Laković: Tiha i neprimjetna, bezbjednost je čuvar koji nikad ne spava

Na promociji knjige “Menadžment korporativne bezbednosti” su, pored autora Voja Lakovića i Miodraga Markovića, govorili i Dragan Simeunović, Rade Ratković i Velimir Rakočević.

3386 pregleda 3 komentar(a)
Sa promocije, Foto: Vuk Lajović
Sa promocije, Foto: Vuk Lajović

Nova knjiga prof. dr Voja Lakovića i prof. Miodraga Markovića “Menadžment korporativne bezbednosti” promovisana je sinoć u Budvi. Riječ je o djelu koje sagledava sve aspekte bezbjednosti koja se proteže kroz digitalni svijet poput nevidljivog, sveprisutnog štita koji nas štiti od brojnih nevidljivih prijetnji koje vrijebaju u sjenci.

Knjiga je naučno djelo koje prvi put na Balkanu sagledava bezbjednost kao kompleksnu mrežu, gdje svaka nit predstavlja različite aspekte naše zaštite – od sajber sigurnosti koja čuva naše digitalne identitete, preko nadzornih sistema koji motre na naš fizički svijet, do međunarodnih sporazuma koji čuvaju globalni mir.

“U ovom vijeku, bezbjednost je kao inteligentno biće u našim telefonima, kompjuterima i uređajima. Ona se neprestano uči i prilagođava, koristeći algoritme i vještačku inteligenciju kako bi predvidjela i spriječila prijetnje prije nego što one postanu stvarne. Sateliti u orbiti šalju podatke koji se analiziraju u realnom vremenu, omogućavajući reakciju na prirodne katastrofe ili humanitarne krize brže nego ikad. Dronovi i roboti patroliraju nenaseljenim i opasnim područjima, zamjenjujući ljudske stražare i pružajući novi sloj zaštite bez izlaganja ljudi riziku. U međuvremenu, biometrijske tehnologije, poput prepoznavanja lica i otiska prsta, transformišu način na koji pristupamo svemu od naših telefona do nacionalnih granica, čineći pristup sigurnijim i ličnijim. Bezbjednost u 21. vijeku nije samo naša zaštita; ona je svuda oko nas, tiha i neprimjetna, čuvar koji nikada ne spava. U eri gdje se granice između fizičkog i digitalnog sve više brišu, naša bezbjednost postaje sve više prožeta inovacijama koje pomjeraju granice mogućeg, učinivši svijet bezbjednijim, pametnijim i iznad svega, povezanijim mjestom“, kazao je na promociji prof. dr Laković.

Na promociji su, pored autora govorili i akademik Dragan Simeunović, prof. dr Rade Ratković i prof. dr Velimir Rakočević.

“Ova knjiga predstavlja rijedak spoj teorijskog znanja i umijeća prakse do koga je došlo izvanrednim izborom autora čija ukrštenost i ukupnost znanja u oblasti teorije i prakse daje ovom djelu status veoma ozbiljne, koliko naučne, toliko i prestižne stručne literature. Zahvaljujući tome, ona je obuhvatila baš sve oblasti menadžmenta korporativne bezbjednosti kao nauke koja, iako veoma važna, još nije dobila kod nas onakvo mjesto kakvo ima u svijetu i kakvo bez sumnje zaslužuje“, kazao je prof. dr Simeunović.

On je naveo da se istraživački tim na čelu sa prof. dr Vojom Lakovićem opredijelio sa pravom za korišćenje metoda društvenih nauka u svom istraživanju, mada bi i matematički i kvantitativni metodi bili bez sumnje od koristi.

“Ipak, u današnje vrijeme kada se ne preporučuju suviše obimne knjige, takvi metodi bi nepotrebno proširili obim studije, a ne bi donijeli nešto bitno različito od onoga što ima u sadržaju. U knjizi ima veoma lucidnih mjesta kojima se prevazilazi dogmatski pristup u razmatranju funkcije menadžera. Recimo, ukazivanje da postoji stalna mogućnost izmjene uslova u kojima se donosi odluka implicira poziciju menadžera kao stalno angažovanog donosioca odluka koji ukoliko želi da donese najbolju odluku za rješavanje nekog problema biva prinuđen da neprestano prati stanje svih uslova koji su relevantni za donošenje odluke, a ne tek da odluku donosi samo na osnovu pretpostavki o stanju nekog uslova koji je bitan za njeno donošenje“, rekao je akademik Simeunović.

On je naglasio da autori sa pravom uočavaju da se tzv. evropski model menadženta ne može smatrati jedinstvenim, već da on predstavlja skup često nesrodnih modela odlučivanja u zavisnosti od zemlja i regiona, pa i kompanija u kojima se odluke donose.

“Sve u svemu ova knjiga predstavlja značajan teorijsko-stručni iskorak u domenu naučnog oblikovanja menadženta korporativne bezbednosti i zaslužuje zbog svog kvaliteta i inovativnosti najviše ocjene“, zaključio je akademik Simeunović.

Prof.dr Rade Ratković sa Univerziteta Adriatik, kazao je na promociji održanoj u Akademiji znanja u Budvi, da “promocija knjige, kao i promocija novog hotela jeste istinski javni praznik. Takvom prazniku upravo prisustvujemo promocijom vrijedne knjige, pionirskog rada na ovim prostorima, uvaženih autora: prof. dr Voja Lakovića, prof. dr Miloša Milovančevića i prof. Miodraga Markovića”.

“Pozdravljam vas u ime Univerziteta Adriatik Bar, mojeg opravdano odsutnog Rektora, uvaženog prof. dr emeritus Steva Nikića, u ime našeg Fakulteta za biznis I turizam i u moje lično ime. Čini nam čast i zadovoljstvo što su eminentni autori odabrali nas za izdavača ove vrijedne knjige, koja predstavlja pionirski rad na našim prostorima I šire. Radi se o korporativnoj bezbjednosti u više dimenzija, koje su izložene u 14 naučno – istraživačkih poglavlja, o kojima će govoriti uvaženi recenzenti.

Ovom prezentacijom oživljavamo ovo vrijedno naučno djelo i činimo ga dostupnim javnosti, široj čitalaćkoj publici, a posebno studentima svih nivoa studija i raznih studijskih oblasti. Čestitke i zahvalnost autorima na ovom vrijednom daru koji će oplemeniti istraživače u opštem menadžmentu, a posebno u menadžmentu korporativne bezbjednosti”, istakao je prof. dr Ratković.

O knjizi je govorio i redovni profesor na Pravnom fakultetu UCG dr Velimir Rakočević koji je naveo da “autori u ovoj publikaciji obrađuju integralno i multidisciplinarno iz naučnog i stručnog ugla menadžment korporativne bezbjednosti”.

“Oni su izvršili produbljenu analizu uspostavljenih segmenata korporativne bezbjednosti i detektovali ključne tačke u njima. Studiozno su prezentovali sistem bezbjednosti korporacije koji je efikasan u otkrivanju i sprječavanju svih oblika ugrožavanja bezbjednosti. Ova knjiga će doprineti uspostavljanju efikasne zaštite korporacije, njene imovine i zaposlenih. Značaj monografije je i u tome što predstavlja solidnu osnovu za izradu strategije korporativne bezbjednosti i identifikaciju neuralgičnih tačaka u poslovnim procesima. Ona precizno detektuje probleme u oblasti korporativne bezbjednosti i i daje jasan putokaz za djelovanje u budućnosti“, poručio je prof. dr Velimir Rakočević.

Profesor dr Vojo Laković je dekan Fakulteta bezbjedonosnih nauka na PIM Univerzitetu u Banjaluci i redovni profesor na Univerzitetu Hercegovina - Fakultet društvenih znanosti. Prije karijere akademskog profesora obavljao je visoke funkcije u MUP-u Crne Gore, saveznoj carini SR Jugoslavije i Srbije, a bio je i savjetnik za bezbjednost premijera Crne Gore Zdravka Krivokapića.

Bonus video: