Udruženje Roditelji je počelo sa realizacijom projekta Podizanje svijesti javnosti za umanjenje i eliminaciju rodnih stereotipa u Crnoj Gori - “Ravnopravno=ispravno”, čime se, kako navode, teži povećanju stepena rodne ravnopravnosti.
"Cilj projekta jeste umanjenje stepena stereotipa o tradicionalnog podjeli rodnih uloga između muškaraca i žena, iz ugla porodice. Implementacijom seta planiranih aktivnosti radiće se na osvješćivanju pripadnika oba pola o duboko ukorijenjenoj tradicionaloj podjeli uloga muškaraca i žena. Ovo će se postići pozitivnom kampanjom u toku 2023. godine, koja podrazumijeva video priče i informativne vizuale koji jasno prikazuju prisutne predrasude u crnogorskom društvu, ali i pozitivnim primjerom kako bi trebalo funkcionisati", navodi se u saopštenju.
Podsjećaju da brojni izvještaji međunarodnih organizacija koji se odnose na vladavinu prava u Crnoj Gori i dalje ukazuju na to da, iako je Crna Gora ratifikovala odgovarajuće sporazume Ii usvojila anti-diskriminatorne zakonske okvire, još postoji značajna potreba za poboljšanjem stanja u oblasti rodne ravnopravnosti.
“U svakodnevnom radu i komunikaciji sa roditeljima kroz različite programe i servise primjećujemo da u našem društvu i dalje postoji veliki broj naučenih obrazaca ponašanja a kojim se krše osnovni principi rodne ravnopravnosti, a to se najčešće dešava zbog neinformisanosti. Ovaj projekat će upravo doprinijeti većem stepenu informisanosti i osvješćivanju duboko usađenih navika koje se generacijski ponavljaju, što predstavlja prvi korak dugoročne promjene. Raduje nas ova podrška, jer ovo već neki period smatramo važnim a posebno nam se čini da je u pravom trenutku jer je i primijetan napredak kad su u pitanju rodne uloge i podjele u Crnoj Gori”, poručuju iz udruženja Roditelji.
Kazali su da to udruženje projektnim aktivnostima nastavlja da se snažnije I aktivnije bori za stvaranje "mirnijeg društva u Crnoj Gori, koje će biti manje podijeljeno i opterećeno rodnim stereotipima".
Udruženje Roditelji projekat realizuje uz podršku regionalnog projekta SMART Balkan – Civilno društvo za povezan Zapadni Balkan kojeg implementira Centar za promociju civilnog društva (CPCD), Center for Research and Policy Making (CRPM) i Institute for Democracy and Mediation (IDM), a finansijski podržava Ministarstvo vanjskih poslova Norveške.
Bonus video: