Kancelarija SZO donirala KCCG reagense za brzo testiranje i dijagnostiku, vrijedne 30.000 eura

“Svi naši napori na optimizaciji rada i funkcionisanja KCCG imaju samo jedan cilj – da KCCG bude bastion znanja, empatije u funkciji zdravlja svih naših građana", istakao je direktor KCCG Aleksandar Radović

2966 pregleda 0 komentar(a)
Radović i Brajović, Foto: SZO
Radović i Brajović, Foto: SZO

Kancelarija Svjеtske zdravstvеne organizacije (SZO) u Crnoj Gori donirala jе Kliničkom cеntru (KCCG) reagense za brzo testiranje i dijagnostiku, vrijedne 30 hiljada eura.

Iz SZO i KCCG je saopšteno da su se tim povodom danas sastali direktor najveće zdravstvene ustanove u državi Aleksandar Radović i šefica kancelarije SZO u Podgorici Mina Brajović.

Na sastanku je, kako se navodi, konstatovano da je donacija potvrda opredijeljenosti SZO da intenzivira saradnju sa Kliničkim centrum, koji je okosnica nacionalnih napora da se savremena kvalitetna zdravstvena zaštita učini dostupnom svim građanima.

Radović je zahvalio na donaciji i predstavio sistemske izazove u funkcionisanju najveće zdravstvene ustanove u Crnoj Gori, kao i strateške prioritete budućeg rada njegovog tima.

On je kazao da će prioriteti rada biti izgradnja efikasnog modela organizacije pružanja usluga, optimizacija korišćenja raspoloživih resursa sa posebnim akcentom na humane resurse i ulogu digitalizacije procesa rada u funkciji bolje integracije servisa.

“Svi naši napori na optimizaciji rada i funkcionisanja KCCG imaju samo jedan cilj – da KCCG bude bastion znanja, empatije u funkciji zdravlja svih naših građana", istakao je Radović.

Brajović je kazala da je vrijedna donacija potvrda opredijeljenosti SZO da intenzivira saradnju sa KCCG.

“Istovremeno je i izraz posvećenosti SZO daljem osnaživanju zdravstvenog sistema Crne Gore, sa posebnim fokusom na jačanje kapaciteta za klinički menadžment i prevenciju bolničkih infekcija”, kazala je Brajović.

Ona je istakla da zdravstvena zaštita treba da bude jednako dostupna svima, a da je uz dalje jačanje kvaliteta, prioritet zdravstvena zaštita s pacijentom u središtu sistema.

Iz SZO i KCCG su istakli da će budućnost zdravstvene zaštite u Crnoj Gori oblikovati inovacije i održivost sistema, kroz integraciju privatnog i javnog sektora, korišćenje telemedicine i prilagođavanje radne snage koja već prolazi kroz značajnu transformaciju.

“Kroz široka partnerstva, sistemske intervencije i “pametno” ulaganje u integrisano pružanje zdravstvene zaštite, sa fokusom na građanina i njegove zdravstvene potrebe, treba razvijati efikasna rešenja za snažan KCCG, kao okosnicu crnogorskog zdravstva i bolje zdravlje svih građana”, poručila je Brajović.

Na sastanku su, kako je saopšteno, razmatrane i mogućnosti za optimizaciju organizacije rada Urgentnog centra u kontekstu predstojećih kapitalnih investicija i izgradnje novog objekta te organizacione jedinice.

“Posebna pažnja posvećena je sistemskim mjerama za unapređenje kvaliteta zaštite, prevencije i kontrole bolničkih infekcija i racionalne upotrebe antibiotika”, navodi se u saopštenju.

Iz Kancelarije SZO i KCCG su poručili da će izrada protokola i kliničkih smjernica biti okosnica njihovebuduće saradnje.

Bonus video: