Institut poziva na oprez: Otrovna riba lav u crnogorskom dijelu Jadranskog mora

Sve prisutnija pojava invazivne riblje vrste iz indopacifičkog regiona i u akvatorijumu Crne Gore

5158 pregleda 4 komentar(a)
Riba lav je otrovna, Foto: IBMK
Riba lav je otrovna, Foto: IBMK

Nakon što je Krtoljanin Vanja Kalezić prije nekoliko dana u akvatorijumu Luštice ulovio još jedna primjerak ribe lava, iz Instituta za biologiju mora u Kotoru saopštili su da je u crnogorskom dijelu Jadranskog mora i zvanično zabilježeno prisustvo ribe lava (Pterois miles).

Prirodno stanište ribe lava ili vatrenjače, kako ovu vrstu nazivaju u Hrvatskoj gdje je ona takođe zabilježena, je Indijski okean i Crveno more, a u Mediteran je stigla kroz Suecki kanal, kao tzv. lesepsijski migrant (morski organizam koji je iskoristio vještački stvorenu vezu - Suecki kanal, između Crvenog i Sredozemnog mora da proširi svoj prirodni habitat i na novu sredinu).

“Riba lav razmnožava se tokom cijele godine, a nema prirodnih neprijatelja, zbog čega se brzo i uspješno širi. Od februara 2023. godine do danas zabilježeno je šest nalaza ove vrste u crnogorskim vodama, a očekuje se da će se broj viđenja i ulova povećavati”, saopšteno je iz Instituta za biologiju mora iz Kotora.

Riba lav je predatorska vrsta koja se uglavnom zadržava na stjenovitom dnu, a hrani se autohtonim ribljim vrstama karakterističnim za Jadran. Odlikuju je otrovne bodlje, čiji ubod kod čovjeka može uzrokovati višednevnu bol, znojenje, smetnje u disanju, a u ekstremnim slučajevima i paralizu.

“Ukoliko vas ubode riba lav, preporučuje se da pogođeno mjesto uronite u vruću vodu (45-50 stepeni) na 30 do 90 minuta te potražite medicinsku pomoć što je prije moguće”, upozorili su iz kotorskog Instituta.

Apelovali su na sve ribare i ronioce da uočene ili ulovljenje jedinke ribe-lava prijave Institutu za biologiju mora.

“Vaše prijave su od ključne važnosti za praćenje njenog širenja i zaštitu lokalnog ekosistema. U slučaju ulova ribe lava, budite veoma oprezni zbog njenog otrovnog uboda”, poručili su iz Instituta.

Riba lav je inače, prvi put uočena u Jadranskom moru 2019. godine, a najsjevernije je do sada ulovljena kod ostrva Vis 2021. godine. Predviđa se kako će se vatrenjača sve češće pojavljivati u Jadranu, pogotovo njegovom južnom dijelu. Ova riba najčešće se može uočiti u blizini podvodnih grebena, na manjim dubinama dostupnim podvodnim ribolovcima i rekreativnim roniocima. Iako treba biti vrlo oprezan prilikom rukovanja sa ovom ribom, vatrenjača odnosno riba lav je je izvrsnog ukusa, pa ju je moguće pripremati i jesti, slično kao što se to radi sa autohtonim jadranskim vrstama riba koje imaju otrovne bodlje poput pauka (dragane), škrpine i škrpuna. Neki od naučnika ističu da u slučaju ribe lava, hobotnica i neke vrste kirnji predstavljaju za sada jedine poznate predatore u Sredozemnom moru koji se hrane ovom invazivnom vrstom, te očuvanje populacija kirnji i hobotnica (a koje su inače, intenzivno na meti i privrendih i sportskih ribolovaca) može doprinijeti prirodnoj kontroli populacije ribe lava.

Bonus video: