Podgorička kompanija “Fab live” predala je Sekretarijatu za urbanizam i održivi razvoj Opštine Budva zahtjev za legalizaciju apartmansko-hotelskog kompleksa “Tre canne”, koji je prije deceniju izgrađen uz hale Jadranskog sajma, na samo 50 metara od “Slovenske plaže”.
U zahtjevu u koji su “Vijesti” imale uvid, traži se legalizacija bespravno izgrađenih stambeno-poslovnih zgrada, koje su useljene i za koje se plaća porez na nepokretnost.
Uz zahtjev je dostavljen i elaborat izvedenog stanja sa bruto i neto površinama bespravno izgrađenog objekta, fotografije svih fasada, izvještaj o usklađenosti objekta sa osnovnim urbanističkim parametrima ili smjernicama važećeg planskog dokumenta, kao i dokaz o zabilježbi postojanja objekta u katastarskoj evidenciji.
Inače, kompleks “Tre canne” obuhvata centralnu kulu od 14 spratova u kojoj je apart hotel, te još dvije osmospratnice izgrađene tik uz hale Jadranskog sajma.
Sekretarijat za urbanizam i održivi razvoj nedavno je odbio zahtjev “Fab live” da izda upotrebnu dozvolu za 14-spratani aprtmanski hotel “Tre canne”.
To je treći put u protekle četiri godine kako Opština Budva zbog neriješenog pitanja komunalija sa podgoričkom kompanijom odbija da izda upotrebnu dozvolu za “Tre canne”.
Opština je i u junu 2020. odbila da izda upotrebnu dozvolu za apart hotel.
Vrhovni sud je 2019. odbio zahtjev za reviziju i time potvrdio presudu Apelacionog suda, kojom je odbačena tužba podgoričke kompanije “Fab live” da joj Opština Budva isplati gotovo 2,1 miliona eura na ime štete, jer lokalna uprava nije izdala upotrebnu dozvolu za apart kompleks “Tre canne”.
Vijeće Apelacionog suda je sredinom novembra 2018. odbilo kao neosnovanu žalbu podgoričke građevinske kompanije i potvrdilo presudu Privrednog suda da Opština nije dužna “Fab liveu” na ime naknade materijalne štete u vidu izgubljene dobiti da isplati iznos od 1.824.170 eura, sa zakonskom kamatom 253.786 eura.
Kompanija “Fab live” utužila je Opštinu Budva radi naknade materijalne štete u vidu obične štete i izgubljene dobiti, kao i nematerijalne štete zbog narušenog poslovnog ugleda.
Spor je nastao jer luksuzni poslovno-stambeni kompleks “Tre canne”, koji je izgradila kompanija “Fab live”, ne može da dobije upotrebnu dozvolu, pošto Opština, kako su tvrdili iz te firme, nije izvršila ugovorene obaveze, zbog čega je investitor presavio tabak i utužio je.
”Fab Live” i Opština su krajem jula 2013. zaključile kompenzacioni ugovor kojim je 6,5 miliona eura naknade za komunalno opremanje kompleksa “Tre canne”, plaćeno stanovima i poslovnim prostorima u tom objektu, uz saglasnost obje strane.
Opštini je pripalo 17 apartmana, sedam poslovnih prostora i 26 garažnih mjesta, ukupno 2.100 kvadrata stambeno-poslovnog prostora u “Tre canne”, procijenjenih na 6,5 miliona eura, koliko su “Fab liveu” obračunate komunalije.
Takođe, bilo je dogovoreno da će Opština Budva poslovno-stambene prostore prenijeti u vlasništvo Ministarstva finansija, na ime umanjenja poreskog duga, što je i bilo predviđeno članom 3 ugovora o komunalijama.
Opština Budva uknjižava na svoje ime nekretnine, ali, iako im se “Fab live” više puta obraćao da im se izda potvrda da su izmirili komunalije, lokalna uprava to nije učinila, jer je Ministarstvo finansija odbilo da preuzme poslovno-stambene prostore i time prebije poreski dug, s obzirom na to da upis prava svojine nad nepokretnostima nije usklađen sa izdatom građevinskom dozvolom.
To je bio i razlog da “Fab live” podnese tužbu.
Podgorička kompanija svoj tužbeni zahtjev je temeljila na tvrdnji da su zbog neizdavanja potvrde o plaćenim komunalijama od strane Opštine, bili onemogućeni da pribave upotrebnu dozvolu za hotel i stave ga u funkciju, kao i da lokalna uprava nije izvršila komunalno opremanje urbanističke parcele na kojoj se nalazi “Tre canne” zbog čega su pretrpjeli štetu.
Bonus video: