Turistički orijentisane opštine se svake godine suočavaju sa istim problemom nedovoljnog broja komunalnih policajaca koji će uspostavljati i održavati komunalni red u toku turističke sezone, saopšteno je danas iz Zajednice opština Crne Gore.
"Zakon o komunalnoj policiji je jedini propis u crnogorskom pravnom sistemu koji vezuje broj operativaca (komunalnih policajaca) za broj stanovnika opštine. Taj zakon ograničava opštine na najmanje tri komunalna policajca i po jednog dodatnog na svakih 5.000 stanovnika sa poslednjeg popisa. Znači, njime se ne uvažava sezonska fluktuacija turista koja drastično povećava broj subjekata nadzora i čini nemogućim održavanje komunalnog reda u opštinama koje su se profilisale kao turističke destinacije", ističe se u saopštenju.
Iz Zajednice opština su dodali da tako Budva, sa malo više od 19 hiljada stanovnika po popisu iz 2011.godine, ima šest komunalnih policajaca, dok je u 2022. godini, prema podacima MONSTATA, bilo 672.555 prijavljenih turista sa ukupnim brojem noćenja 3.152.888.
"Na ovaj način se održavanje komunalnog reda u sezoni dovodi do apsurda i negativno utiče na turizam", kazali su iz Zajednice opština.
Oni su dodali da Žabljak, sa oko 3,5 hiljada stanovnika, ima tri komunalna policajca i prijavljenih 43.577 turista sa 126.440 noćenja u istoj godini.
"Slična situacija je i u ostalim opštinama opredjeljenim ka turizmu", piše u saopštenju.
Iz Zajednice opština su rekli da Zakon o komunalnoj policiji daje mogućnost opštinama da u opravdanim slučajevima povećaju broj komunalnih policajaca uz saglasnost Ministarstva javne uprave.
"Opštine su tu saglasnost tražile u više navrata, posve argumentovno ali uglavnom bezuspješno. Stoga se riješenje ovog problema u praksi tražilo u nekim oblicima međuopštinske saradnje koja je veoma sporna sa aspekta nadležnosti za vršenje javnih ovlašćenja komunalnih policajaca koji su inače zaposleni u drugim opštinama", kazali su iz Zajednice opština.
Poručili su da su iz svih ovih razloga inicirali izmjenu Zakona o komunalnoj policiji brisanjem ograničenja u odnosu na broj komunalnih policajaca, jer se njime kako dodaju, pored svega navedenog, narušava i autonomija opština i povrijeđuje princip njihove jednakosti.
Inicirano donošenje Zakona o javnim grobljima i sahranjivanju
Iz Zajednice opština su saopštili i da Crna Gora nema poseban zakon kojim bi uredila brojna pitanja vezana za sahranjivanje.
"Iako je zakonom kojim se uređuju komunalne djelatnosti to pitanje stavljeno u nadležnost opština, brojni su i veoma delikatni odnosi koji bi se morali posebno urediti. Groblja su lokalna dobra u opštoj upotrebi kojim raspolaže opština i koja su dostupna svima pod jednakim uslovima. Kao takva, ni u kom slučaju ne mogu biti u privatnoj svojini, kako je to izričito propisano Zakonom o državnoj imovini", piše u saopštenju.
Iz Zajednice opština navode da su ipak, u praksi relativno česti i po porodicu i javnost veoma uznemiravajući slučajevi nedefinisanog ili nedovoljno definisanog prava sahranjivanja na seoskim i prigradskim grobljima kojima opštinska privredna društva ne upravljaju, što kako ističu, često rezultira postupcima koji su izuzetno bolni za sve učesnike.
"Ima i slučajeva upitnih zdravstvenih aspekata sahranjivanja, uslova za transport podsmrtnih ostataka crnogorskih državljana koji su umrli van Crne Gore, ekshumacije, prenošenja zemnih ostataka i sl. Naročito su delikatna pitanja naplaćivanja grobnih mjesta na seoskim i prigradskim grobljima, njihovog održavanja, održavanja kapela koje se najčešće grade samodoprinosom ili donacijama i dr. Iz svih ovih razloga Zajednica opština Crne Gore uputila je inicijativu Vladi Crne Gore za donošenje posebnog Zakona o javnim grobljima i sahranjivanju", poručili su iz Zajednice opština.
Bonus video: