Svjesna koliko je psihološka podrška značajna onkološkim pacijentima i njihovim porodicama, Fondacija “Humanošću do srca” iz Nikšića realizuje projekat “Nema nemogućeg i nerješivog”, a prvu radionicu odlučili su da održe 15. februara, na Svjetski dan djece koja boluju od raka. Prije početka radionice članovi pomenute nevladine organizacije, njihovi prijatelji, predstavnici lokalne uprave, kao i učenici, pustili su balone u znak podrške malim-velikim herojima koji se bora sa opakom bolešću.
„Radionice će se održavati svakog četvrtka uz prisustvo psihijatra i izabranog ljekara, a od samih pacijenata i njihovih porodica zavisiće da li će one biti individualne ili grupne“, kazala je Ksenija Krivokapić koja stoji iza Fondacije „Humanošću do srca“.
Ksenija je pobijedila kancer i najbolje zna koliko je psihološka podrška potrebna pacijentima, ali i njihovim porodicama.
„Ja sam osoba koja je kroz sve ovo prošla i tu sam da svima dam vetar u leđa, da im kažem da moraju biti uporni, ići na kontrole, vjerovati ljekarima. Kada se borite sa opakom bolešću nekako ste više hrabri od porodice. Tu su ljekari, s njima ste u kontaktu, zajedno se svi borite, a porodica je nemoćna jer ne zna kako pomoći najbližem“, kazala je Krivokapić.
Zbog toga je porodici pomoć jednako potrebna kao i pacijentu. Oboljeli često, istakla je, negiraju postojanje bolesti. To isto je i ona uradila.
„Moja prva reakcija je bila da ja to nemam, da to nije tačno. Možete misliti kroz šta onda prođe porodica. Tvrdim da to nikad ne zaboravlja i nikad ne zna kad će mu se vratiti slike gledajući nekog člana porodice da nestaje od te bolesti. To je ono što najteže pada porodici i zato je neophodno i s njima raditi radionice“, istakla je direktorica Fondacije.
Prema njenim riječima osoba koja oboli od maligne bolesti trudi se da zaštiti porodicu, a ne može.
„To je taj začarani krug i svi su u bolu. Dešavaju se teške, duge bitke, koje traže strpljivost i istrajnost. Ljubavi nikad nije dosta dati, ali treba je usmjeriti. I zato je jako bitno raditi, učiti, podučavati, a prevencija je najbitnija. Tu smo da obezbijedimo kvalitetnije uslove za liječenje i rano otkrivanje i da nas bude sve manje oboljelih, a sve više uspješnih ishoda u borbi sa ovom bolešću“, poručila je Krivokapić.
Prema njenim riječima odziv za radionice je prevazišao njihova očekivanja, a posebno im teško pada što među njima ima i mladih.
„Želimo da svi oni znaju da nijesu sami. Ali i da uputimo poruku svima da je prevencija ključ. Upravo ova poruka je jedan od naših slogana, ali i naziv tribine koju planiramo da odradimo“.
U sklopu projekta, koji traje pet mjeseci, planiraju i da pacijentima, koji to nijesu u mogućnosti, obezbijede dodatnu medicinsku opremu.
„Radionice će držati Nađa Milović, psiholog, dr Aleksandar Ždrale, dr Lidija Ognjenović, dr Gordana Ristić Bašović, načelnica Centra za radioterapiju KCCG, mr psihologije Damira Murić”, kazala je direktorica fondacije “Humanošću do srca”.
Doktorica Marija Barjaktarović istakla je da je psihološka podrška jako važna i da je ona došla da pruži podršku kako onkološkim pacijentima, tako i Fondaciji.
“Oboljelima od najtežih bolesti, kao i njihovim porodicama, ovakve radionice mnogo znače, kako da se edukuju, tako i da se podigne svijest o ovim teškim bolestima i da svi zajedno radimo na prevenciji. Nažalost, u Crnoj Gori svakog dana je sve više djece oboljele od malignih bolesti, tako da moramo voditi računa o prevenciji”, poručila je Barjaktarović.
Podršku Fondaciji u realizaciji projekta pružile su nevladine organizacije „Fenix“ i „Diši“, a projekat se realizuje u okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu (ReLOaD) koji finansira Evropska unija, uz kofinansiranje UNDP-a i Opštine Nikšić.
„Opština Nikšić će uvijek pružiti ruku kada su ovakve stvari u pitanju. Svi mi u svojim porodicama smo imali, imamo ili ćemo imati ovakve slučajeve. Drago nam je što pomažemo na ovakav način i uvijek će svi građani i Nikšića i Crne Gore imati pruženu ruku lokalne samouprave“, poručio je potpredsjednik Opštine Nikšić, Zoran Tomić.
U Crnoj Gori nema registra djece s karcinomom, a procjenjuje se da godišnje u prosjeku oboli njih 25. Najčešće dijagnoze su leukemija, maligne neoplazme mozga i limfomi. Prema procjeni Svjetske zdravstvene organizacije iz 2022. godine, u Crnoj Gori je bilo 2.739 novih slučajeva oboljelih od karcinoma.
Bonus video: