Zaposleni u bolnici Meljine: Tražimo rješavanje problema, u suprotnom ćemo potražiti druga radna mjesta

Kazali su da je stanje u bolnici Meljine daleko od potrebnog i očekivanog

6522 pregleda 6 komentar(a)
Opšta bolnica Meljine, Foto: Opština Herceg Novi
Opšta bolnica Meljine, Foto: Opština Herceg Novi

Zaposleni u Opštoj bolnici Meljine uputili su otvoreno pismo Vladi, Predsjedniku i Skupštini Crne Gore, medijima i crnogorskoj javnosti.

"Opšta bolnica Meljine je od 1.03.2023. odlukom Vlade Crne Gore uvedena u javni zdravstveni sistem tako što je organizovana kao organizaciona jedinica OB sada KBC Kotor pod čijom je direktnom upravom. Od te odluke smo puno čekivali obzirom na dugogodišnje probleme bolnice i trud kako zaposlenih tako i građana Herceg Novog da se bolnica održi i bude na raspolaganju našim građanima i svim drugima koji borave u Herceg Novom. Naša očekivanja i nakon 7 mjeseci od tog dana nisu ispunjena", navodi se u pismu.

Oni su istakli da je u prvom aktu od oko 156 tada stalno zaposlenih u bolnici primljeno oko 99 uz obećanje da će nakon prvog oglasa biti odmah nakon 10 dana raspisan novi oglas za prijem i da će svi medicinski radnici biti primljeni.

"U nastavku je u više navrata primljeno oko 15 zaposlenih različitih profila ali potreban broj medicinskog kadra nije popunjen. Nakon što su u međuvremenu tri ljekara i tri medicinske sestre dali otkaz, trenutno je u bolnici zaposleno 108 radnika svih profila koji treba da pruže zdavstvenu zaštitu za isti broj građana i za značajan broj turista", dodaje se.

Kazali su da je stanje u bolnici Meljine daleko od potrebnog i očekivanog.

"Nedostaje potreban broj ljekara pa se 24-časovna dežurstva u hirurškom i internom odjeljenju održavaju uz iscrpljivanje postojećeg kadra te uskoro ni to neće biti moguće. Anesteziološka služba je nedovoljna pa nije moguće organizovati bezbjedan transport životno ugroženih pacijenata u KCCG. Nedostaje potreban broj medicinskih tehničara, a pojedini zbog preopterećenosti i pored redovnih plata napuštaju bolnicu. U RTG službi je raspoređen samo jedan tehničar koji je pripravan 24 časa 30 dana. Barokomora u našoj bolnici je jedina komora u CG koja je u javnom zdravstvenom sistemu. To su usluge koje se pružaju svim građaniam Crne Gore. Djelatnost koja treba da najviše prihoduje bolnici takođe nema potrebne uslove za rad", piše u pismu.

Poručili su da laboratorija bolnice nema dovoljan broj laboranata niti je omogućeno da pruža usluge građanima Herceg Novog za nalaze koji su na sekundarnom nivou (kao što su hormoni, tumor markeri i sl.), te su dodali da se medicinska oprema ne održava i da se ne obezbjeđuju potrebni djelovi (za monitore, EKG aparate i sl.).

"U jednom periodu dva i po mjeseca nije radio RTG aparat te smo bili prinuđeni da pacijente odvozimo na snimanje u DZ Herceg Novi koji nam je izašao u susret. To je moguće samo za pokretne pacijente. Trenutno u bolnici ne radi glavni sterilizator u hirurškom odjeljenu, lift takođe u hirurškom odjeljenju je sve češće u kvaru i popravlja se dobrom voljom našeg sugrađanina . Oprema je zastarijela, ništa nije novo nabavljeno a ni postojeća se ne održava. Pojedino nemedicinsko osoblje takođe nema odgovarajuće uslove za rad, prvenstveno u sektoru za pripremu i podjelu hrane", istakli su.

Oni su rekli da je broj zaposlenih minimalan te da nisu u mogućnosti da uzmu godišnji odmor ili slobodan dan.

"Bolnica pored svih ranijih problema sada izgleda još više zapušteno, bez održavanja. Ovo je samo dio najvažnijih problema sa kojima se susrećemo ali su presudni za dalji rad i održavanje najnužnijih usluga bolnice. Dovoljno je vremena prošlo i bili smo više nego strpljivi u nadi da će se bolnica Meljine u JZS oporaviti i povratiti nekadašnje mogućnosti i ugled. Zbog navedenih problema upućivali smo dopise nadležnim počev od menadžmenta bolnice Kotor, pa do Ministarstva zdravlja, Ministarstva finasija i Fonda zdravstva CG. Nismo dobili ni odgovore ni riješenje te smo prinuđeni da na ovaj način iznesemo svoje zahtjeve nadležnim institucijama za hitno riješavanje kako bi se spriječio dalji odliv kadra iz bolnice što bi vodilo kritičnom padu broja zaposlenih i zatvaranju bolnice", navodi se.

Naglasili su da traže da se hitno omogući dovoljan broj ljekara kroz dopunski rad ili kroz angažovanje ljekara iz okruženja i da se obezbijede sredstva za njihovo plaćanje, da se obezbijedi adekvatna anesteziološka služba i da se raspiše oglas za hitan prijem potrebnih medicinski tehničara .

"Sve navedeno potrebno je riješavati tokom ove sedmice a uporedo sa tim tražimo da se odlukom Vlade CG obezbijedi postavljenje menadžera sa radnim mjestom u bolnici koji bi sve navedeno sproveo u djelo i koji bi mogao u dogovoru sa nadležnim institucijama da raspolaže budžetom koji je opredijeljen za bolnicu Meljine", kazali su.

Istakli su da je potrebno je da se raspiše oglas za prijem potrebnih laboranata i omogući da građani Herceg Novog koriste usluge bolničke laboratorije u punom kapacitetu, te su tražili i hitan prijem makar još jednog RTG tehničara.

"Obzirom na značaj barokomore u bolnici Meljine potrebno je omogučiti njen rad u punom kapacitetu i obezbjediti adekvatne uslove za pacijente koji borave u bolnici radi liječenja hiperbaričnom oksigenacijom.Tražimo prijem dovoljnog broja zaposlenih u svim sektorima radi omogućavanja zakonski predviđenog odmora i hitnu opravku i adekvatan servis opreme", dodaje se.

Oni su postavili pitanje šta je sa nabavkom skenera za bolnicu Meljine a za koji su opredjeljena finasijska sredstva od 250.000 eura iz tekuće budžetske rezerve jos u septembru prošle godine.

Rekli su da bi nabavka skenera znatno unaprijedila bolnicu pogotovo za tretman hitnih stanja i postavila osnovu za njen dalji razvoj.

Poručili su da u slučaju da ne dođe do hitnog riješavanja navedenih problema zaposlenih bolnice Meljine, pogotovo ljekari, će biti prinuđeni da potraže druga radna mjesta.

Istakli su da sama redovna plata i radni odnos nisu dovoljni da neko pristane na ovakve uslove rada, te da su zaposleni bolnice Meljine tokom godina pokazali da im nisu primarne plate jer su mogli nebrojeno puta da promjene zaposlenje.

"Mi smo takođe građani Herceg Novog, imamo svoje porodice i želimo da u okvru zdravstvenog sistema imamo adekvatnu zdravstvenu zaštitu kao i svi drugi građanji Crne Gore gdje izuzimamo građane Pogdorice koji su privilegovani jer žive u glavnom gradu za koji je naravno predviđen tercijalni nivo zdravstvene zaštite", naveli su.

Oni su kazali da sve druge opštine u Crnoj Gori imaju opšte bolnice, te da žele da imaju samo ono što je i omogućeno drugim gradovima, a ne da gube živote u transportu.

U toku turističke sezone bio je značajan broj hitnih stanja, ovom prilikom navodimo samo jedan podatak. Tokom septembra mjeseca tokom osam povezanih dana imali smo devet slučajeva utapanja, na sreću ni jedan smrtni ishod. Ali više od polovne tih pacijenata sada ne bi bilo živo da bolnica Meljine nije radila. Zbog svega navedenog upućujemo ovo pismo iza kojeg stoji većina zaposlenih jer je svakom savjesnom i dobronamjernom zaposlenom opstanak bolnice prioritet. Pozivamo sve nadležne institucije da se odazovu ovim zahtjevima i da shvate da po pitanju zdravlja ljudi nema mjesta politici i ličnim interesima. Da u međusobmim komunikacijama izostave sve političke i druge razlike i da se stave u položaj građana Herceg Novog i tada donose odluke. A zaposleni bolnice Meljine žele samo da nam se kaže ima li država Crna Gora volju i mogućnosti da održi bolnicu Meljine ili ne, ovaj put jasno i bez okolišanja da bi mi svi u Herceg Novom mogli da donesemo odluku kako i gdje ćemo živjeti", zaključuje se u pismu.

Bonus video: