Etički komitet je od marta prošle do marta ove godine imao samo jednu prijavu na sumnju kršenja Zakona o akademskom integritetu, ali nijesu bili nadležni da po njoj postupaju.
To stoji u njihovom godišnjem Izvještaju o radu, koji je nedavno usvojila Vlada Crne Gore.
“Tokom navedenog perioda je od strane Univerziteta Crne Gore, tačnije njihovog Etičkog odbora, proslijeđena jedna prijava na sumnju kršenja Zakona o akademskom integritetu. Etički komitet se proglasio nenadležnim za postupanje po navedenoj prijavi i istu vratio podnosiocu Etičkom odboru UCG”, stoji u dokumentu.
Precizirano je da se radi o prijavi protiv profesora Filozofskog fakulteta Živka Andrijaševića da je za izbor u zvanje redovnog profesora koristio isti autorski materijal, samo preveden na ruski jezik.
Etički odbor UCG u tom slučaju je presudio da je Andrijašević odgovoran za kršenje akademske etike, a izrečena mu je javna osuda na sjednici Senata u septembru prošle godine.
Etički odbor postupao je po prijavi profesora Vladimira Drekalovića, koji je proceduru na UCG pokrenuo u februaru prošle godine.
Drekalović je tvrdio da je Andrijašević “svjestan svog postupanja, znajući da je ono zabranjeno i da predstavlja kršenje Kodeksa akademske etike, kao dio konkursnog materijala predao i u konačnom iskoristio za izbor u zvanje redovnog profesora knjigu, čiji je osnovni - autorski tekst - od 10. do 189. strane, doslovno prevedeni osnovni - autorski tekst knjige Crnogorska crkva 1852-1918 - od 29. do 216. strane, izdate 2008, od Filozofskog fakulteta u Nikšiću”.
On je istakao da je Andrijašević tako “doveo u zabludu nadležna tijela UCG u pogledu ispunjenosti postignutih rezultata neophodnih za sticanje zvanja redovnog profesora”.
Predsjednica Etičkog komiteta, profesorica Mara Šćepanović, u septembru prošle godine je obrazložila zašto je to državno tijelo nenadležno u ovom slučaju.
“...Jer se to djelo desilo prije usvajanja Zakona o akademskom integritetu 2019”, kazala je “Vijestima”, naglašavajući da su takvo tumačenje dobili od pravnika Ministarstva prosvjete, pod čijom ingerencijom Etički komitet radi.
Bonus video: