Zbog nepostupanja po naređenju budžetske inspekcije ASK-u kazna 2.000, a Perović 200 eura

Ukoliko Agencija za sprečavanje korupcije i Jelena Perović u roku od sedam dana ne uplate novac, biće izrečena nova, veća novčana sankcija. Kazna neće biti naplaćena ukoliko postupe po naređenju i povuku odluku o dodjeli varijabli i isplati prekovremenih sati direktorici, koju tužioci terete za zloupotrebu službenog položaja

45239 pregleda 75 reakcija 53 komentar(a)
Uhapšena 17. aprila: Perović, Foto: BORIS PEJOVIC
Uhapšena 17. aprila: Perović, Foto: BORIS PEJOVIC

Agencija za sprečavanje korupcije kažnjena je sa 2.000, a Jelena Perović kao odgovorno lice sa 200 eura zbog toga što nijesu postupili po naređenju Direkcije za budžetsku inspekciju i povukli odluku o isplati varijabilnog dijela zarade i prekovremenih sati direktorici, koju Specijalno državno tužilaštvo sumnjiči da je zloupotrijebila službeni položaj.

Zaključak o kazni donijet je 25. aprila, a ukoliko Agencija i Perović u roku od sedam dana ne uplate novac, biće izrečena nova, veća novčana sankcija.

Ukoliko, pak, Agencija i Perović odluče da u istom roku postupe po ranijoj naredbi, kazna neće biti naplaćena, stoji u rješenju Ministarstva finansija.

Pri izricanju upravne mjere, stoji u dokumentu, inspektorka je posebno vodila računa o principu srazmjernosti - da navedeni način administrativnog izvršenja bude najblaži za izvršenika i da se ovakvim načinom izvršenja postiže cilj i svrha izvršenja.

“Prilikom odmjeravanja visine novčane kazne kao upravne mjere uzete su u obzir imovinske prilike izvršenika uvidom u centralizovani obračun zarada (COZ) i izvještaj o prihodima i imovini direktorice ASK-a i to: imovinsko stanje, visina ličnih primanja, drugi prihodi i obaveze, te s tim u vezi ocijenjeno je da visina izrečene novčane kazne predstavlja prihvatljiv izdatak, najblaži za izvršenika, a posebno dovodeći to u vezu i sa činjenicom da se radi o instituciji u okviru čijeg djelokruga rada je prevencija korupcije, kao i da je pribavljena materijalna korist usljed utvrđenih nepravilnosti”, naglasila je Perućica.

“Zaključak inspektorke prinudno izvršava organ nadležan za javne prihode, pa će u slučaju neizvršenja novčane obaveze, inspektorka dostaviti zaključak sa klauzulom izvršnosti ovom organu na postupak prinudne naplate”, stoji u zaključku koji potpisuje glavna budžetska inspektorka Jelena Perućica.

Iz Budžetske inspekcije je obraloženo da je Perović sebi potpisivala rješenja o zaradi kojim je utvrđeno pravo na varijabilni dio, ali i rješenja za rad duži od punog radnog vremena (prekovremeni rad), suprotno propisima, jer za to nije bila ovlašćena.

“Istim rješenjem određen je rok za otklanjanje nepravilnosti, kao obaveza obavještavanja od strane subjekta nadzora da li je naređena obaveza izvršena. Nakon donošenja rješenja o naredbi, direktorica Agencije je obavijestila budžetsku inspektorku da ne može da izvrši obavezu, jer je nerazumljiva, kontradiktorna, te da kao neovlašćeno lice ne može da postupa u konkretnom slučaju, da se ovakvom naredbom gura u zonu krivične odgovornosti, kao i da je rješenje o naredbi nezakonito,…”, navodi se u zaključku od 25. aprila.

Jelena Perović uhapšena je 17. aprila zbog sumnje da je zloupotrijebila službeni položaj. Negirala je krivicu i brani se sa slobode, ali su joj određene mjere nadzora - zabrana napuštanja stana, zabrana pristupa i sastajanja sa određenim osobama i oduzimanje putne isprave.

Portparol SDT-a Vukas Radonjić ranije je rekao da tužioci terete Perović da je zloupotrijebila službeni položaj i sebi i drugima nezakonito pribavila imovinsku korist u iznosu od više od 60.000 eura, u periodu od avgusta 2020. do februara 2024. godine.

Dokumentaciju o tome SDT je dobio od Direkcije za budžetsku inspekciju Ministarstva finansija, koja je utvrdila da je Perović sebi, zaposlenima u ASK-u, ali i bivšim članovima Savjeta nezakonito isplaćivala naknade i nagrade.

Radonjić je naglasio da tužioci u posebnom krivičnom predmetu utvrđuju da li je zloupotrebljavala i službeni automobil.

“Svakako, u posljednjem pokrenutom postupku izviđaja protiv osumnjičene biće cijenjena i službena dokumentacija ASK-a, koju je policija privremeno oduzela prilikom pretresanja sjedišta Agencije, ali i koju je Agencija dostavila po zahtjevima SDT-a, u cilju utvrđivanja osnova sumnje da li u sastav produženog krivičnog djela ulaze i druge protivpravne radnje osumnjičene, osim onih zbog kojih je postupak pokrenut”, poručio je Radonjić.

Budžetska inspekcija u martu je objavila izvještaj kontrole Agencije u kojem, pored ostalog, piše da je Perović sama sebi potpisavala varijable, što nije u skladu sa propisima, ali i da je prihodovala iz raznih radnih grupa, imenovanih u okviru ASK. Inspekcija je tada još utvrdila i da je direktorka Agencije radila i u dane praznika prošle godine - 22. i 23. maja i 13. i 14. jula, za šta je sebi uplatila dnevnice u iznosu od 536,78 eura, ali i da je članovima bivšeg saziva Savjeta uplaćivala duplo više novca nego ih je sljedovalo po propisima…

Niko ne može biti iznad zakona

Ministar finansija Novica Vuković ranije je “Vijestima” kazao da će Budžetska inspekcija na zahtjev državnog tužilaštva, suda i organa uprave nadležnog za poslove policije pruža pomoć u finansijskim istragama, izviđaju, krivičnom i prekršajnom postupku.

“Zakoni, drugi propisi i opšti akti čija primjena je pod nadzorom budžetske inspekcije su brojni i obimni. Budžetska inspekcija vrši inspekcijski nadzor nad zakonom o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, o finansiranju lokalne samouprave, o budžetu i fiskalnoj odgovornosti, o računovodstvu u javnom sektoru”, pojasnio je Vuković.

Novica Vuković
Novica Vukovićfoto: Boris Pejović

On je pojasnio da u prethodnom periodu, dugom 11 godina, od formiranja Budžetske inspekcije, očigledno nije bilo volje da se koristi mahanizam koji će dodatno da štiti budžet Crne Gore od zloupotreba.

Ministar finansija je poručio da “niko ne smije da bude iznad zakona”.

Bonus video: