Ekspertska pomoć Savjeta Evrope doprinijeće izradi kvalitetnijih medijskih zakona

Ministarka Vujović je ukazala da Direktorat za medije funkcioniše sa ograničenim kadrovskim kapacitetima, navodeći će jedan od prioriteta biti i uključivanje ekspertske pomoći iz Savjeta Evrope

3556 pregleda 0 komentar(a)
Foto: MKM
Foto: MKM

Savjet Evrope spreman je da pruži dodatnu ekspertsku pomoć Ministarstvu kulture i medija prilikom izrade medijskih zakona, što će značajno doprinijeti dobijanju što kvalitetnijih zakonskih rješenja.

To je saopšteno tokom sastanka ministarke kulture i medija Tamara Vujović i šefice kancelarije Savjeta Evrope za Crnu Goru Lejle Dervišagić.

Vujović je ukazala da Direktorat za medije funkcioniše sa ograničenim kadrovskim kapacitetima, navodeći će jedan od prioriteta biti i uključivanje ekspertske pomoći iz Savjeta Evrope.

Ministarka je naglasila važnost što hitnijeg usvajanja novih medijskih zakona, ističući da su oni visoko na listi prioriteta Ministarstva kulture i medija, ali i nove Vlade, saopštio je taj resor.

"Svjesni smo da svi akteri u procesu izrade ovih zakona ne mogu biti u potpunosti zadovoljni ponuđenim rješenjima, ali želimo da u što širem konsenzusu dođemo do kompromisa i predložimo Skupštini što kvalitetnije medijske zakone", navela je Vujović.

Sagovornice su razmotrile mogućnost i dodatne ekspertske pomoći radnim grupama za izradu zakona, koja bi dala važan doprinos u procesu donošenja novih zakonskih rješenja.

Važnost registrovanja portala i transparentnost vlasništva medija, zabrane medijske koncentracije, ključni su elementi za unapređenje medijskog sektora u Crnoj Gori, saglasne su Vujović i Dervišagić, kako je saopštilo ministarstvo.

Dervišagić je istakla da je Savjet Evrope spreman da podrži i pruži pomoć Ministarstvu kulture i medija u definisanju novih normi prilikom izrade medijskih zakona.

Ona je istakla i da je sloboda izražavanja od izuzetne važnosti te naglasila važnost saradnje i kontinuirane komunikacije sa Savjetom Evrope, Evropskom komisijom, OEBS-om i Ujedinjenim nacijama, kao međunarodnim organizacijama spremnim da ponude svoje stručnjake u rješavanju složenih procedura.

"Jako je važna i regionalna saradnja, jer ono što je riješeno u jednoj zemlji može služiti kao dobar primjer drugima", poručila je Dervišagić.

Osim medijskih zakona, na sastanku je bilo riječi i o izmjenama zakona u oblasti kulture, posebno onih koji se odnose na kulturnu baštinu.

Vujović je navela da je svaka podrška i iskustvo partnerskih organizacija, ali i zemalja koje se suočavaju sa sličnim izazovima značajna za Crnu Goru.

"Zato izražavam uvjerenje da će inostrani eksperti koji će biti uključeni u ovaj proces dati značajan doprinos da se izvrši kvalitetna analiza sektora i predlože adekvatna rješenja", kazala je Vujović.

Sagovornice su razgovarale i o značaju Kulturnih ruta, programa Savjeta Evrope čiji je primarni cilj jačanje kulturne saradnje među evropskim zemljama, a u kojima MKM aktivno učestvuje.

Dervišagić je ocijenila da je važno u narednom periodu dodatno promovisati i afirmisati značaj ovog programa za sve zemlje učesnice.

Takođe, na sastanku se razgovaralo i o inicijativama za sprovođenje novih projekata i aktivnosti, sa posebnim fokusom na pitanja koja se odnose na socijalnu integraciju RE populacije.

Bonus video: