Krivac izbjegava odgovornost, štetu sanira donacija

Uskoro počinje obnova oštećenog dijela monumentalnog stepeništa Bogorodičine crkve na Prčanju

7298 pregleda 4 komentar(a)
Bogorodičina crkva u Prčanju, Foto: Siniša Luković
Bogorodičina crkva u Prčanju, Foto: Siniša Luković

Sanacija oštećenog dijela monumentalnog stepeništa župne crkve Rođenja Blažene Djevice Marije na Prčanju poćeče uskoro, zahvaljujući donaciji koju je za to obezbijedila crnogorska porodica iz Berlina, a koja je željela da ostane anonimna.

Župnik don Željko Pasković “Vijestima” je kazao da je izabran izvođač koji će obaviti vrlo specifičan i zahtjevan posao obnove dijela reprezentativnog stepeništa, odnosno balustrade od korčulanskog kamena koja je uništena 31. marta 2020. nepažnjom radnika podgoričke kompanije “Ekoplant”.

Radnici “Ekoplanta” koji su bili angažovani na uklanjanju debala od štetnog insekta crvenog palminog surlaša uništenih i osušenih stoljetnih stabala kanarskih palmi koje su rasle uz stepenište, vrlo su neoprezno i bez adekvatne pripreme obavljali taj posao. Stoga je jedno veliko i teško deblo palme, posječeno u korijenu, palo na stepenište i zdrobilo dio reprezentativne ograde - balustrade od bračkog kamena. Time je stepeništu koje je po nacrtu arhitekte Milana Karlovca dovršeno 1913. godine, nanijeta velika šteta, a koje će tek sada biti obnovljena zahvaljujući donacijama, ali ne i odgovornosti “Ekoplanta” koji je i napravio štetu na ovom zaštićenom spomeniku kulture prve kategorije.

”Nakon skoro tri godine od kada je uništen dio stepeništa Bogorodičine crkve na Prčanju, završena je procedura kod Uprave za zaštitu kulturnih dobara koja je prihvatila i odobrila obiman i studiozan restauratorski projekat za obnovu oštečenog dijela stepeništa i balustrade, a koji je uradila specijalizovana firma “Projektor” iz Tivta. Vrijednost tog projekta je 4.000 hiljade eura, i on je bio donacija firme “Projektor” kako bi se što prije stvorili uslovi za propisnu i stručnu obnovu oštećenog dijela ovog kulturnog dobra. U međuvremenu, budući da se onaj koji je izazvao štetu, uporno oglušivao o obavezu da je o svom trošku sanira, pojavili su se drugi ljudi, svjesni značaja tog kulturnog dobra i pomogli nam da prikupimo potreban novac za samo izvođenje građevinskih i sanacionih radova koji će koštati 12.000 eura”, kazao je Pasković.

Za izvođača je izabrana specijalizovana firma “Klesarstvo” iz Konavala, koja će u saradnji sa podizvođačem iz Crne Gore uskoro pristupiti ovom poslu. “Klesarstvo” je inače, visokokvalifikovani izvođač kada su u pitanju specifični radovi u kamenu na vrijednim starim objektima i spomencima kulture, a ta firma već je prije nekoliko godina radila u Boki na vrlo zahtjevnom poslu sanacije zvonika crkve Svetog Eustahija u Dobroti.

Prčanjski župnik ističe da je “Klesarstvu” već plaćen avans i da je nabavljen novi najkvalitetniji korčulanski kamen od koga će se napraviti djelovi stepeništa i balustrade koje nije moguće rekonstruisati od sakupljenih i sačuvanih fragmenata zdrobljenih starih djelova. On očekuje da će cijeli posao biti završen do početka ljeta naredne godine, jer je intervencija mnogo obimnija nego što se u prvi mah činilo zato što je palma teška nekoliko tona, u svom padu, poremetila i dio statike ovog dijela stepeništa.

”Iako smo se u više navrata obraćali Željku Vidakoviću, vlasniku i direktoru kompanije “Ekoplant” koji je, neposredno nakon što su njegovi radnici nestručnim šeganjem palme, napravili veliku štetu na stepeništu crkve na Prčanju, javno preuzeo odgovornost za to i obavezao se da će njegova firma u potpunosti snositi iznos obnove i restauracije oštećenog dijela stepeništa, od njega nema nikakvog odgovora i reakcije. Tužno je da neko ko je nekada bio i ministar u Vladi Crne Gore, a čija je firma nestručnim uklanjanjem palme uništila dio tako vrijednog stepeništa, i nakon toga što je rekao da će snositi sve troškove sanacije, sada kada treba da se plati tih 12.000 eura izvođaču, se ne javlja i izbjegava odgovornost”, kazao je Pasković.

On je naveo da će Kotorska Biskupija, ukoliko “Ekoplant” i njegov vlasnik nastave tako da se ponašaju, podići tužbu protiv Vidakovića i njjegove kompanije.

”Pravda svakako mora biti zadovoljena jer je nedopustivo da neko svjesno ili ne, uništava ovakve spomenike kulture prve kategorije i da za to ne snosi nikakve posljedice. Žao mi je što po službenoj dužnosti u ovom slučaju nisu reagovale neke nadležne državne institucije jer bi u normalnim državama bila potpuno drugačija priča da neko uništi ovako vrijedno stepenište. Ukoliko opet izostane adekvatna reakcija “Ekoplanta”, mi ćemo tu kompaniju svakako tužiti i od nje tražiti nadoknadu kompletne nanesene štete”, kazao je Pasković.

Prčanjski župnik ističe da bi troškovi za obnovu oštećenog dijela stepeništa bili i značajno veći da stručnjaci iz kompanije “Projektor” koji su radili projekat sanacije i konzervacije, dva mjeseca po često nepovoljnim vremenskim uslovima, nisu marljivo sakupljali svaki fragment slomljenih kamenih stubova koji su mogli naći, te identifikovali odakle je on potekao kako ga ponovno spojiti sa ostatkom.

”Uspjeli smo da sakupimo i novac za same građevinske radove i to na vrlo neočekivan način. Kada sam na jednoj viber grupi napisao da molim sakupljanje pomoći za tu sanaciju, nakon samo dva-tri sata javio mi se taj čovjek, Crnogorac koji živi i radi u Njemačkoj i koji je želio da ostane anoniman. Njegova porodica i njihova porodična firma uplatili su nam kompletan potreban iznos od 12.000 eura. Mislim da je to pravi patriotizam i da se tu vidi sva ljudskost, čovjekoljublje i ljubav tog čovjeka i njegove porodice prema ovoj zemlji, i iskrena želja da se pomogne da se sačuva i obnovi jedan tako jedinstveni spomenik kulture u Crnoj Gori”, kazao je Pasković.

Bonus video: