Iz Savjeta za građansku kontrolu rada policije saopštili su da su po sopstvenoj inicijativi, provjerili postupanje službenika Sektora granične policije ali i službenika Uprave policije nakon incidenta na graničnom prelazu Sukobin-Murićan, na crnogorsko-albanskoj granici.
"Savjet je, već kod prvog razmatranja slučaja, ocijenio da snimak pokazuje očigledno neprofesionalno postupanje prema Petrać Milu, univerzitetskom profesoru iz Tirane. Ne čekajući reakciju demokratske javnosti, Uprava policije je samostalno trebala da prepoza incident, osudi ga i izvini se građaninu i javnosti.", navodi se u saopštenju.
Savjet je ocijenio da su policijski službenici u konkretnoj situaciji postupali neprofesionalno.
"Bez obzira na pozadinu incidenta i eventualno nezakonito ponašanje u saobraćaju lica u privatnim motornim vozilima, na koje su ukazali iz Uprave policije, ne opravdava policijske službenike da postupaju neprimjereno i nedostojno za službenika crnogorske policije.", dodaje se.
Savjet je javno pohvalio pristup Milutina Vasiljevića, v.d. pomoćnika direktora za Sektor granične policije, zato što je potpisao kao i policijske službenike lgora Kalezića i Darka Vasilijevića koji su pripremili informaciju koja nedvosmisleno prepoznaje i brojne propuste u postupanje policijskih službenika.
"Oni su prepoznali nedostatak dokumentacije i konkretnijih navoda o incidentu što jasno ukazuje na postojanje namjere da se prikriju incident za koji se ne bi ni saznalo da se na društvenim mrežama i u medijima nije pojavio snimak koji očigledno ukazuje na bahato i nekontrolisano postupanje policijskih službenika.", navode iz Savjeta.
Iz Savjeta kažu da su primjetili da je ovaj događaj, po brojnim elementima, sličan incidentu od 17. februara 2018. godine kada su službenici Interventne jedinice Stanice policije za javni red i mir CB Podgorica, u centru grada, neprofesionalno postupali ispred ugostiteljskog objekta “Bajica”.
"Da nije postojao snimak kompromitovano i neprofesionalno postupanje ostalo bi nepoznato. Nakon toliko godina, ponovo dolazi do izražaja loš kvalitet policijske kulture. I dalje je prisutna neprimjerena i protivzakonita solidarnost. Nijedan službenik Granične policije nije prijavio kolegu koji je kritičnog dana neprimjereno postupao prema univerzitetskom profesoru iz Tirane.", dodaju oni.
"Savjet ocjenjuje da je policijski službenik čiji je ponašanje dokumentovano na snimku trebao biti privremeno udaljen iz službe zato što dostupni dokazi ukazuju na težu povredu službene dužnosti. Savjet je i ranije više puta ukazao da aktivnosti koje preduzimaju drugi nadležni organi, poput državnog tužilaštva, nemaju veze, ne utiču niti osporavaju potrebu i obavezu da se sprovedu i okončaju disciplinski postupci unutar Uprave policije i Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP). Savjet je ukazao Upravi policije i MUP da je potrebno povećati broj službenika Sektora granične policije koji govore i albanski jezik jer bi to značajno unaprijedilo kvalitet komunikacije i primjene policijskih ovlašćenja i doprinijelo bi povećanju povjerenja građana i boljim rezultatima policije. Savjet je preporučio MUP da se postavi video nadzor i u unutrašnjosti objekta na navedenom graničnom prelazu kako bi se evidentiralo kompletno postupanje policije u kritičnim prilikama, dakle i spolja, ispred objekta i u njegovoj unutrašnosti, što će postupke kontrole učiniti vjerodostojnijim a Upravi policije pomoći u potvrđivanju kredibilnog i profesionalnog postupanja njenih službenika prema građanima. Savjet je odlučio da ovaj slučaj nastavi da prati kroz svoje dalje programske aktivnosti.", zaključuje se u saopštenju.
Bonus video: