CeMI: Skoro 90 odsto građana smatra da u Crnoj Gori ne postoje u potpunosti nepristrasni mediji

Predsjednik Upravnog odbora CeMI-ja Zlatko Vujović, rekao je da su, u podijeljenom društvu, kakvo je crnogorsko, i mediji podijeljeni ali da postoje i oni koji su uspjeli da se drže političkog centra

7558 pregleda 68 reakcija 13 komentar(a)
Vujović, Foto: PR Centar
Vujović, Foto: PR Centar

Skoro 90 odsto građana smatra da u Crnoj Gori ne postoje u potpunosti nepristrasni mediji, saopšteno je na konferenciji “Uloga medija u izbornom procesu u Crnoj Gori”, koju je organizovao Centar za monitoring i istraživanje (CeMI).

Predsjednik Upravnog odbora CeMI-ja Zlatko Vujović, rekao je da su, u podijeljenom društvu, kakvo je crnogorsko, i mediji podijeljeni ali da postoje i oni koji su uspjeli da se drže političkog centra.

Prema njegovim riječima, kod polarizovanog društva postoji opasnost od uticaja spoljnih aktera, čemu se kako je kazao, svjedoči i u Crnoj Gori.

"Postoje neki zabrinjavajući indikatori, suočavamo se i sa problemom koncentracije kapitala u medijskim kućama od subjekata van Crne Gore, a nema nikakvih ogrničavajućih institucionalnih mehanizama kao što ima u brojnim državama Evropske unije“, rekao je Vujović.

On je ocijenio da Crna Gora i dalje kasni u tome da stvori podsticajno okruženje za razvoj slobode medija i objektivnog izvještavanja.

Kako je Vujović podsjetio, CeMI-jevi nalazi istraživanja su pokazali da skoro 90 odsto građana smatra da ne postoje u potpunosti nepristrasni mediji u Crnoj Gori.

“To nijesu podaci koji ohrabruju, ali nas trebaju podstaći da svi doprinesemo da imamo okruženje u kome će mediji biti ti koji će pomagati da se prevaziđe polarizacija i da ona bude što plića i da se okrenemo podacima koji nas spajaju a ne onima koji nas udaljavaju jedni od drugih“, kazao je Vujović.

Državna sekretarka u Ministarstvu kulture i medija, Mirjana Maslovar, istakla je da je primarni cilj Medijske strategije, koju je nedavno usvojila Vlada, uvođenje reda u crnogorski medijski prostor koji je poslednjih gopdina posebno kontaminiran ulogom društvenih mreža i neregstrovanih portala.

„Usvajanjem i sprovođenjem Strategije, valja nam se suočiti sa izazovima u razvoju medijskog pluralizma, kao i sa stalnim prijetnjama medijske polarizacije, nedovoljno jake samoregulacije, nepodnošljive lakoće interpretacije, ali i ukorijenjene prakse političke instrumentarlizacije“, navela je Maslovar.

Ona je ocijenila da je medijska pismenost i novinarska stručnost nešto što se mora uspostaviti kao neupitan standard unutar same medijske zajednice Crne Gore.

Programska direktorica CeMI-ja Teodora Gilić je, predstavljajući nalaze studije “Moć medija i politika: Analiza uticaja na izborne procese u Crnoj Gori”, kazala da su ispitanike podijelili u dvije grupe - glasače opozicije i glasače parlamentarne većine, kako bi otkrili koje medije će izabrati kao primarni izvor informisanja.

Ona je navela da su glasači parlamentarne većine dominantno izabrali medije koji su bliski politici parlamentarne većine dok glasači opozicije u skoro istoj mjeri čitaju i jedne i druge medije.

“Podaci pokazuju veliki disbalans u navikama građana, međutim ipak treba uzeti u obzir da u kategoriju medija koji su bliski parlamentarnoj većini spadaju Vijesti i RTCG, koji su mediji koji godinama dominiraju našom medijskom scenom i prema tome su građani izgradili naviku praćenja tih medija”, navela je Gilić.

Ona je dodala da su stovremeno su i mediji u koje i glasači opozicije i glasati parlamentarne većine imaju visok stepen povjerenja.

Prema njenim riječima, istraživanje je pokazalo da glasači parlamentarne većine najviše povjerenja imaju u Vijesti, njih 62,6 odsto, dok glasači opozicije najveće povjerenje daju upravo RTCG-u, njih 57,5 odsto.

Gilić je, predstavljajući podatke koji se odnose na ton medijskih objava, kazala da je najviše pozitivnih medijskih objava bilo usmjereno ka koaliciji Zajedno 596, zatim Pokretu Evropa sad (PES) 367, pa koaliciji Hrabro se broji 344 i koaliciji Za budućnost Crne Gore (ZBCG) 297.

„U pogledu negativnih medijskih objava, takvih objava je najviše bilo usmjereno ka PES, njih 361 i koaliciji Zajedno 324. Nakon njih, slijede koalicija "Hrabro se broji" sa 257 negativnih medijskih objava i koalicija ZBCG s 147 negativnih medijskih objava“, rekla je Gilić.

Ukazala je da je najveći disbalans između negativnih i pozitivnih objava primijetan u odnosu prema Socijaldemokratskoj partiji, koja ima mnogo više pozitivnih nego negativnih medijskih objava, kao i kod koalicije Socijaldističke narodne partije i Demos.

Izvršni direktor DeFacto Consultancy Slaven Živković kazao je da su u okviru istraživanja ukrstili podatke koji se odnose na medije koje građani prate, sa podacima za koga su glasali u drugom krugu predsjedničkih izbora.

„Istraživanje je pokazalo da glasači Jakova Milatovića dominantno gledaju TV Vijesti, čitaju portal Vijesti, Pink, Prvu i Dan. Sa druge strane, glasači Mila Đukanovića dominantno čitaju CDM, Pobjedu, Gradski portal, gledaju Agradski TV, slušaju Antenu M, i Tv E“, naveo je Živković.

On je rekao da polarizovani mediji čine da građani iako žive u istoj zemlji, gradu i ulici ponekad mogu živjeti u potpuno drugačijim realnostima s obzirom na to da mogu imati potpuno drugačije informacije prateći drugu grupu medija.

„Istraživanje je pokazalo da je gotovo 90 odsto građana u Crnoj Gori u potpunosti ili donekle saglasno sa tim da su mediji u Cnoj Gori pristrasni i da izvještavaju u skladu sa određenom ideologijom i političkom partijom“, naveo je Živković.

Pojasnio je da su ispitanike pitali u kojoj mjeri vjeruju značajnijim medijima u Crnoj Gori.

Kazao je da su građane pitali koliko se toplo ili hladno osjećaju prema političkim partijama, navodeći da je za Demokratsku partiju socijalista prosječna ocjena oko 30, dok imaju stabilan broj ljudi koji su podržavaoci te partije.

"Povećanje broja visokih ocjena može ukazivati na to da DPS jača svoju bazu odanih pristalica. Ipak, trend pada ukupne prosječne ocjene sugeriše da stranka možda gubi umjerene birače ili one koji su ranije bili blago naklonjeni”, naveo je Živković.

On je rekao da, s druge strane, PES dobija stabilno visoku prosječnu ocjenu na osjećajnom termometru, ali ne bilježi rast u broju onih koji toj partiji daju izrazito visoku ocjenu.

“Stabilno visoka prosječna ocjena može da sugeriše da stranka ima široku podršku među biračima. Međutim, činjenica da broj onih koji joj daju izrazito visoku ocjenu ne raste može sugerisati da i dalje nema snažno jezgro odanih pristalica koji su duboko vezani za partiju, za njen program ili vođstvo", naveo je Živković.

Bonus video: