Ministarstvo urbanizma tražilo je od nikšićke Opštine dodatnu dokumentaciju u vezi sa nelegalnom gradnjom na parcelama u Kočanima skoro 20 dana po isteku roka za odlučivanje po žalbi porodice bivšeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića.
Iz Opštine Nikšić i Sekretarijata za uređenje prostora i zaštitu životne sredine “Vijestima” su kazali da su taj zahtjev dobili 30. juna, dva dana pošto je, kako se navodi u dokumentu koji su dostavili redakciji, upućen iz resora ministarke u tehničkom mandatu Ane Novaković Đurović.
Rekli su i da su traženu dokumentaciju Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma poslali drugi radni dan po prijemu zahtjeva, odnosno 4. jula.
“S obzirom na to da su iz Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma kazali kako su se ranije (davno) obratili Opštini Nikšić u vezi sa imovinom i nelegalnim objektima bivšeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, obavještavamo vas da smo dopis dobili tek 30.6.2023. godine. Iz navedenog proizilazi da, budući da smo pitanja vašeg medija dobili 29.6, jasno je da na dopis Ministarstva, koji nije stigao do tada, nismo mogli ni odgovoriti. Ipak, u skladu sa principom transparentnosti i otvorenosti, te maksimalne kooperativnosti kada je u pitanju saradnja sa državnim organima, resorni sekretarijat je odgovor na dopis Ministarstva poslao 4. jula”, kazali su “Vijestima”.
Kako su rekli, “nije na Opštini Nikšić, već na pomenutom ministarstvu da sprovede svu neophodnu zakonsku proceduru u vezi sa imovinom i nelegalnim objektima... bivšeg predsjednika Crne Gore”.
Kazali su i da je, u konkretnom slučaju, u njihovoj nadležnosti “nepropisno izgrađena betonska ograda”.
“Koja je, osim što nije u skladu sa propisima, izgrađena na državnom zemljištu, a u vezi sa kojom je resorni sekretarijat Opštine Nikšić pokrenuo postupak”, navodi se u odgovoru “Vijestima”.
“Vijesti” su u utorak objavile da Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma još nije odlučilo po žalbi porodice Mila Đukanovića o rušenju objekata na porodičnom imanju u nikšićkom naselju Kočani. Tada su kazali da još čekaju dokumentaciju iz Opštine Nikšić.
“MEPPU se obratilo Opštini Nikšić, Sekretarijatu za uređenje prostora i zaštitu životne sredine, u vezi s pitanjem koje je predmet vašeg interesovanja. Do dana pisanja ovog odgovora, nismo dobili informaciju od navedenog sekretarijata”, rekli su “Vijestima” u ponedjeljak. Iz tog resora nisu precizirali i kada su zahtjev na koji se pozivaju uputili lokalnim vlastima u Nikšiću. Urbanističko-građevinska inspekcija Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma donijela je u aprilu rješenje kojim se bivšem predsjedniku Crne Gore naređuje da poruši dva nelegalno izgrađena objekta u KO Kočani u Nikšiću.
Iako je rješenjem inspektora Aleksandra Todorovića bilo najavljeno da će, ako Đukanović ne sruši objekte u roku od 20 dana, to učiniti država o njegovom trošku, to se nije desilo.
Inspektor je tada naložio rušenje objekta 1 na katastarskoj parceli 3/3 KO Kočani u Nikšiću, površine 170 m2, spratnosti P; objekta 2 na katastarskoj parceli 3/2 KO Kočani u Nikšiću, površine 89 m2, spratnosti Su+P... “jer su isti izgrađeni suprotno važećem PUP Opštine Nikšić”.
U rješenju inspektora piše i da je razlog za rušenje taj što su objekti izgrađeni suprotno važećem Prostorno-urbanističkom planu (PUP) Opštine Nikšić, odnosno jer se nalaze u zoni “zeleni zaštitni pojas”, da “zaštitni pojasevi mogu biti isključivo sanitarno-higijenskog karaktera ili zeleni zaštitni pojasevi”, te “da se u dijelu zaštitnog pojasa ne navodi mogućnost gradnje bilo kakve vrste stambenih objekata”.
Prema dokumentaciji koju su iz nikšićkog Sekretarijata za uređenje prostora i zaštitu životne sredine 25. aprila dostavili “Vijestima”, brat bivšeg predsjednika Crne Gore Aco Đukanović podnio je u junu 2018. zahtjev za legalizaciju objekata u Kočanima - za objekte na parceli 3/2 koja je upisana u LN 889, parceli 3/3 iz LN 983 i objekte na parceli 10/5 iz LN 633.
Prema istoj dokumentaciji, Đukanović je od Sekretarijata nekoliko dana kasnije dobio rješenje o prekidu iniciranih postupaka legalizacije - do donošenja Plana generalne regulacije Crne Gore. To rješenje, kako piše, odnosi se na dva lista nepokretnosti - 889 i 633. U rješenju se ne pominje i parcela 3/3 i LN 983, gdje je upisana porodična stambena zgrada površine 290, odnosno zgrada spratnosti prizemlje, površine 170 kvadrata, za koju je, pored ostalog, inspektor Todorović naložio rušenje.
Rok za izradu Plana generalne regulacije posljednji put pomjeren je za jesen ove godine.
Zbog isteka rokova za postupanje po žalbi, pravna zastupnica bivšeg predsjednika, advokatica Ana Đukanović, kako je kazala u ponedjeljak “Vijestima”, podnijela je prije desetak dana tužbu Upravnom sudu protiv resora ministarke u tehničkom mandatu Ane Novaković Đurović.
Ograda koju pominje nikšićki Sekretarijat nije predmet rješenja o rušenju inspektora Todorovića.
Bonus video: