Opština ne može da gradi vjerske objekte

O valorizaciji ostataka Hadžidanušine džamije razgovaraće se na međunarodnom simpozijumu

3136 pregleda 4 komentar(a)
Ostaci Hadžidanušine džamije, Foto: Jadranka Ćetković
Ostaci Hadžidanušine džamije, Foto: Jadranka Ćetković

Međunarodni naučni simpozijum o valorizaciji ostataka Hadžidanušine džamije biće održan 30. marta u organizaciji Skupštine opštine Bijelo Polje i u saradnji sa Islamskom zajednicom.

To je saopšteno na jučerašnjoj sjednici, na kojoj su odbornici raspravljali o građanskoj inicijativi o izgradnji džamije na lokaciji na kojoj su pronađeni ostaci u centru grada.

“Naučnici iz Crne Gore i regiona, kao i zainteresovani predstavnici građana imaće mogućnost da učestvuju u raspravi o valorizaciji kulturnog dobra, kao najznačajniji doprinos kulturi mjesta i vremena sa osvrtom na valorizaciju ostataka”, kazao je predstavnik Odbora za planiranje i uređenje prostora i stambeno-komunalne djelatnosti Elvir Zvrko.

Prema njegovim riječima, Zakonom o lokalnoj samoupravi nije predviđeno da lokalna uprava izrađuje projekata i gradi vjerskr objekte, te Opština nije u mogućnosti da u Program uređenja prostora uvrsti izradu projekta i izgradnju džamije na toj lokaciji.

“Lokacija na kojoj su pronađeni ostaci džamije nalazi se u zahvatu Detaljnog urbanističkog plana Centralne zone i njime je planirana zelena i slobodna površina javne namjene, te na predmetnom lokalitetu nije planirana izgradnja vjerskih niti bilo kojih drugih objekata, osim onih koji su u funkciji očuvanja parkovske i javne površine u postojećim gabaritima,” naveo je Zvrko.

On je naglasio da Opština ima senzibilitet prema toj inicijativi, jer se radi o ostacima kulturno-istorijski važnog vjerskog objekta i preduzela je niz aktvnosti na arheološkom istraživanju u saradnji sa Islamskom zajednicom i nadležnim državnim institucijama. Aktivnosti se, kako je naveo, odnose na istraživanje lokaliteta, zaštitu i konverzaciju, kako bi se ostaci džamije zaštitili od daljeg propadanja i uništavanja usljed prirodnih i ljudskih faktora.

Bonus video: