Vlada je na današnjoj sjednici usvojila Informaciju o inicijativi Eko fonda o uvođenju električnih i hibridnih automobila za potrebe javnog sektora.
Kako je saopšteno iz Službe za odnose sa javnošću Vlade, navodi se da je sektor saobraćaja drugi najveći izvor emisija ugljen-dioksida (CO2) u Crnoj Gori sa ukupnim udjelom od oko 30 odsto, a čemu najviše doprinosi drumski saobraćaj.
"Prema Strategiji razvoja saobraćaja Crne Gore za period 2019–2035. godine, očekuje se značajan porast drumskih putovanja u budućnosti i to će neizbježno imati uticaj na povećanje emisije gasova sa efektom staklene bašte u ovom sektoru. Konstatuje se da je, u okviru sprovođenja mjera za poboljšanje kvaliteta vazduha i unapređenja kvaliteta životne sredine, neophodno podsticanje nabavke ekološki prihvatljivog vida transporta, posebno u javnom sektoru, kako bi se doprinijelo zaustavljanju trenda povećanja emisija gasova sa efektom staklene baste", navodi se u saopštenju
U tom cilju, Eko-fond je izrazio spremnost, kako se navodi, za obezbjeđenje subvencija za nabavku električnih i hibridnih vozila za javni sektor u iznosu 7.500 eura za električna vozila, odnosno 4.000 eura za hibridna vozila.
"Tim povodom, Vlada je zadužila sva ministarstva, organe uprave i preporučila jedinicama lokalne samouprave da prilikom nabavke automobila i zamjene starih vozila za nova, počev od 1. januara 2024. godine u okviru postupaka javnih nabavki predvide električna i hibridna vozila, osim u slučaju nabavke vozila za posebne namjene u skladu sa posebnim propisima", stoji u saopštenju Vlade.
Vlada utvrdila nacrt urbanističkog projekta za Saborni hram u Budvi
Vlada je utvrdila nacrt urbanističkog projekta (UP) za kompleks pravoslavnog Sabornog hrama u Budvi.
Iz Vlade su, nakon današnje sjednice, rekli da je predviđeno održavanje javne rasprave, od 15 radnih dana.
Kako je u diskusiji naglašeno, planski osnov za izradu UP kompleks pravoslavnog Sabornog hrama dat je u detaljnom UP „Podkošljun“.
Tim UP, kako se dodaje, definisana je obavezna izrada UP za kompleks pravoslavnog Sabornog hrama, koji je planiran u bloku 18, kao i za proširenje groblja, koje je planirano u bloku 29.
Navodi se da ambijentalna i funkcionalna povezanost i urbanistička dispozicija, upućuju na neophodnost planskog sagledavanja blokova 18 i 29 kao jedinstvene cjeline od oko 3,3 hektara.
“Tim povodom, zaduženo je Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine da organizuje javnu raspravu i da nakon toga, pripremi i Vladi dostavi predlog UP, sa izvještajem o sprovedenoj javnoj raspravi”, kaže se u saopštenju.
Vlada je utvrdila Predlog zakona o dopunama Zakona o graničnoj kontroli.
Pojašanjava se da će se donošenjem tog Zakona stanovnicima koji žive u pograničnom području omogućiti prelazak državne granice van službeno otvorenih graničnih prelaza i stvoriti pravni osnov za određivanje naknade troškova od 30 eura za obradu zahtjeva i izdavanja pogranične propusnice ili dozvole za pogranični saobraćaj.
“Po principu reprociteta i saglasno potpisanim bilateralnim sporazumima o graničnim prelazima za pogranični saobraćaj sa Bosnom i Hercegovinom, Srbijom i Kosovom”, dodaje se u saopštenju.
Iz Vlade su rekli da je cilj dopuna Zakona da se, u duhu dobrosusjedskih odnosa, stanovništvu koje je nastanjeno u pograničnim područjima Crne Gore i susjednih država olakša kretanje između pograničnih područja i prelaženje zajedničke državne granice, u namjeri da razvijaju i unapređuju privrednu, obrazovnu, zdravstvenu, socijalnu, kulturnu, sportsku i druge vidove saradnje.
Vlada je donijela Odluku o uvođenju međunarodnih restriktivnih mjera utvrđenih odlukama Savjeta Evropske unije (EU) s obzirom na stanje u regiji Pridnjestrovlje u Moldaviji.
“U cilju kontinuiranog usklađivanja sa jedinstvenom vanjskom i bezbjednosnom politikom EU, Odlukom se ograničava ulazak na teritoriju Crne Gore ili prelazak preko njene teritorije fizičkim licima odgovornim za osmišljavanje i sprovođenje kampanje zastrašivanja i zatvaranja moldavskih škola u regiji Pridnjestrovlje u Moldaviji koje koriste latinicu”, kaže se u saopštenju.
Vlada je na sjednici usvojila informaciju o aneksu dva ugovora o zakupu poslovnog prostora za potrebe smještaja Odjeljenja za informatičku bezbjednost i odgovor na računarske incidente, Direkcije za zaštitu tajnih podataka, i prihvatila tekst Aneks dva ugovora.
Na sjednici je usvojena i informacija o pristupanju Crne Gore grupi donatora u Međunarodnom udruženju za razvoj (International Development Association - IDA).
IDA je dio Svjetske banke koji pomaže najsiromašnijim zemljama svijeta.
“Kao donator IDA-e, Crna Gora će dobiti određeni broj glasačkih prava, koji će biti dodijeljeni proporcionalno iznosu njenog očekivanog doprinosa, kao potencijalnog donatora, od milion eura”, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da nakon dostavljanja instrumenta o obavezivanju, Crna Gora stiče status donatora u IDA, čime će biti u poziciji da doprinese oblikovanju politike IDA za buduća dopunjavanja IDA sredstava, u skladu sa razvojnim prioritetima Crne Gore (npr. životna sredina, obnovljiva energija i održiva poljoprivreda).
“Ocijenivši da je inicijativa u u skladu sa nacionalnim interesima države, Vlada je dala saglasnost da se IDA-i odobri donacija u iznosu od million eura, koja će biti uplaćena putem tri jednake godišnje rate do 30. juna 2025. godine”, kaže se u saopštenju.
Usvojen je i izvještaj o realizaciji državnog plana upravljanja otpadom u prošlojgodini.
Izvještaj je, kako je saopšteno u diskusiji, izrađen na osnovu dostavljenih informacija od jedinica lokalne samouprave, nadležnih institucija u oblasti upravljanja otpadom, pravnih lica i preduzetnika koji obavljaju poslove upravljanja otpadom.
Na osnovu dostavljenih podataka, kako je navedeno u materijalu, komunalna preduzeća u Crnoj Gori u prošloj godini su sakupila 292.077 tone komunalnog otpada sa kabastim i tzv. „zelenim“ otpadom.
“Ukupna količina odvojeno sakupljenog reciklabilnog otpad, papira, kartona, plastike i metala iz komunalnog otpada je 4.479 tona, kabastog otpada 17.352 i tzv. „zelenog” 16.512 tona”, kaže se saopštenju.
U izvještaju je konstatovano da je potrebno kontinuirano raditi na edukaciji koja se odnosi na ekološke i ekonomske prednosti pravilnog upravljanja otpadom.
“Tim povodom zaduženi su nadležni organi i institucije da uspostave informacioni sistem i jedinstvenu bazu podataka u oblasti upravljanja otpadom, da pruže podršku jedinicama lokalne samouprave za realizaciju infrastrukturnih projekata u oblasti upravljanja otpadom, posebno u sjevernom region, kao i da nastave saradnju sa nevladinim organizacijama, u cilju jačanja ekološke svijesti”, kaže se u saopštenju.
Bonus video: