Pljevlja su mjesto koje okuplja vrhunske satiričare

Održana trodnevna manifestacija - Dani humora i satire Vuko Bezarević

1921 pregleda 1 komentar(a)
Foto: Goran Malidžan
Foto: Goran Malidžan

Pljevlja su mjesto koje okuplja vrhunske satiričare. Možemo slobodno reći da su Pljevlja u ljetnjem periodu centar, region satiričara, aforističara, književnika, pjesnika, esejista, stendap komičara, dramskih umjetnika, koji svojim učešćem uveličavaju našu manifestaciju i čine je nezaboravnom, kazala je Sanja Đondović, predsjednica Savjeta Dana Humora i satire Vuko Bezarević, na završnoj večeri trodnevne manifestacije, održanoj sinoć u Centru za kulturu u Pljevljima.

Podsjetila je da su pljevaljski Dani humora i satire jedna od najdugovječnijih manifestacija u regionu ovog tipa.

„Čast mi je što 37 godinu zaredom ugošćavamo najveća imena, što imamo mnogo laureata, poznatih ličnosti sa prostora bivše Jugoslavije“, rekla je Đondović, koja je i vršiteljka dužnosti sekretarke Sekretarijata za kulturu, socijalna i druga pitanja Opštine Pljevlja.

Predsjednik Opštine Pljevlja Dario Vraneš uručio je nagradu Tipar za životno djelo prof. dr Žarku Trebješaninu iz Beograda za doprinos tumačenju savremene književne satire.

Trebješanin već tri decenije tumači satiru u njenim različitim žanrovima. Napisao je više studija, eseja i književnih prikaza o knjigama aforizama, satiričnih priča i pjesama.

“Velika je čast kad čovjek pomisli ko je sve dobio ovu nagradu. Tu je Dušan Kovačević, Matija Bećković, Rade Jovanović, Ninos Nestorović, Slobodan Simić… Velika je čast biti u jednom takvom društvu. Sve ovo što radim radim da postaknem ljude da se bave satirom, aforistikom i da shvate da je to nešto što je i književno vrijedno. Malo je to zapostavljeno”, rekao je Trebješanin.

Nagradu Trebješanini jednoglasno je donio tročlani žiri: mr Zorica Jestrović, Milan R. Simić i Gojko Božović. Nagrada se sastoji od plakete i novčanog iznosa od 800 eura.

Nagradu Vuko Bezarević koja se dodjeljuje za neobjavljenu satiričnu priču, žiri je ove godine dodijelio Vladislavu Vlahoviću iz Podgorice za priču Zatvor na slobodi. Nagradu Vlahoviću uručio je sin pokojnog Vuka Bezarevića Mihailo Bezarević.

Na konkurs za ovu nagradu pristigao je 71 rad 35 autora, a žiri u sastavu: Milenko Šarac (predsjednik), Janko Jelić i Bojana Grujić, odluku o ovogodišnjem dobitniku donio je jednoglasno. Nagrada se sastoji od plakete i novčanog iznosa od 400 eura.

Nagrada Mladi Tipar ove godine nije dodijeljena zbog malog broja pristiglih radova. Nagrada „Mladi Tipar“ dodjeljuje se za ciklus od 10 aforizama, a pravo da konkurišu imali su mladi autori do 30 godina starosti,sa prostora bivše SFRJ.

Na svečanoj večeri učestvovalo je 12 aforističara sa prostora bivše SFRJ: Jane Atanosov, Alija Hodžić, Stanislav Tomić, Bojan Ljubenović, Zoran Doderović, Mitar Đerić, Nada Karadžić, Željko Marković, Radojka Draganić, Dragan Koprivica, Bojan Rajević i Milenko Šarac. Nastupio je i stendap komičar Aleksandar Perišić.

Prije svečane večeri u Holu Centra za kulturu otvorena je izložba karikatura sa konkursa za nagradu Risto Pejatović.

Jelena Bojović, članica žirija za dodjelu nagrade kazala je da je nakon pregledanih 180 radova odlučeno da Gran pri dobije Milorad Rankov iz Vršca, a dvije specijalne nagrade Mirko Zulić iz Podgorice i Damir Novak iz Lopatica u Hrvatskoj.

Dobitnici specijalne nagrade za karikaturu
Dobitnici specijalne nagrade za karikaturufoto: Goran Malidžan

Osim Bojović, članovi žirija bili su Milanko Kaličanin i Belis Pojatić.

„Prvonagrađena karikatura na jednostavan način i neuobičajenom formom komentariše odnos između kandidata na izborima i njegovog vjernog glasača. Ova priča manje više važi za cio region, i sve narode mada je čini mi se u Crnoj Gori posebno aktuelno, jer su skoro svi kao glasači, prošli kroz početnu fazu oduševljenja svojim kandidatom do faze razočarenja. Karikature koje su dobile specijalne nagrade bave se tematikom savremenog društva, i onim apsektima koji su aktuelni u svakodnevnim životima svih nas, a to su digitalizacija i vitruelna komunikacija virtuelni život i sve ono što on sa sobom nosi“, rekla je Bojović.

Prvonagrađana karikatura
Prvonagrađana karikaturafoto: Goran Malidžan

Laureat prve nagrade nije bio u mogućnosti da doputuje u Pljevlja i poslao je pismo zahvalnosti. Njemu će nagrada biti naknadno uručena.

Direktor Galerije Vitomir Srbljanović, Aleksandar Ostojić uručio je specijalne nagrade ovogodišnjim dobitnicima.

Nagrada za karikaturu Risto Pejatović dodjeljuje se od 1994. godine.

„Konkurs je održao kvalitet i jugoslovenski karakter“, rekla je Bojović.

Najavila je i izdavanje Monografije povodom 30 godina nagrade za karikaturu Risto Pejatović čiju će promociju pratiti izložba - retropektiva minulih godina.

„Da jubilej nebi bacio u zasjenak ovogodišnju izložbu karikatura, koja zaista zaslužuje pažnju, odlučili smo da promociju Monografije odložimo za neki naredni period“, rekla je Bojović.

Nagrada za najbolju karikaturu sastoji se od plakete i novčanog iznosa od 600 eura.

Dani Humora i satire, koji nose ime po rano preminulom pljevaljkom satiričaru, esejisti i pjesniku Vuku Bezareviću, počeli su u četvrtak predstavom Prah po drami Đerđa Špira, jednog od najpoznatijih savremenih mađarskih pisaca a u režija i adaptaciji Veljka Mićunovića. U predstavi su igrali Nataša Ninković i Zoran Cvijanović. Drugi dan Manifestacije u Milet bašti održano je humorističko-satirično miletisanje na kojem su nastupili Pljevljaci Milko Grbovića, Milorad Joknić i Dejan Miličić. Nastupio je i glumac Velizar Kasalica. Ljubitelji stendap komedije imali su priliku da čuju dvojicu bosanskih komičara Hazima Mujčinovića i Filipa Andronika. U muzičkom dijelu programa prestavio se vojvođanski bend Banda drvena.

U čitaonici Biblioteke Stevan Samardžić prof. dr Žarko Trebješanin održao je predavanje na temu Psihološka i socijalna uloga satire i humora danas.

Bonus video: