Predsjednik ekološkog društva Breznica Milorad Mitrović namjerava da pokrene inicijativu za organizovanje referenduma na kome bi se građani Pljevalja izjasnili da li podržavaju da se Pljevlja otcijepe od Crne Gore i formiraju posebnu nezavisnu državu, kako bi konačno mogla da nesmetano raspolažu svojim prirodnim bogatstvima i novcem koji, kako tvrdi, centralne vlasti nekontrolisano izvlače iz te sredine.
Smatra da je to jedini razuman način da bi se spasili građani od ekstremnog siromaštva i ta, jedna od najbogatijih crnogorskih opština od potpune ekološke i ekonomske propasti.
Mitrovića je na takvo razmišljanje postakla aktuelna Vlada Crne Gore koja je nastavila kao i prethodne, “kolonijalni odnos prema Pljevljima i pljačku njenih privrednih resursa”. Isključivu odgovornost, tvrdi Mitrović, za ovakvo katastrofalno stanje u kojem se Pljevlja nalaze, snosi vlast iz Podgorice.
“Vlada Crne Gore donijele je odluku da već opredijeljena sredstva za izgradnju nove zgrade Opšte bolnice u Pljevljima, za koju je u 2023. godini planirano 505.900 eura, rasporedi na “više tekućih projekata” u Nikšiću i Rožajama, tačnije za izgradnju ski centra na lokalitetu Hajla kod Rožaja i pomoć lokalnoj televiziji Nikšić. Dakle, više je nego jasno da je izgradnja ski centra i pomoć lokalnoj televiziji važnije od zdravlja Pljevljaka, ili jednostavnije, Pljevlja i građani Pljevalja su uvijek na posljednjem mjestu za sve dosadašnje vlasti, uklučujući i ovu posljednju. Ova vijest koja će postati afera, biće kap u čaši koja će preliti i pokrenutu Pljevljake na razmišljanje da li i dalje žele da žive u ovoj i ovakvoj Crnoj Gori i u ovakvim uslovima nedostojnim čovjeku u dvadeset prvom vijeku”, rekao je “Vijestima” poznati pljevaljski ekolog.
Političke odluke kreirane u Podgorici, ističe on, napravile su od Pljevalja koloniju i najobičniju kasabu iz koje ljudi bježe glavom bez obzira.
“Nakon ranijih, ali i ovih posljednih postupaka aktuelne vlasti, mi smo sa razlogom zabrinuti za sudbinu grada i njegovih žitelja. Rudnik uglja i EPCG se hvale nezapamćenim profitom, obaranjem rekorda u proizvodnji i sticanju profita, pa kad je već tako, zašto se dio tog velikog profita ne uloži u razvoj zdravstva u Pljevljima, nego Opšta bolnica nema ni konca za zašivanje rana, a kamoli šta drugo. I sad je krivac direktor bolnice koji je saopštio istinu i izgovorio da je car go, pa se odmah javljaju da objasne kako je on u stvari zlonamjeran i “imputira neistine”, rekao je Mitrović.
Ističe da se i nakon brojnih upozorenja posljednjih godina stanje u kome se nalaze građani Pljevalja i Opština Pljevlja i dalje “nastavilo sa kolonijalno–pljačkaškim odnosom i odnošenjem svega što im dođe do ruku, a što se može iskoristiti i unovčiti”.
“I sadašnja vlast, kao i prethodna i dalje radi po svome i samo obećava i obmanjuje građane Pljevalja da će se krenuti u rješavanje nagomilanih egistencijalnih pitanja u sredini u kojoj je život postao nepodnošljiv. Uz politička zapošljavanja i međusobnu podjelu plijena nakon izbora građanima ne preostaje ništa drugo do izjašnjavanja na referendumu o tome da li žele i da li je moguće, na ovaj način (pre)živjeti u Pljevljima i ovakvoj Crnoj Gori”, rekao je Mitrović.
505.900 eura je u 2023. godini planirano da se rasporedi na “više tekućih projekata” u Nikšiću i Rožajama, tačnije za izgradju ski centra na lokalitetu Hajla kod Rožaja i pomoć lokalnoj televiziji Nikšić
Podsjetio je da su prije samo godinu, političari koji su dolazili u Pljevlja, “isticali značaj Pljevalja i pljevaljskog bogatstva, a danas isti ti ljudi, novac građana Pljevalja ulažu u neke druge sredine i za neke druge i ‘preče’ projekte”.
“Ima se novca za stadion u Ulcinju, ima se novca za gradnju skijališta po Hajli, ima se novca za pomoć lokalnoj televiziji u Nikšiću, ali se nama para za Bolnicu u Pljevljima, koja nema hiruškog konca za zašivanje rana, a kamoli šta drugo. Nema se novca za građane koji su oboljeli od najtežih i najopasnijih bolesti. Građani Pljevalja su na zadnjem mjestu po prioritetima. Smatramo da je ovo jedini razuman način sa koji bi se spasilo ovo područje i građani koji se nalaze na ivici ekstremnog siromaštva i rubu potpune ekološke i ekonomske propasti”, rekao je Mitrović.
Referendum će, kaže on, imati jedno pitanje, da li žele da se Opština Pljevlja odvoji od Crne Gore i formira posebnu i nezavisnu državu. Biće ponuđena dva odgovora, “da” i “ne”.
“Nakon održavanja referenduma, shodno rezultatima demokratskog izjašnjavanja punoljetnih građana, pristupiće se realizaciji predloga ili ostajanja u današnjem obliku. A ako se, pak, građani na referendumu izjasne da žele nastavak ovakvog oblika kolonijalne ekspolatacije bogatstva koji njima pripada, a koje drugi koriste, onda će to biti početak kraja i građana i ovog bogatog, ali siromašnog područja. Džordž Orvel je davno rekao. ‘Narod koji izabere korumpirane, prevarante, lopove i izdajnike, nije žrtva, već saučesnik’”, zaključio je Mitrović.
Bonus video: