Đeka i Rašić: Crna Gora i Kosovo nastoje da unapređuju ljudska prava na svom putu EU integracija

"Crna Gora je prepoznata po svom multinacionalnom, multivjerskom i multietnikulturalnom karakteru", naveo je Đeka

3336 pregleda 1 komentar(a)
Sa sastanka, Foto: Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava
Sa sastanka, Foto: Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava

U cilju jačanja kapaciteta u političkom, društvenom i ekonomskom smislu kako bi pružile i garantovale sve preduslove za slobodno uživanje ljudskih prava svih svojih građana i građanki, Crna Gora i Kosovo nastoje da unapređuju oblast ljudskih prava na svom evropskom integracionom putu, poručeno je sa sastanka ministra ljudskih i manjinskih prava Fatmira Đeke i ministra za izbjeglice i povratak u Vladi Republike Kosovo Nenada Rašića.

"Đeka je predstavio okvir zaštite ljudskih i manjinskih prava u Crnoj Gori i istakao da mu je uvijek zadovoljstvo da sa kolegama iz regiona razmjeni dobre prakse i razgovara o modelima jačanja dalje saradnje. Crna Gora ima dobar zakonodavni i institucionalni okvir zaštite prava manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica i isti nastoji da u kontinuitetu unaprijeđuje u skladu sa međunarodnim standardnima", saopšteno je iz ministarstva.

Sa sastanka
Sa sastankafoto: Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava

Kako se dodaje u saopštenju, Đeka je rekao da je Crna Gora prepoznata po svom multinacionalnom, multivjerskom i multietnikulturalnom karakteru.

"Tokom ratova na teritoriji bivše Jugoslavije, Crna Gora je uspjela da sačuva mir na svojoj teritoriji i bude utočište za veliki broj raseljenih i interno raseljenih lica, posebno sa terijtorije Kosova", saopšteno je.

Više od 15 000 zahtjeva za regulisanje pravnog statusa podnijeto je, rrekao je Đeka, u Crnoj Gori, a prema poslednjim podacima iz septembra ove godine, ostalo je još 112 lica koja treba da regulišu isti.

"On je istakao da je najveći broj raseljenih i interno raseljenih lica integrisan u crnogorsko društvo. Najveći kolektivni kamp, Kamp Konik, uspješno je završen i Vlada Crne Gore nastoji da obezbijedi bolje uslove za život u najvećoj mjeri romskoj i egipćanskoj zajednici, budući da su oni najmarginalizovanija društvena grupa u mnogim zemljama, pa i u Crnoj Gori", navodi se u saopštenju.

Nacionalni koordinator za pitanja Roma u Crnoj Gori, Sokolj Beganaj informisao je, kako stoji u saopštenju, da je Vlada Crne Gore obezbijedila radni angažman na 12 mjeseci za 21 saradnika u socijalnoj inkluziji koji su od velikog značaja za romsku i egipćansku zajednicu budući da posreduju u oblasti zdravstvene i socijalne zaštite.

"Nastojimo da ovim licima osiguramo stalan radni angažman kroz uvođenje pozicije saradnik/ca u socijalnoj inkluziji u domovima zdravlja i centrima za socijalni rad", poručio je Beganaj.

Rašić je zahvalio na prilici da razgovara na temu jačanja saradnje dva resora, a u cilju razvijanja inicijativa, saopšteno je, projektnih ideja za promovisanje važnosti međusobne tolerancije i suživota, te međuetničkog dijaloga.

"On je predstavio rad resora na čijem je čelu i istakao važnost povezivanja ideja u cilju jačanja regionalne saradnje. Republika Kosovo, odnosno resorno Ministarstvo za izbjeglice i povratak aktivno priprema Strategiju za zaštitu zajednica i njhovih članova koja za cilj ima regulisanje važnih pitanja, a u čijem je fokusu ekonomska, ne socijalna komponenta", stoji u saopštenju.

Na sastanku je razgovarano i o mogućnosti potpisivanja sporazuma o saradnji između dva resora.

"Sastanku su prisustvovali i zamjenik ministra poljoprivrede, šumarstva i ruralnog razvoja i predsjednika Udruženja Crnogoraca “Lovćen” Lazar Radulović i ambasadorka Republike Kosovo u Crnoj Gori Nj.E. Arijana Žerka Hodža", saopšteno je iz Ministarstva ljudskih i manjinskih prava.

Bonus video: