Ugovor za adaptaciju školskih ambulanti sljedeće sedmice

Tri mjeseca nakon raspisivanja drugog tendera, Uprava donijela odluku o najpovoljnijem investitoru za adaptaciju školskih stomatoloških ambulanti

4352 pregleda 4 komentar(a)
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Uprava za kapitalne projekte, tri mjeseca nakon raspisivanja drugog tendera, donijela je ove sedmice odluku o najpovoljnijem ponuđaču za adaptaciju stomatoloških ambulanti u osnovnim i srednjim školama.

Ukoliko ne bude žalbe na odluku, tokom naredne sedmice steći će se uslovi za potpisivanje ugovora o poslu koji vrijedi oko milion eura, bez uračunatog poreza na dodatu vrijednost (PDV).

Na prethodnom tenderu iz oktobra 2023. godine nije bilo zainteresovanih ponuđača koji bi rekonstruisali školske prostorije za stomatološke ambulante.

Država je, u februaru ove godine, raspisala novi javni poziv, a za taj posao ponudila je oko 1,2 miliona eura, oko 140.000 eura više nego prethodne godine.

Prema podacima Uprave za kapitalne projekte, predviđena je adaptacija prostorija u 59 osnovnih i srednjih škola, u Andrijevici, Baru, Beranama, Bijelom Polju, Budvi, Cetinju, Danilovgradu, Gusinju, Herceg Novom, Kolašinu, Kotoru, Mojkovcu, Nikšiću, Petnjici, Plavu, Pljevljima, Plužinama, Podgorici, Rožajama, Šavniku, Tivtu, Tuzima i Ulcinju.

Vraćanje stomatologa u škole i domove zdravlja najavljuje se od sredine 2021. godine, a otvaranje ambulanti prvo je planirano za 2022, pa za početak školske godine u septembru 2023, a zatim za januar 2024.

U predlogu kapitalnog budžeta za 2024. godinu ponovo je predviđeno pola miliona za ovaj projekat, od kojih se 481.000 eura odnosi na građevinske objekte, odnosno radove.

Ministarstvo zdravlja je u avgustu 2021. godine formiralo radnu grupu za obezbjeđivanje uslova za ponovno otvaranje stomatoloških ambulanti u osnovnim i srednjim školama. Grupu su činili predstavnici tadašnjih ministarstava zdravlja, prosvjete, nauke, kulture i sporta, ministarstva finansija i socijalnog staranja, Fonda za zdravstveno osiguranje i Doma zdravlja Podgorica. Fond je takođe formirao radnu grupu za izradu analize o ispunjenosti uslova za otvaranje ambulanti u školama. Analiza je završena u februaru 2022. i pokazala je da u datom momentu realne uslove za otvaranje ambulanti ima 59 škola.

Predviđen je rad u dvije smjene u 11 škola, što znači da bi bilo potrebno formirati 70 timova koje čine doktor stomatologije i medicinska sestra.

Crnogorski Institut za javno zdravlje od 2009. godine nema evidenciju o broju stomatoloških usluga koje se pružaju djeci, od kada su stomatolozi reformom prešli u privatni sektor.

Prema Zakonu o obaveznom zdravstvenom osiguranju, stomatološku zdravstvenu zaštitu na primarnom nivou zdravstvene zaštite imaju o trošku države samo određene kategorije stanovništva. Ta zaštita obuhvata promociju kroz savjetodavni rad, prevenciju kroz preventivne preglede djece do 18. godine života, dijagnostiku i liječenje osoba mlađih od 18 godina, učenika, studenata i djece bez roditeljskog staranja, a najkasnije do navršenih 26 godina života. O trošku države u stomatološkim ordinacijama koje imaju zaključen ugovor sa Fondom za zdravstveno osiguranje mogu se liječiti i lica starija od 67 godina života, žene u toku trudnoće i godinu nakon porođaja, lica sa invaliditetom koja imaju oštećenja mišića i neuromišićne bolesti, plegični sindrom, oštećenje sluha, vida i govora sa više od 70 odsto tjelesnog oštećenja, intelektualni invaliditet sa IQ 69 i manje, autizam, psihoze, epilepsiju.

Maloljetnim pacijentima su dostupni mobilni ortodontski aparati, a fiksni za djecu do 18 godina života koja imaju intelektualni invaliditet sa IQ 69 i manje, autizam, epilepsiju i oštećenja koja ograničavaju otvaranje usta.

Bonus video: