeni dio pokloniti Narodnoj kuhinji, Crvenom krstu i ostalim humanitarnim organizacijama", citira se u saopštenju Lekićeva izjava.

Kazao je i da Rudnik postiže "odlične rezultate na proizvodnji uglja i otkrivke, plasira ugalj na druga tržišta i vodi računa o misiji društveno-odgovornog poslovanja".

Bonus video: