Od oko 1,3 miliona kubika vode, koliko se mjesečno upumpa u hercegnovsku mrežu dugu 450 kilometara, na putu do potrošača izgubi se 67 odsto ljeti i više od 75 procenata zimi.
V.d. direktora Vodovoda Olivera Doklestić tvrdi da je to posljedica dotrajale mreže, ali i krađe.
Ističe da je plan da za godinu smanje gubitke za 10 procenata.
Gubici su tri puta veći od evropskog prosjeka, a na dijelu rivijere još je u funkciji vodovod iz doba Austrougarske.
Iako je u sanaciju i rehabilitaciju vodovodne mreže prethodnih godina uloženo više od šest miliona eura, gubici nisu značajnije smanjeni.
“Posljednjih 30 godina nije izgrađen nijedan novi rezervoar u zaleđu, iako je tamo bila najintenzivnija gradnja, a izražena je i krađa vode”, ističe Doklestić.
Ona tvrdi da je novski sistem snabdijevanja vodom jedan od najsloženijih u Crnoj Gori, zbog dotoka sa tri različite strane, ali i pumpanja u tri visinske zone koje na nekim lokacijama prerastaju u četvrtu i petu i velikih troškova električne energuje.
Potrošači najviše vode dobijaju iz susjedne Hrvatske - cjevovodom kroz Konavle teče od 400 do 440 litara vode u sekundi, iz lokalnog izvorišta Opačica dodatnih 100 litara i iz Regionalnog vodovoda 56 litara u sekundi.
U zimskom periodu, iz izvorišta Lovac u Mojdežu u gradski vodovod pristiže oko 20-ak litara vode u sekundi.
Doklestićeva kaže da je procjena da u Novom ima oko 800 nelegalnih potrošača.
“Jedan veliki, ekskluzivni hotel ima račune za vodu kao malo veće domaćinstvo. Neovlašćeno koriste vodu iz izvorišta na parceli na kojoj je izgrađen hotel”
Bonus video: