Šimun: Specijalizant ne smije biti u problemu da zaokruži usavršavanje, moguće da je došlo do šuma u komunikaciji

Iz Ministarstva zdravlja su kazali da je Šimun saslušao probleme specijalizanata koji se suočavaju sa nemogućnošću da polažu završni, specijalistički ispit zbog, kako tvrde sa beogradskog fakulteta, neispunjavanja uslova specijalističkog staža

7415 pregleda 7 komentar(a)
Sa sastanka, Foto: Ministarstvo zdravlja
Sa sastanka, Foto: Ministarstvo zdravlja

Iako nije isključiva i potpuna nadležnost Ministarstva zdravlja, moj stav je da nijedan specijalizant i mladi čovjek za kojim, mogu slobodno reći, vapi crnogorski zdravstveni sistem ne smije biti u problemu da zaokruži svoje usavršavanje, saopštio je ministar zdravlja Vojislav Šimun.

"Vijesti" su ranije danas objavile da je dekan Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu 9. januara zvanično odbio da odobri polaganje specijalističkog ispita za tridesetak specijalizanata iz Crne Gore, bez produženja staža. Izvori tvrde da je nakon toga ministarka zdravlja Srbije Danica Grujičić navodno obećala crnogorskom kolegi, Šimunu, da će se založiti za to da specijalizanti koji su prijavili polaganje specijalističkog ispita dobiju termine u aprilskom roku.

Iz Ministarstva zdravlja je saopšteno da su Šimun, dekan Medicinskog fakulteta Miodrag Radunović, vršiteljka dužnosti (v.d.) direktorice Direktorata za visoko obrazovanje u Ministarstvu prosvjete Dragana Ćetković Đukanović i direktorica Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) Ljiljana Radulović razgovarali danas sa predstavnicima crnogorskih specijalizanata kojima nije omogućeno da polažu specijalistički ispit na Medicinskom fakultetu u Beogradu.

Iz Ministarstva zdravlja su kazali da je Šimun saslušao probleme specijalizanata koji se suočavaju sa nemogućnošću da polažu završni, specijalistički ispit zbog, kako tvrde sa beogradskog fakulteta, neispunjavanja uslova specijalističkog staža.

"Oni su pojasnili predstavnicima ministarstava, fakulteta i KCCG da su u periodu naznačenom za usavršavanje iz svojih oblasti redovno obavljali svoje dužnosti i u studentskoj službi redovno prijavljivali polaganje specijalističkog ispita i dobili termine te da su se našli pred svršen čin kada je, nekima od njih, pred sam izlazak na ispit, onemogućeno to pravo", piše u saopštenju Ministarstva zdravlja.

Iz tog Vladinog resora su naveli da iako problemi sa kojima se suočavaju specijalizanti po ingerencijama ne pripada resoru zdravlja, Šimun je informisao predstavnike studenata da se u saradnji sa ministarstvom prosvjete i Medicinskim fakultetom, lično založio da se ovaj problem prevaziđe na najbolji mogući način.

''Iako nije isključiva i potpuna nadležnost Ministarstva zdravlja, moj stav je da nijedan specijalizant i mladi čovjek za kojim, mogu slobodno reći, vapi crnogorski zdravstveni sistem ne smije biti u problemu da zaokruži svoje usavršavanje. Moguće da je došlo do šuma u komunikaciji između pojedinih institucija, ali to nikako ne može biti brana našoj dobroj volji da što prije riješimo ovaj problem'' kazao je Šimun.

Iz Ministarstva zdravlja su rekli da je Šimun upoznao specijalizante i sa činjenicom da je lično razgovarao sa ministarkama zdravlja i prosvjete Srbije, dr Danicom Grujičić i dr Slavicom Đukić Dajanović, koje su, kako je rekao, pokazale dobru volju da se ova situacija riješi na dobrobit specijalizanata.

"O konstantnoj komunikaciji sa nadležnim institucijama u Beogradu, specijalizante su informisali i dekan Radunović, predstavnica ministarstva prosvjete Đukanović Ćetković, kao i direktorica Kliničkog centra Crne Gore, dr Ljiljana Radulović", piše u saopštenju Ministarstva zdravlja.

Iz tog Vladinog resora su rekli i da su predstavnici specijalizanata zahvalili ministru na prijemu i pokazanoj dobroj volji i namjeri da pomogne najmlađim ljekarima i izrazili očekivanje da će ubuduće tješnje sarađivati kroz Udruženje specijalizanata čije formiranje je u toku.

"Oni su se ministarstvu zdravlja i ministru Šimunu ranije obratili dopisom za prijem u kojem su, pored aktuelnog problema sa polaganjem završnog specijalističkog ispita, iznijeli niz konkretnih zahtjeva u cilju rješavanja izazova sa kojima se suočavaju specijalizanti tokom svog specijalističkog staža", kazali su iz Ministarstva zdravlja.

Specijalizanti su, između ostalog, tražili i povećanje finansijskih sredstava za odvojeni život, veću uključenost u programe praktičnog usavršavanja u pojedinim oblastima, odobravanje mentorstva specijalistima iz Crne Gore sa višegogoišnjim iskustvom, kao i pokretanje inicijative za saradnju s drugim regionalnim i evropskim centrima u pogledu specijalističkog usavršavanja i inicijativu za osnivanje specijalističkih katedri u većem obimu, u Crnoj Gori.

"Ministar je obećao predstavnicima specijalizanata da će biti razmotren svaki njihov predlog te da će se on kao ljekar, koji se, kako je kazao, nije tako davno suočavao sa sličnim problemima, itekako zalagati da predstavnici bijelih mantila uživaju prava kakva im pripadaju", zaključuje se u saopštenju.

Bonus video: