Uprava policije ugrozila je egzistenciju službenici iz Ulcinja, kada joj je rješenjem disciplinske komisije tokom šest mjeseci odbijala 40 odsto od zarade zbog povrede službene dužnosti.
To se navodi u mišljenju Zaštitnika ljudskih prava i sloboda, koji je preporučio Upravi policije da u takvim i sličnim pravnim situacijama prilagodi dinamiku obustava isplate zarada, u slučaju kada postoji više osnova po kojima im se određeni iznosi odbijaju od zarade, kako ne bi došli u situaciju da im se ugrozi egzistencija.
Službenica policije žalila se instituciji Zaštitnika, tvrdeći da joj je rješenjem od 14. decembra 2020. godine izrečena novčana kazna na šest mjeseci u visini od 40 odsto mjesečne zarade, ukazujući da je prije toga njena zarada bila opterećena sa polovinom primanja na osnovu administrativnih zabrana.
Ona je u pritužbi navela da je nakon donošenja disciplinske mjere Uprava policije suprotno zakonu obustavila njenu zaradu za januar i februar na iznos od 90 odsto primanja.
Odlučujući po pritužbi službenice, zaštitnik je ocijenio da taj slučaj treba posmatrati sa aspekta prava na neometano uživanje imovine, u smislu odredbe člana 58 Ustava i Protokola 1 Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i sloboda.
”Zaštitnik smatra da je miješanje u imovinu podnositeljke pritužbe bilo u skladu sa zakonom, budući da citirane odredbe Zakona o izvršenju i obezbjeđenju i Zakona o unutrašnjim poslovima, po mišljenju zaštitnika, jasno propisuju obustavu i izvršenje na zaradi zaposlene po spornim osnovima, pa u tom smislu ove odredbe zadovoljavaju zahtjev pravne sigurnosti i standard zakonitosti, jer su u sadržinskom smislu jasne i predvidljive”, navodi se u mišljenju koje potpisuje zamjenica zaštitnika ljudskih prava i sloboda Nerma Dobardžić.
Ipak, u instituciji Zaštitnika smatraju da obustava isplate zarade nije bila proporcionalna legitimnom cilju koji se želio postići i da je na službenicu stavljen “poseban i prekomjeran teret”.
”U vezi sa pitanjem proporcionalnosti, zaštitnik upućuje na referentnu praksu Evropskog suda za ljudska prava, prema kojoj u svakom pojedinom slučaju mora postojati ‘pravičan odnos’ između zahtjeva od javnog interesa koji se želi postići i zaštite osnovnih prava pojedinaca, a što nije moguće postići ako podnosioci moraju da snose ‘poseban i pretjeran teret”, piše u mišljenju.
Upravi policije preporučeno je da u roku od 30 dana od dana dostavljanja mišljenja dostavi izvještaj o preduzetim radnjama.
Bonus video: