U prepunom holu Osnovne škole “Dušan Korać” u Bijelom Polju večeras je predstavljen prvijenac “Okreni kazaljku” četrnaestogodišnje Anastasije Kovačević.
O romanu su govorili književnica Olga Dabović - Klikovac, književnik Kemal Musić i profesorica Vida Ristić, koja je bila moderator programa.
Odlomke iz knjige čitali su učenici Kija Bećirović, Nada Veličković i Marija Kovačević.
Direktorica škole Todora Popović duboko vjeruje da je ovo samo početak jednog ozbiljnog stvaralaštva.
“Anastasija Kovačević, sada već učenica 9. razreda je još tokom prvih školskih koraka počela da se izdvaja talentima, odvornošću i potpunom posvećenošću svemu što škola podrazumijeva. Odmalena je pokazivala ljubav prema pisanju, ali i nadarenost na mnogim drugim poljima. Uspješan je literarni stvaralac, recitatorka i besjedničarka, a kao potvrda tome govore i mnoge nagrade na opštinskom i državnom nivou. Mogu reći da nas je iznenadila svojom ambicijom i željom da ljubav prema pisanoj riječi pretoči u roman. Svoj neosporivi talenat ona nedvosmisleno potvrđuje od prve do posljenje stranice romana, a sa mnom će se složiti svi koji su imali priliku da isti pročitaju”, kazala je Popović.
Olga Dabović Klikovac je istakla da je među nama jedan vunderkind, koji spretan u riječima, poput Mocarta na dirkama, predstavlja svoje rječitvorje, zamišljeno kao romanotvorje.
“No to bi, ipak, bio preveliki zalogaj za ovako malo životno, misaono i emocionalno iskustvo autorovo. No stala je Anastasija, uspravila se i kidisala svim onim književno teorijskim barikadama romansijerstva koje zahtijeva široku građu: istorijsku, sociojalnu, psihološku, emocionalnu, izmaštanu... i posebno lirsko misaono jedinstvo, kao i sklad misli i izraza koji mora biti brušen do najsuptilnijeg unutrašnjeg sjaja, eliptično sveden do kondenzacija iz kojih se osjeća ljudska zrelost, metaforička i simbolička sprega, intelektualna zrelost i čista, i lirska, i misaona čovjekova supstanca”, kazala je Dabović Klikovac. Musić je naveo da roman “Okreni kazaljku” možemo čitati kao cjelinu, ali i svako poglavlje može funkcionisati zasebno, što je karakteristika takozvanog fragmentarnog ili mozaik romana.
“U ovom romanu Anastasija se bavi raznim temama koje zaokupljaju današnje društvo. Jedna od njih je digitalizacija, u koju smo se potpuno uklopili. Otuđujemo se, zahvaljujući savremenoj tehnologiji… U svom pisanju Anastasija slijedi najbolje primjere pripovijedanja, usmenog i pisanog, koji je svojstven prostoru u kojem je rođena. To je kraj, kako reće Ćamil Sijarić, ‘u kojem se teško živi a lijepo govori’. Taj pripovijedački dar Anastasija izkazuje na početku i kraju romana, kada se njena mašta tako lijepo igra sa jednim jesenjim listom”, naveo je Musić.
“Pored toga što je originalan, ovaj roman je i prikaz različitih događaja u okviru romana koji govori o drugarstvu. Iako tako mala mala možemo zaključiti da se govori o jasno postavljenoj granici između dobrog i lošeg, gdje se stiče utisak o vječitoj borbi prošlog, sadašnjeg i budućeg, prikazujući događaje koji su se zbili u nekim dalekim svjetovima, poznatim destinacijama, poput Londona, Rima i Kine, pri tom, sjećajući se i spominjući svoje pretke. Takođe, kada govorimo o glavnom liku, gdje ona kao jedna hrabra djevojčica biva glas razuma drugim učesnicima događaja, svojim drugarima i izlazi kao pobjednik svake nepredviđene situacije”, kazala je prof. Vida Ristić.
Anastasija se zahvalila svim, posebno profesorima i njenim drugarima i drugaricama koji su u velikom broju uljepšali prikaz njenog prvijenca. Veoma uspješna prodaja knjige po cijeni od pet eura namijenjena je djeci u Maloj grupnoj zajednici u Bijelom Polju.
Bonus video: