Maturski ispit iz predmeta Crnogorski-srpski, bosanski, hrvatski (CSBH) jezik i književnost nije položio 501 učenik od oko 6.000 učenika, a jedinicu iz tog predmeta dobila su i 264 polumaturanta.
To je saopšteno danas na konferenciji za medije Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) i Ispitnog centra.
Direktor Ispitnog centra Miloš Trivić upitao je gdje je nestalo 200 luča, s obzirom na činjenicu da je oko stotinu maturanata dobilo peticu iz maternjeg na maturskom ispitu, a imamo 300 luča.
Govoreći o ocjenama na kraju osnovne škole, Trivić je rekao da su 264 učenika dobila jedinice, dok je 56 na kraju školske godine imalo zaključenu tu ocjenu iz maternjeg jezika.
Naglasio je da je u osnovnim školama bilo 1.620 petica iz maternjeg jezika, a na eksternoj provjeri znanja 591.
Trivić je rekao da su na provjeri znanja polumaturanti pokazali slabiji rezultat i iz matematike. Tako su na ispitu 1.244 učenika dobila jedinice, a tu ocjenu na kraju godine imala su svega 188 učenika.
Trivić je na konferenciji za medije saopštio i da je ove godine zabilježen manji broj prigovora učenika u odnosu na prethodne.
Kako je istakao i iz matematike polumaturanti su postigli slab rezultat. Ministarka prosvjete Anđela Jakšić Stojanović ocijenila je da brojni aspekti u obrazovnom sistemu nijesu na zadovoljavajućem nivou i da postoji nesklad u pokazivanju znanja u školi na eksternim testovima.
"Moramo da radimo na podsticanju najboljih učenika i nastavnika, a posebnu pažnju da posvetimo diplomi Luča. Niti svako mora da je ima, niti treba da je ima. Smatram da treba preispitati kriterijume za dodjelu ove diplome. Simptomatično je da učenik ima jedinicu na esternoj provjeri znanja, a nosilac je Luče", istakla je Jakšić Stojanović.
Ona je kazala da se mora raditi na pravilniku za dodjelu Luče, ali sa roditeljima, kako bi se smanjio pritisak na nastavnike i djecu kada su u pitanju ocjene.
"Radićemo na izmjenama plana i programa jer i tu postoje problemi. Neki predmeti nijesu dovoljno zastupljeni, neki se uključuju kasno, a neki su zastupljeni u jednom razredu, pa ih u narednom nemamo, a onda opet imamo. Mora se raditi i na vannastavnim aktivnostima kroz organizaciju kampova i obuka, pogotovo kada su u pitanju prirodne nauke. Izmjene plana će pratiti i izmjene udžbenika", rekla je Jakšić Stojanović.
Ona je istakla da se izmjene ne mogu raditi stihijski, te da se reforme i drastične promjene ne mogu sprovoditi preko noći, ali da je važno da se mjere i aktivnosti na poboljšanju obrazovnog sistema svakodnevno preduzimaju kako bi dale rezultat.
Ocijenila je i da je svaka nova reforma, sprovođena na brzinu u proteklim godinama, bila korak unazad.
Bonus video: