Jedrenjak uplovio u Tivat nakon obnove snasti: "Naš Jadran se konačno vratio doma"

Na prilazu gradskoj rivi Pine gdje je brod pristao i vezao se nakon višemjesečnog izbivanja iz svog doma, "Jadran" je Tivat pozdravio sa tri oglašavanja svoje brodske sirene, na što su mu odgovorila manja plovila koja su ga dočekala i pratila na zadnjem dijelu njegove današnje plovidbe iz Bara

4560 pregleda 6 komentar(a)
"Jadran" u Tivtu, Foto: Siniša Luković
"Jadran" u Tivtu, Foto: Siniša Luković

Školski brod Mornarice Vojske Crne Gore, jedrenjak "Jadran" uplovio je danas oko 15.30 sati u svoju stalnu luku baziranja Tivat gdje je brodu i posadi kojima komanduje kapetan korvete Ivan Laković, priređen upečatljiv doček od strane tivatskih jedriličara iz JK "Delfin", oduševljenih građana i turista koji su se divili ljepoti ovog broda-veterana.

Na prilazu gradskoj rivi Pine gdje je brod pristao i vezao se nakon višemjesečnog izbivanja iz svog doma, "Jadran" je Tivat pozdravio sa tri oglašavanja svoje brodske sirene, na što su mu odgovorila manja plovila koja su ga dočekala i pratila na zadnjem dijelu njegove današnje plovidbe iz Bara.

Tivat, Brod Jadran
foto: Siniša Luković

Sa plovila tivatske firme "Una" su u čast dolaska jedrenjaka koji je već preko 90 godina sudbinski vezan sa Tivtom kao svojim jedinim pravim domom, u more bačene dvije velike signalne baklje, a posebno upečatljivo bilo je to što je manevar uplovljavanja "Jadrana" na Pine aplauzom i oduševljenim klicanjem brodu i posadi, popratilo nekoliko desetina djece – učenika tri odjeljenja tivatske OŠ "Drago Milović" koje su njihove profesorice specijalno za ovu priliku, izvele na gardsku rivu da dočekaju poznati brod.

Tivat, Brod Jadran
foto: Siniša Luković

I dok su srca Tivćana treperila u radosti što se "naš Jadran konačno vratio doma", prema predivnom starom jedrernjaku škljocali su objektivi fotoaparata brojnih turista što su se zatekli na Pinama a koji nisu krili oduševljenje i iznenađenje pojavom ovako impozantnog broda sa izgedom i romantikom nekih davno prohujalih vremena.

Za razliku od svog prosljednjeg kratkog povratka u Tivat u avgustu prošle godine kada je u svoju luku baziranja došao proslaviti svoj 90. rođendan, "Jadran" se ovog puta u Tivat vratio u punom sjaju jer je upravo danas u Baru završen veliki posao mijenjaja i ugradnje novih drvenih elemenata snasti na tom brodu. Tri "Jadranova" jarbola i prikosnik sada blistaju u punom sjaju sa na njima montiranima ukupno 22 nova drvena elementa: nastavka jarbola, prikosnika, križeva, sošnjaka...

Stari jedrenjak je tako nakon skoro dvije godine čekanja na izradu i montažu novih drvenih elemenata snasti, opet zablistao punim sjajem i pokazao se u svoj svojoj impozantnosti, što su Tivćani koji su posevno emotivno vezani za "Jadran" danas sa odobravanjem i zadovboljstvom komentarisali.

Inače, snast jedrenjaka čine svi dijelovi brodske opreme koji neposredno ili posredno služe za nošenje jedara. Snast se dijeli se na jarbolje, oputu i vrv. Nove drvene elemente snasti za "Jadran" je po specijalnoj narudžbi napravila Kalafatska radionica "Bokovac" iz Bara. Oni su na najbolji moguči način završili taj obiman i i tehnički vrlo izazovan posao koji je Ministarstvo odbrane koštao oko 300.000 eura. Za izradu ovih elemenata jarbolja koji su urađeni po najvišim strandardima, upotrijebili su 25 kubika građe od adekvatno osušenog smrekovog drveta, 300 kilograma posebnog epoksi ljepila, 155 litara raznih razrjeđivača, lakova i fungicida, te brojne metalne sajle, vijke i okove.

"Za nas je ovo bio, ne samo veliki posao, nego, prije svega ogromna čast i značajna referenca. Naravno da su finansije bitne, jer bez toga ne bi mogli da funkcionišemo i održavamo radionicu, ali smo u 'Jadran' uložili poseban trud, volju i ogromnu ljubav, i nadam se da smo to uradili na najbolji način i da ćemo sada na moru vidjeti čuveni brod sa kompletiranim jarbolima, u punom sjaju i ljepoti. Vodili smo računa da sve bude odrađeno na visoko kvalitetan način, kako bi brod imao što duži vijek. Uz garanciju za radove, napravili smo uputstva za održavanje broda, jer drvo je 'živa' materija i zahtijeva poseban tretman", kazala je Miroslava – Lala Bokovac, direktorica barske kalafatske firme koja je duže od godinu radila ovaj precizan i izazovan majstorko-zanatski posao na školskom brodu MVCG.

"Jadran" je uz drvene djelove jarbolja ovom prilikom dobio i nekoliko kilometara dužine novih svih konopa u vrvi, dok će mu do kraja godine biti zamijenjene i sve metalne sajle u oputi a čiju će isporuku u međuvremenu naručiti Ministarstvo odbrane.

"Jadran" je trojarbolni metalni jedrenjak tipa barkantin derplasmana 760 tona, dug je 60, a širok 8,9 metara. Visina velejarbola je 39,1 metara, ukupna dužina svih konopa u snasti potrebnih za upravljanje sa ukupno 12 jedara je veća od 11 kilometara, a "Jadran" je svojevremeno na jedra koja su ukupne površine 900 kvadrata, te povoljan vjetar i sa uvježbanom posadom, postizao zavidnu maksimalnu brzinu od čak 14 čvorova.

Brod je sagrađen 1933. u Hamburgu u Njemačkoj po narudžbi tadašnje Kraljevske Mornarice Jugoslavije, a u domovinu je prvi put stigao 16.jula te godine kada je prvi put usplovio i svečano dočekan u luci Tivat.

"Jadran" je u Tivtu i zvanično upisan u Flotnu listu Kraljevske Mornarice 19. avgusta 1933., pa se taj datum i obilježava kao zvanični Dan broda "Jadran".

Bonus video: