Specijalističke preglede endokrinologa, reumatologa, kardiologa i gastroenterologa nemoguće je obaviti u Kliničkom centru (KC), jer slobodnih termina nema ni do januara naredne godine.
Više pacijenata “Vijestima” je potvrdilo da od izabranih doktora ne mogu dobiti nikakav termin, zbog čega preglede plaćaju u privatnim klinikama gdje nerijetko u popodnevnim časovima radi i osoblje najveće zdravstvene ustanove. Pregled endokrinologa i reumatologa privatno košta oko 50 eura. Građani, uglavnom penzioneri, koji nijesu mogli da dobiju termin u KC, pregled kardiologa, uz EKG i ultrazvuk srca, plaćali su po 70 eura, a holter dodatnih 50 eura. To je skoro polovina minimalne penzije, koju u Crnoj Gori prima oko 45.000 stanovnika.
Prema zvaničnim podacima, juče nije bilo otvorenih, slobodnih termina za više specijalista, dok se kod ostalih čeka do tri mjeseca.
Na Institutu za bolesti djece većinu pregleda je moguće obaviti u roku od 30 dana, ali se prvi pregledi dječjeg fizijatra i neurologa zakazuju tek od druge polovine decembra.
Na dijagnostičku metodu elektroencefalografiju (EEG) za praćenje elektro aktivnosti mozga djeca čekaju skoro dva mjeseca, kao i na ultrazvučne preglede.
Pregledi magnetnom rezonancom za odrasle uglavnom se zakazuju za decembar ove ili januar naredne godine.
U kabinetu za eho srca prvi slobodni termini su krajem godine, a u kabinetu za ultrazvuk oka sredinom decembra. Pregled alergologa čeka se oko mjesec, a neurohirurga oko mjesec i po.
Slobodni termini u onkološkim ambulantama i ambulantama za nuklearnu medicinu juče su se otvarali u roku od 30 dana.
Iz Ministarstva zdravlja više puta su poručili da se mora poštovati Pravilnik o dopunskom radu, kako se u praksi ne bi dešavalo da upravo ljekari organizacionih jedinica koje imaju liste čekanja rade dopunski kod privatnika, a građani ostaju bez slobodnih termina u državnoj ustanovi.
Taj resor, kojim rukovodi Dragoslav Šćekić, još početkom jula najavio je da će kontrolisati to da li komisije za kontrolu kvaliteta zdravstvene zaštite poštuju odredbe ovog Pravilnika, ali i pozvati na odgovornost uprave zdravstvenih ustanova koje odobravaju pravo na dopunski rad svojim zaposlenima. To je najavljeno nakon što su, kako tvrde, uočili sve češću pojavu plaćenog marketinga od privatnih ustanova, gdje upravo ljekari iz javnog zdravstva promovišu svoje usluge.
Slično su najavili i krajem avgusta, da bi mjesec kasnije iz tog resora odgovorili da nijesu utvrdili nepravilnosti.
”Vijesti” su početkom mjeseca objavile da od 578 ljekara KC dopunski u privatnim zdravstvenim ustanovama radi njih 225, skoro 40 procenata.
To je duplo više u odnosu na 2020. godinu, kada je saglasnost za dopunski rad imalo 110 ljekara, iako su plate ljekarima te ustanove u međuvremenu uvećane u prosjeku od 150 do 200 eura, a od ljetos za dodatnih 20 odsto.
Iz KC su, međutim, kazali da se Pravilnik poštuje, te da saglasnost za dopunski rad kod privatnika više ne izdaju onima koji imaju liste čekanja.
Gužva i kod psihijatra, iako rade samo ambulante
Slobodni termini za pregled psihijatra u ambulanti otvaraju se tek od 15. decembra.
Iz KC “Vijestima” nijesu odgovorili da li su smanjene liste čekanja za preglede psihijatrijskih pacijenata, s obzirom na činjenicu da se zbog izgradnje nove Klinike za psihijatriju bolnički pacijenti preusmjeravaju ka nikšićkoj Opštoj bolnici.
Iz nikšićke bolnice odgovorili su da imaju četiri neuropsihijatra, od kojih je jedna na porodiljskom odsustvu, te da funkcionišu prilično dobro s obzirom na situaciju sa prijemom pacijenata iz Podgorice.
Kazali su i da se mjesečno na hospitalizaciju iz Podgorice uputi od pet do sedam pacijenata, te da su im prostorni kapaciteti na zadovoljavajućem nivou.
Bonus video: