Spremnost države Crne Gore da se u potpunosti povinuje pravosnažnoj presudi Evropskog suda, istovremeno je i odraz zrelosti demokratskog društva, posvećenosti i uloženog napora državnih vlasti, kazala je zastupnica Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava Valentina Pavličić.
Ona je rekla da joj je posebna čast i zadovoljstvo što su Komitet ministara i Odjeljenje za izvršenje presuda Evropskog suda, odlučnost države Crne Gore da "posvećeno i efikasno ispunjava međunarodnopravne obaveze izvršenja presuda", cijenili kao primjer "dobre prakse", koji bi, kako je navedeno, trebalo implementirati kako u zemljama regiona, tako i u ostalim državama članicama Savjeta Evrope.
"Poseban akcenat je stavljen na izvršenje grupe predmeta Siništaj i drugi protiv Crne Gore (zlostavljanje od strane policijskih službenika i nedostatak djelotvorne istrage u vezi predmetnih incidenata), što je po drugi put za državu Crnu Goru, dana 3. jula 2023. godine predstavljeno na zvaničnoj stranici Savjeta Evrope - Odjeljenja za izvršenje presuda Evropskog suda za ljudska prava", naglasila je Pavličić.
Krucijalna uloga koordinatora procesa izvršenja presuda Evropskog suda za ljudska prava je, kako je rečeno, povjerena Zastupniku.
"Zastupnik Komitetu ministara Savjeta Evrope, zaduženom za vršenje nadzora nad izvršenjem presuda Evropskog suda, dostavlja sve relevantne podatke u vidu Akcionih planova/Izvještaja, koji sadrže individualne i generalne mjere koje treba preduzeti nakon donošenja presude, te isplati pravičnog zadovoljenja, ukoliko je isto dosuđeno podnosiocima predstavki od strane Evropskog suda", objašnjava Pavličić.
Dodaje i da Zastupnik ukazuje nadležnim državnim organima na pravilnu interpretaciju presuda Evropskog suda, kao i na konzistentnu primjenu međunarodnih standarda na nacionalnom nivou.
"Naime, u cilju blagovremenog ispunjavanja međunarodnopravnih obaveza, Kancelarija zastupnika pristupila je izvršenju presuda Evropskog suda u vezi grupe predmeta Siništaj i drugi protiv Crne Gore (br. predstavki 1451/10, 7260/10 i 7382/10 ) i dostavila Komitetu ministara dopunjeni Akcioni plan u kojem je predstavila mjere koje su crnogorske vlasti preduzele u cilju izvršenja istih", navela je Pavličić.
Prema njenim riječima, u predmetnom Akcionom planu je naglašeno da je Vlada Crne Gore 8. juna 2023. godine utvrdila Predlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Crne Gore.
"Razlog izmjena i dopuna Zakona je usaglašavanje sa konvencijama Savjeta Evrope i Ujedinjenih nacija, pravnim standardima Evropskog suda za ljudska prava i drugim međunarodnim dokumentima. Navedenim Predlogom zakona predviđena je nezastarivost krivičnog gonjenja i izvršenja kazne, inter alia i za krivično djelo predviđeno članom 167 (mučenje), kao i teže kazne za krivična djela zlostavljanje (član 166) i mučenje kada ih počine službena lica u vršenju službe. Osim toga, ukoliko je usljed krivičnog djela mučenja nastupila smrt oštećenog, učiniocu krivičnog djela (službenom licu u vršenju službe) se uz kaznu izriče i mjera zabrane vršenje poziva, djelatnosti ili dužnosti", kazala je Pavličić.
Odraz zrelosti demokratskog društva je, prema riječima Pavličić, potvrda profesionalnog postupanja i učinka institucije Zastupnika Crne Gore na polju ostvarivanja, promocije i zaštite ljudskih prava i osnovnih sloboda i poštovanja načela pravne sigurnosti, kao jednog od osnovnih elemenata vladavine prava, što, kako kaže, doprinosi međunarodnom ugledu države.
"Konačno, želim da ukažem da je Crna Gora dugi niz godina prepoznata kao lider među državama regiona kada je u pitanju izvršenje presuda, jer su Akcioni planovi i Izvještaji koje je Kancelarija zastupnika blagovremeno dostavljala u pogledu izvršenja presuda Evropskog suda, implementacije međunarodnih standarda i diseminacije presuda kao pravni dokumenti visoko ocijenjeni od strane Odjeljenja koje vrši nadzor nad izvršenjem presuda Evropskog suda", zaključila je Pavličić.
Bonus video: