Za terapiju doplaćuju preko 30 eura, kardiovaskularni bolesnici iznenađeni odlukom o novoj listi ljekova

Više pacijenata u apotekama saznalo da je lijek prebačen sa osnovne na doplatnu listu

32004 pregleda 18 komentar(a)
Pacijenti tvrde da im je u apotekama rečeno da moraju da doplaćuju terapiju (ilustracija), Foto: SHUITTERSTOCK
Pacijenti tvrde da im je u apotekama rečeno da moraju da doplaćuju terapiju (ilustracija), Foto: SHUITTERSTOCK

Pacijenti koji su preživjeli moždani udar i po predlogu kardiologa uzimaju redovno terapiju od prošlog mjeseca moraju da doplaćuju propisani lijek.

Među pacijentima ima više penzionera sa minimalnim primanjima, koji su prethodnih dana u apoteci obaviješteni da za mjesečnu terapiju sada moraju da plate 36 eura iz svog džepa. Jedna od pacijentkinja, koja ima ugrađen pejsmejker, kazala je “Vijestima” da je tek u apoteci saznala da za propisane dvije kutije lijeka “brilique” koji pije mjesecima mora da doplati 36 eura.

Prema novoj odluci, koja je stupila na snagu u januaru, lijek “brilique” od 90 miligrama više se ne nalazi na osnovnoj, već na doplatnoj listi ljekova. Kutija koja sadrži 56 tableta košta 42,09 eura, od čega 25,98 plaća Fond za zdravstveno osiguranje, odnosno država, a 16,11 eura doplaćuje pacijent. Penzionerka koja se ovim povodom obratila “Vijestima” tvrdi da je u apoteci za kutiju platila 18 eura.

Iz Ministarstva zdravlja, na čiji je predlog Vlada početkom februara usvojila novu listu, nijesu odgovorili “Vijestima” zašto je lijek “brilique” od 90 miligrama sada prebačen na doplatnu listu i kako komentarišu navode pacijenata, uglavnom penzionera, da od minimalnih primanja za mjesečnu terapiju moraju da doplate 36 eura.

Iz ovog resora nijesu odgovorili ni da li na novoj Osnovnoj listi ljekova postoji paralela, koju ovi pacijenti mogu dobiti potpuno besplatno, odnosno o trošku države, s obzirom da je više njih kazalo da po preporuci ljekara započetu terapiju ne bi trebalo mijenjati nakon nekoliko mjeseci.

Na osnovnoj listi od prošlog mjeseca nalazi se lijek koji, kao i “brilique”, takođe sadrži supstancu tikagrelol, koji proizvodi slovenačka “Krka”, a koji državu košta 25.98 eura.

Prema Odluci o izmjeni odluke o utvrđivanju osnovne i doplatne liste ljekova “brilique” proizvođača Astra Zeneka od 90 miligrama, koji smanjuje rizik od javljanja narednog srčanog ili moždanog udara, sada se doplaćuje. Na novoj osnovnoj listi i dalje se nalazi isti lijek od 60 miligrama, čije pakovanje državu košta 49,26 eura. Lijek od 90 miligrama pacijenti koriste po izvještaju kardiologa, u trajanju do najduže 12 mjeseci, dok se “brilique” od 60 miligrama uzima kao nastavak početne terapije...

Vlada je krajem decembra prošle godine objavila da je donijela odluku o izmjeni odluke o utvrđivanju osnovne i doplatne liste ljekova kojom je uključeno 18 generičkih ljekova (zamjenskih terapija) kojim se snižavaju cijene terapije za 4,25 miliona eura.

Navedena sredstva, kako je obećao ministar zdravlja Dragoslav Šćekić, biće usmjerena za liječenje rijetkih bolesti.

Iz Vlade je tada saopšteno i da za ljekove, koji nijesu bili u sastavu važeće liste, a potrebni su za liječenje najtežih oboljenja, nije moguće izvršiti finansijsku procjenu jer ona zavisi od broja pacijenata u narednom periodu.

Saopšteno je da je usvojena i Uredba o kriterijumima za stavljanje, odnosno skidanje lijeka sa osnovne i doplatne liste ljekova.

Šćekić je krajem godine kazao da su kroz inoviranu listu ljekova obezbijedili uštedu od preko četiri miliona eura i značajno poremetili monopolistički položaj veledrogerija i farmaceutskih kompanija.

”Procjena je i da će se uštede u iznosu od 200.000 eura ostvariti usklađivanjem svih cijena ljekova istog ili sličnog oblika i iste jačine na listi. Odlukom je uvažen i manji broj zahtjeva od strane određenih proizvođača generičkih ljekova za povećanje ljekova na osnovnoj listi i to u iznosu od 570.000 eura godišnje, kao i povećanje u iznosu od 170.000 eura za dva lijeka iz grupe derivata krvi, albumina i imunoglobalina, uzrokovano povećanjem cijena i dostupnosti krvi na tržištu. Ukupni finansijski efekat na potrošnju ljekova koji proističe iz prethodno navedenih izmjena u odnosu na važeću odluku predstavlja uštedu u odnosu na potrošnju ostvarenu u 2022. godinu u iznosu od 3.710.000 eura”, saopšteno je iz Vlade.

Bonus video: