Izvršna direktorica nevladine organizacije (NVO) Centar za ženska prava (CŽP) Maja Raičević istakla je da je važno da se žene u Crnoj Gori "izvuku iz sjenke".
Ona je to kazala na panel diskusiji "Izuzetne žene Crne Gore: Svetlana Kana Radević".
Svetlana Kana Radević prva je arhitektica sa licencom u Crnoj Gori.
Izrada murala Kane Radević počeće u subotu u Podgorici u uglu ulica Vučedolske i Njegoševe.
"Kane se sjećam sa ulica Podgorice i znam koliko je bila neobična figura. Donijela je svijet u naš mali grad. Takvi modeli su nam potrebni u ovako kritičnim vremenima, kada dosta govorimo o negativnim stvarima", rekla je Raičević.
Naglasila je da se nakon Drugog svjetskog rata desio "emancipatorski pokret".
"Zahvaljujući svjedočenjima, znamo koliko su saborkinje žrtvovale da bismo uživale u pravima koja, čini se, uzimamo zdravo za gotovo", kazala je Raičević.
Direktorica CŽP kazala je da civilni aktivizam nastavlja "tradiciju AFŽ-a, ali ne u istoj mjeri kao prije".
Reintjes: Željeli smo da damo počast velikim ženama Crne Gore koje mogu biti primjer svima drugima
Ambasador Holandije za Crnu Goru i Srbiju Jost Reintjes rekao je da su željeli da daju počast velikim ženama Crne Gore koje mogu biti primjer svima drugima.
On je na panel diskusiji kazao da Vlada Holandije podržava politiku jednakosti, i osuđuje bilo kakav čin nasilja nad ženama.
On je kazao da je rodna ravnopravnost ljudsko pravo, kao i da je Kana Radević prva bitna žena Crne Gore kojoj su željeli da posvete pažnju.
"Željeli smo da ukažemo kako su jake žene nekadašnje Jugoslavije. Time što dijelimo njihove priče, želimo da budu inspirativne drugima", rekao je ambasador Holandije.
Podsjetio je da se djela Kane Radević mogu vidjeti širom svijeta.
Stamatović Vučković: Kada pričamo o Kani moramo znati da je ona renesansna ličnost
Prodekanica za međunarodnu saradnju i vanredna profesorica na Arhitektonskom fakultetu u Podgorici, Slavica Stamatović Vučković kazala je da je Kana Radević važna za cijelu Crnu Goru.
"Kane se sjećaju kao savjesne djevojčice koja je odudarala od svoje sredine", rekla je Stamatović Vučković.
Istakla je da je Kana Radević postala snažna ženska figura koja je obilježila drugu polovinu 20. vijeka.
"Kada pričamo o Kani moramo znati da je ona renesansna ličnost. Iako uomo universale vezujemo za Da Vinčija, definitivno bismo mogli taj epitet pripisati Kani i nazvati je donna universale", rekla je Stamatović Vučković, dodajući da je Kana sveobuhvatna ličnost.
Prodekanica je kazala i da Kana predstavlja pravi primjer egzemplara u arhitekturi.
"Pitanje je koliko je ona zastupljena u obrazovanju, a svijest o arhitektonskom nasleđu se mora podići na viši nivo. Ona bi tu svakako bila prva", kazala je Stamatović Vučković.
Ona je kazala da u Kani "nije bilo tradicionalnog koncepta žene, majke i sličnih epiteta".
"Često sam čula pitanje Da li postoji ženski princip u arhitekturi? To jednostavno ne postoji. Stvaralčki proces je jedinstven, on je potpuno rodno stabilan. Nema mjesta tim viđenjima, a to nije vidljivo kroz arhitekturu Kane Radević", kazala je prodekanica.
Objasnila je da je Kana često ukazivala da se mijenja svijest društva.
"Prostor treba da bude takav, da pospješi jednu interakciju", rekla je Stamatović Vučković.
Ona je istakla da je Kana jedina žena koja je dobila Saveznu nagradu u bivšoj Jugoslaviji.
Raičević je kazala da je Kana najviše stvarala u inostranstvu.
"Dobro je da je imala priliku da doprinese arhitekturi Crne Gore. Važno je što smo imali priliku da nas predstavi u svijetu. Ne znam da li imamo pravo da se njom ponosimo, ali to činimo", objasnila je Raičević, aludirajući na "slučaj sa hotelom Podgorica".
Bonus video: