Ministar finansija postupio po odluci Upravnog suda: Nema izuzeća, Perović htjela da odugovlači postupak

ASK juče optužio službenike SPO da su “upali” po javno dostupnu dokumentaciju, Vrhovno tužilaštvo tvrdi da je to neistina

43227 pregleda 36 reakcija 25 komentar(a)
Jelena Perović u aprilu ispred Višeg suda, Foto: Luka Zekovic
Jelena Perović u aprilu ispred Višeg suda, Foto: Luka Zekovic

Ministar finansija Novica Vuković juče je ponovo odbio zahtjev Jelene Perović za izuzeće inspektorki Direkcije za budžetsku inspekciju koje su kontrolisale Agenciju za sprečavanje korupcije.

Vuković je to uradio nakon što je Upravni sud poništio rješenje Ministarstva od 15. aprila, kojim je direktorici Perović naloženo da otkloni nepravilnosti i opozove svoju odluku da je i u martu zaslužila varijabilu i naknadu za prekovremeni rad.

Perović je od 19. aprila u kućnom pritvoru, a Specijalno državno tužilaštvo je sumnjiči da je zloupotrijebila položaj i oštetila državni budžet za više od 100.000 eura.

Službenici Specijalnog policijskog odjeljenje (SPO) i juče su izuzimali dokumentaciju iz Agencije. Iz te institucije su ih optužili da su “upali” upravo zbog odluke Upravnog suda - “koju su očigledno ministar finansija i glavni specijalni tužilac (Vladimir Novović) shvatili kao ponižavajuću”, tražeći “javno dostupnu dokumentaciju”.

Iz Vrhovnog državnog tužilaštva, na čijem čelu je Milorad Marković, odgovorili su da su te tvrdnje Agencije netačne, da dokumentacija nije javno dostupna i da to “nema apsolutno nikakve veze sa donijetom odlukom bilo kog drugog pravosudnog organa”.

Ministar finansija je u jučerašnjem rješenju naglasio da je već odlučio o zahtjevima za izuzeće budžetskih inspektorki, koji su bili zasnovani na istom činjeničnom stanju.

“A koje je žaliteljka (Perović) podnijela u kratkom vremenskom intervalu i to: rješenjem ministra br.01-074/24-1886/2 od 20. i 29. marta 2024, kao i da se radi o zahtjevu o kojem je već odlučeno (res iudicata), a koji je istaknut kroz primjedbe na zapisnik o inspekcijskom pregledu… Upravni sud se nije saglasio sa iznijetim stavom u drugostepenom rješenju. Naime, Upravni sud je stava da Zakon o upravnom postupku ne predviđa odbijanje zahtjeva za izuzeće ako je o njemu već odlučivano ili ako zahtjev nije obrazložen, već je drugostepeni organ bio u obavezi da reaguje primjenom odredbe člana 15 Zakona o upravnom postupku - zabrana zloupotrebe prava”, navodi se u jučerašnjem rješenju Vukovića.

Prema dokumentu koji je Vuković potpisao, uvidom u spise predmeta utvrđeno je da je ranije odlučivano o zahtjevima za izuzeće budžetskih inspektorki.

“…Da su isti odbijeni kao neosnovani, te da predmetni zahtjev kao i prethodna dva zahtjeva, ne sadrže niti jedan dokaz na kojem se zasniva postojanje razloga za izuzeće iz člana 48 ZUP-a, što jasno ukazuje na okolnost da je u pitanju pokušaj odugovlačenja postupka inspekcijskog nadzora od strane žaliteljke (Perović), odnosno zloupotreba procesnih prava od strane žaliteljke. Imajući u vidu da stranka nije priložila dokaze koji upućuju na razloge za izuzeće budžetskih inspektorki iz čl. 48 ZUP-a, kao i da je javnopravni organ dužan da spriječi svaku zloupotrebu prava stranke u upravnom postupku, to su se stekli uslovi da se zahtjev odbije kao neosnovan u smislu zabrane zloupotrebe prava u upravnom postupku”, zaključeno je u rješenju.

Specijalno državno tužilaštvo formiralo je krivični predmet, nakon što im je Ministarstvo finansija dostavilo rezultate kontrole Agencije koji se odnosi na 2023. godinu - Perović je prošle godine radila čak 310 sati prekovremeno, za šta je sebi potpisala iznos od 5.212,10 eura, a dežurala je i u dane praznika - 22. i 23. maja i 13. i 14. jula prošle godine, za šta je sebi uplatila dnevnice u iznosu od 536,78 eura.

Pisala je sebi prekovremeni rad i varijabile, za šta je primila gotovo 13.500 eura što je, navodi se u nalazu, suprotno Zakonu o zaradama zaposlenih u javnom sektoru. Dodatnih više od 8.700 eura inkasirala je za rad u Radnoj grupi za utvrđivanje liste javnih funkcionera.

Prema podacima iz zapisnika Budžetske inspekcije, Perović je za period od januara do juna prošle godine članovima bivšeg Savjeta uplatila na račun zarada najmanje 10.000 eura više u odnosu na ono što je propisano zakonom.

I pored upozorenja inspektorki da nezakonito postupa i naloga da otkloni nepravilnosti, direktorica Agencije je sebi potpisala varijabilu i naknade za prekovremeni rad i za mart.

Bonus video: