Cerović: Vještačka inteligencija će brzo da prožme svaku poru funkcionisanja života

Cerović je rekao da će taj “novi oblik života”, koji bi mogao da postane dramatično inteligentniji od ljudi, uticati na svaku poru funkcionisanja poslovnih sistema i zahtijevaće od čovjeka novu etiku, kao i potrebu za donošenjem etičkih kodeksa koji će definisati ovu oblast

4554 pregleda 10 komentar(a)
Radoje Cerović, Foto: PR Centar
Radoje Cerović, Foto: PR Centar

Vještačka inteligencije se razvija na siguran i etičan način koji je koristan za sve ljude, i vrlo brzo će da prožme u svaku poru funkcionisanja života ljudi, prenosi PR Centar.

Komunikolog i psiholog Radoje Cerović, u izjavi za PR Centar, i dodao da je vještačka inteligencija apsolutno globalni fenomen i zasigurno najveća tehnološka revolucija, koja će zahtijevati transformaciju privrede, pa čak i malih preduzeća.

“Nova rješenja zahtijevaju široku participaciju i upoznatost, a ne samo jednu glavu koja razmišlja”, dodao je on.

Rekao je i da će se od ljudi svakako tražiti nova forma informatička, ali medijska pismenost, kako bi na najbolji način mogli da iskoriste mogućnosti ove tehnologije.

Cerović je rekao da će taj “novi oblik života”, koji bi mogao da postane dramatično inteligentniji od ljudi, uticati na svaku poru funkcionisanja poslovnih sistema i zahtijevaće od čovjeka novu etiku, kao i potrebu za donošenjem etičkih kodeksa koji će definisati ovu oblast.

“Moram da podsjetim da je čovjek uvijek pred novim stvarima zarezao i sjećam se nekog članka iz britanskih novina koji je pisao da će zbog izuma telefona svi postati izolovani i da se niko više neće družiti, pa se to, kao što vidimo, nije desilo”, ukazao je Cerović.

CIO & Cofounder of Uhura Solutions, Mladen Marković, kaže da je vještačka inteligencija, pojam koji je do nedavno zvučao poput naučne fantastike, danas sve prisutniji u ljudskim životima.

“Ona već ima značajan uticaj na naše društvo i poslovanje, a njeni dometi su i dalje izuzetno veliki”, kazao je Marković u intervjuu za PR Centar.

Marković objašnjava da je vještačka inteligencija naučena da koristi podatke koji su joj dostupni, i da je čovjek taj koji određuje njene smjernice.

Ipak, on napominje da je važno da se bude oprezan u korišćenju ove tehnologije i da se definišu pravni okviri koji će spriječiti zloupotrebu.

Kompanija Uhura Solutions, gdje je Marković jedan od osnivača, napravila je platformu zasnovanu na vještačkoj inteligenciji koja čita i razumije ugovore i dokumenta na čovjeku sličan način.

“Platforma se koristi za automatizaciju procesa gdje se obrađuje velika količina dokumenata koji oduzimaju puno vremena i savjetuje kompanijama koje imaju slične procese da razmisle o automatizaciji uz pomoć vještačke inteligencije”, pojasnio je on.

Ističe da je vještačka inteligencija usko profilisana za određene vrste poslova i da će biti uspješna samo ako ima dovoljno podataka na kojima će učiti i ako je čovjek adekvatno koristi.

Prema njegovim riječima, u Crnoj Gori , kao i u svijetu, postoje velike mogućnosti u kojima se vještačka inteligencija može primijeniti, a njegova firma je fokusirana na finansijski sektor, gdje se ova tehnologija koristi za ubrzanje procesa analize proizvodnje i provjere dokumenata i ugovora.

“Vještačka inteligencija je korisna tehnologija koja može pomoći u automatizaciji i ubrzanju poslovnih procesa, ali je važno biti svjestan njenih ograničenja i zloupotreba i definisati pravni okviri za njenu upotrebu”, rekao je Marković.

Ono što je najvažnije i što je zaključak same vještačke inteligencije jeste da se razvija na način koji je siguran, etičan i koristan za sve ljude.

Da bi u potpunosti mogli da razumijemo vještačku inteligenciju u toku pripreme teksta pitali smo ChatGPT šta da napišemo o njoj, pošto pišemo novinski tekst o vještačkoj inteligenciji, navode iz PR centra.

Odmah po unosu zadatka on je počeo da piše. Odgovor je glasio: “Kao ChatGPT, ja sam veliki jezički model obučen na ogromnoj količini teksta i sposoban sam da generišem prirodne jezičke rečenice na različite teme, uključujući vještačku inteligenciju. Mogu da ponudim opšte informacije o vještačkoj inteligenciji, njenim dometima, prednostima i izazovima, kao i da dam savjete o tome kako se vještačka inteligencija može primijeniti u različitim oblastima. Takođe, mogu da ponudim sagledavanja i mišljenja o raznim aspektima vještačke inteligencije, uključujući njene etičke implikacije, potencijalne posledice i važnost donošenja regulativa u ovoj oblasti”.

Dalje kaže da se vještačka inteligencija bavi razvojem kompjuterskih sastava koji mogu da obavljaju zadatke koji zahtijevaju inteligentno ponašanje. U zadnjih nekoliko godina, vještačka inteligencija postala je jedan od najpopularnijih termina u tehnološkom svijetu. Ova tehnologija se sve više koristi u raznim industrijama i postaje sveprisutna u našem svakodnevnom životu.

Međutim, AI nosi i neke određene rizike, a jedan od glavnih problema pitanje sigurnosti podataka. AI sastavi se oslanjaju na velike količine podataka kako bi bili učinkoviti, ali ti podaci često sadrže osjetljive informacije o ljudima. Ako se ti podaci ne čuvaju sigurno, mogu biti ugroženi i zloupotrijebljeni.

Još jedan problem je pitanje radnih mjesta. AI može zamijeniti radnike u nekim industrijama, što može dovesti do velikog broja nezaposlenih, ali može i otvoriti nova koja zahtijevaju stručnost u radu s AI sustavima, navodi se na sajtu PR centra.

Ono što je svakako potrebno je uspostavljanje jasnih smjernica, dodaje se, i propisa za upotrebu vještačke inteligencije kako bi se zaštitili korisnici i spriječile negativne posljedice.

"U tom smislu, države i organizacije bi trebalo da rade zajedno na uspostavljanju pravilnika i standarda koji će osigurati sigurnost i etičnost u korištenju AI tehnologije. Osim toga, potrebno je edukovati ljude o tome kako AI funkcioniše i kako se koristi, kako bi se izbjegla nepotrebna zabrinutost i strah od novih tehnologija", navodi se na sajtu PR centra.

Bonus video: