Budvanska kompanija “Aquaterra solutions” spremna je da zaključi aneks ugovora za ovu godinu za zakup opštinske zemlje na kojoj se nalazi veliki akva-park na brdu Topliš, ali i da sa Opštinom Budva zaključi sporazum o regulisanju međusobnih prava i obaveza.
To se navodi u dopisu u koji su “Vijesti” imale uvid, a koji je ova kompanija nakon godina ćutanja uputila Sekretarijatu za zaštitu imovinu Opštine Budva koji vodi pravnu borbu da naplati milionsko potraživanja na ime neplaćanja zakupnine za protekle četiri godine.
Dopis je stigao u vrijeme kada je Sekretarijat koji vodi Đorđe Zenović zatražio od kolega iz Sekretarijata za privredu da ukinu rješenje “Aquaterra solutions” za obavljanje ugostiteljske djelatnosti, ali i nakon što je Uprava za inspekcijske poslove kaznila tu kompaniju zbog brojnih nepravilnosti u okviru vanrednog inspekcijskog nadzora.
“U vezi sa Ugovorom o davanju u dugoročni zakup nepokretnosti radi izgradnje akva-parka, koji je 24. decembra 2014. zaključen između Opštine Budva i našeg društva “Aquaterra solutions” obavještavamo vas da prihvatamo poziv radi zaključenja aneksa navedenog ugovora za tekuću godinu, kao i zaključenja ugovora o međusobnim pravima i obavezama kojim bismo regulisali sve međusobne obaveze, a koje su ostale neizvršene do današnjeg dana”, piše u dopisu koji je kompanija dostavila na adresu Sekretarijata za zaštitu imovine.
Iz resornog sekretarijata odmah im je odgovoreno da postoje jasni uslove koji prvo moraju da budu ispoštovani, kako bi se sporazum mogao zaključiti.
“Zahvaljujem što ste se nakon nekoliko upućenih poziva u prethodnim godinama za zaključenje aneksa ugovora o davanju u zakup nepokretnosti radi izgradnje akva-parka odgovorili pozitivno i izrazli namjeru da ispoštujete ugovorne obaveze koje iz njega proističu. Obavještavam vas da ćemo vaš zahtjev za zaključenje aneksa ugovora za 2023. proslijediti nadležnoj Upravi lokalnih javnih prihoda radi pripreme obračuna iznosa naknade za zakupninu”, naveo je Zenović o odgovoru.
On je naglasio da će Sekretarijat pripremiti aneks ugovora za ovu godinu i dostaviti ga predsjedniku Opštine na potpis.
“Nakon toga ćemo vas kontaktirati da u službenim prostorijama potpišete aneks ugovora. Takođe vas obavještavam da ste po pravosnažnoj i izvršnoj presudi Apelacionog suda u obavezi da Opštini isplatite iznos od 215.447 eura sa zateznom kamatom, po osnovu preostalog dijela zakupnine za 2019. Podsjećam vas da smo pred nadležnim javnim izvršiteljem pokrenuli postupak prinudne naplate ovog iznosa, te vas molim da dug izmirite u najskorijem roku, a sve u cilju nesmetanog nastavka saradnje”, upozorio je Zenović.
Kada je u pitanju poziv za zaključenje Sporazuma o regulisanju međusobnih prava i obaveza, Zenović ih je podsjetio da je protiv preduzeća “Aquaterra solutions” podnijeta tužba pred Privrednim sudom radi duga od 720 hiljada eura po osnovu neplaćene zakupnine za 2020, 2021, i 2022. te da je taj postupak u toku.
“Da bi se stvorile zakonske mogućnosti za zaključenje Sporazuma o regulisanju međusobnih prava i obaveza neophodno je da prethodno priznate tužbeni zahtjev i da tek po pravosnažnoj i izvršnoj odluci o toj tužbi napravimo zajednički sastanak na kome bismo se sa predsjdnikom Opštine Budva dogovorili o dinamici, obimu i načinu ispunjavanja uzajamnih ugovornih činidbi. Kako već postoji aktivan sudski proces, vjerujem da razumijete da nas kao javnopravni organ zakon sputava da se dogovaramo o bilo kakvim paralelnim sporazumima, a istu mogućnost propustili ste na sastanku pred medijatorom. Uvjeren sam da ćemo konačno uspostaviti kvalitetnu saradnju i da ćemo ubuduće izbjeći nove sudske postupke”, zaključio je Zenović.
Akva-park otvoren je i ovo ljeto i svakodnevno ima goste iako godišnju zakupninu od 240 hiljada eura nije platio kako za ovo ljeto, tako ni za prethodna dva.
Prošle sedmice četiri inspekcijske službe Uprave za inspekcijske poslove pronašle su brojne nepravilnosti u radu velikog akva-parka na brdu Topliš zbog čega je kompanija “Aquaterra solution” kažnjena sa 5.250 eura.
Neposjedovanje izvještaj o rađenim analizima bazenskih vode, neposjedovanje dozvola za boravaka stranaca, pružanje ugostiteljske usluge za šta ne posjeduju odobrenje… samo su neke od nepravilnosti koje su inspektori, kako je “Vijestima” saopšteno u Upravi za inspekcijske poslove utvrdili tokom inspekcijskog nadzora.
Bonus video: