Radovanović: Virus će i dalje napadati, ali smo ojačali

Profesor u penziji kaže da je moguće da kraken soj već krajem februara bude dominantan na Balkanu. Poručuje da vakcinisani imaju zaštitu od najmanje 80 odsto od teške kliničke slike i liječenja u bolnici

27677 pregleda 11 komentar(a)
Zoran Radovanović, Foto: -
Zoran Radovanović, Foto: -

Ukoliko je osoba propisno vakcinisana protiv koronavirusa u posljednjih šest mjeseci, vjerovatnoća da umre od posljedica kovida-19 manja je od pet odsto, dok je zaštita od teške kliničke slike koja mora da se liječi u bolnici najmanje 80 odsto.

To je u razgovoru za “Vijesti” kazao prof. dr Zoran Radovanović, epidemiolog u penziji. On je istakao da nova podvarijanta koronavirusa kraken zvanično na Balkanu potvrđena jedino u Crnoj Gori, već potiskuje druge, ali ne daje težu kliničku sliku.

”Za razliku od originalnog, vuhanskog soja, ovi sojevi omikrona, prisutni već duže od godinu, mnogo rjeđe se spuštaju na pluća i ostaju u gornjim djelovima disajnih organa. To je jedna povoljna okolnost. Druga je što smo sada u sasvim različitoj situaciji u odnosu na period od prije tri godine. U tom periodu niko nije došao u kontakt sa takvom klicom i svi su bili osjetljivi. U međuvremenu, tokom tri godine, skoro svako u Srbiji i Crnoj Gori ili Evropi je ili vakcinisan ili je barem jednom preležao bolest, tako da ima čak i hibridni imunitet koji ga štiti. Ne dovoljno da se čovjek ne inficira, ali dovoljno da ne ode u bolnicu”, pojasnio je.

Radovanović je pojasnio da je kraken, kao i ostale varijante, potomak omikrona, soja koji u svijetu postoji od kraja prošle godine.

”Ovaj soj se malo vještije krije, odnosno izbjegava otporne snage organizma, ali nema ničeg dramatično različitog. Kraken je već prisutan u svijetu, krenuo je iz Indije prošle godine, a činjenica je da se svakih sedam dana udvostručuje procenat njegove prisutnosti. Ako je ove sedmice prisutan dva odsto u strukturi svih koronavirusa, naredne sedmice će biti četiri odsto... Računa se da će u februaru biti dominantan u mnogim zemljama Zapadne Evrope, na Balkanu možda krajem sljedećeg mjeseca. Potiskuje druge varijante virusa, ali ne daje težu kliničku sliku.

Radovanović je istakao da je suština da je populacija sada mnogo otpornija i da je omikron sada sa nama, a da će se javiti i nove varijante virusa.

Po broju novozaraženih, Crna Gora je prošle sedmice bila na osmom mjestu, među 53 evropske zemlje
Po broju novozaraženih, Crna Gora je prošle sedmice bila na osmom mjestu, među 53 evropske zemljefoto: Shutterstock

”Omikron će mutirati i dalje, u okviru njega je više stotina različitih sojeva i podvarijanti... Završeno je sa onim opasnim periodom kada se mnogo umiralo i posljednji takav talas u Srbiji je bio tokom proljeća prošle godine. Sada većina zaraženih ne ode uopšte kod doktora i nemamo pravu predstavu o učestalosti. Pretpostavljamo da se mnogo više ljudi zarazi, ali da nekoliko dana provedu kod kuće i nema ih u evidenciji inficiranih”, pojasnio je on.

Radovanović je ocijenio da ćemo morati da se naviknemo da živimo sa koronavirusom i da će od proljeća ova bolest biti endemska.

”Decenijama će ostati sa nama, biće dio naše životne sredine. Povremeno, kada je hladno, praviće epidemijske talase, slično kao i grip. Kažemo da ima endemo-epidemijski karakter, dakle stalno je prisutna, a povremeno dođe do malo veće učestalosti. Važno je da smo u velikoj mjeri prokuženi i zaštićeni”, objasnio je.

Govoreći o simptomima novog soja kraken, Radovanović je kazao da se ne razlikuje od varijante omikrona koji je stigao početkom prošle godine na Balkan.

”Simptomi su vezani za gornje respiratorne puteve. Naročito mlađe osobe i djeca reaguju i sa simptomima organa za varenje. Neko dobije dijareju, neko povraćanje. Za ovaj novi soj pominje se da je malo veća učestalost povraćanja, ali su ti simptomi i dalje ispod deset odsto. Javljaju se gušobolja i curenje nosa, a rjeđi je gubitak čula ukusa i mirisa. Dakle, u pitanju je relativno blaga klinička slika, dok kod starijih osoba i hroničnih bolesnika može dati ozbiljan klinički tok, da pacijent završi na respiratoru ili ne preživi. Zato se, u zavisnosti od zemlje, savjetuje da se osobe starije od 50 ili 60 godina vakcinišu, odnosno prime bivalentnu vakcinu”, poručio je epidemiolog.

Crna Gora je prošle sedmice bila na osmom mjestu, među 53 evropske zemlje, po broju novozaraženih koronavirusom, a iz Instituta za javno zdravlje (IJZ) tvrde da je povećanje broja oboljelih, prije svega, izazvano intenzivnim socijalnim kontaktima tokom proteklih praznika.

Prvi slučaj infekcije novim, kraken sojem koronavirusa u Crnoj Gori registrovan je juče, a iz Instituta (IJZ) su pojasnili da je u pitanju visoko zarazna podvarijanta koja, ipak, ne daje češće teža oboljenja, a koja je prvi put registrovana u oktobru u Sjedinjenim Američkim Državama.

Prema broju novooboljelih, Crna Gora prednjači u odnosu na sve zemlje regiona osim Slovenije, koja je na trećem mjestu, dok je interesovanje za vakcinaciju manje nego u prethodnom periodu, uprkos tome što su na raspolaganju dovoljne količine vakcine.

Iz IJZ su “Vijestima” kazali da je do prije dva dana ukupno dato 684.091 doza vakcina protiv kovida, od kojih je 293.721 prvih, 285.938 drugih, 102.479 trećih, 1.944 četvrtih i 9 petih doza.

”Među svim datim vakcinama, zaključno sa 18. 1. 2023. godine, administrirano je 117 doza bivalentne vakcine (Comirnaty - Original/Omicron BA.4-5), od kojih je 47 dato kao treća, 61 je dato kao četvrta i devet je dato kao peta doza”, odgovorili su.

Iz IJZ su rekli da je prvom dozom vakcinisano 47,3 odsto ukupnog stanovništva, dvije doze primilo je 46 odsto, tri 16,5 odsto, dok je četiri doze primilo svega 0,3 odsto građana.

Nadležni apeluju na građane da se vakcinišu, pogotovo ako je od posljednje doze prošlo duže vrijeme, a nijesu bolovali kovid-19 posljednjih tri do šest mjeseci.

Bonus video: